Mity skandynawskie

"Legendy wędrownego barda śpiewane niegdyś przy kominku ww starej Islandii dawnych dniach, gdy ogień trzaska i dym płynie."

Informacje dodatkowe o Mity skandynawskie:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: b.d
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-8116-160-2

Kup książkę Mity skandynawskie

Mity skandynawskie - opinie o książce

Avatar użytkownika - hiagupirate
hiagupirate
Przeczytane:2016-11-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2016,
Od dawna przymierzałam się do przeczytania. Niesamowicie pokręcone historie, zależności między światami i bohaterami, co daje obraz bogatej i różnorodnej mitologii nordyckiej. Nieskończone źródło inspiracji.
Avatar użytkownika - dallea
dallea
Przeczytane:2013-11-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Niczym Parandowski. Czyta się bardzo dobrze. Świetny wsęp przed Eddą poetycką.
Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2024-04-22, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Mity skandynawskie" to książka oparta na staroskandynawskich poematach i opowieściach.

Ten zbiór mitów czyta się bardzo szybko, łatwo wciągnąć się w te nordyckie historie i trudno od nich oderwać.

Z częścią mitów się już spotkałam inne były dla mnie całkiem nowe.

Autor połączył te znane mity w jedną opowieść. Po kolei poznajemy losy Asów i Olbrzymów. Przeczytamy tutaj o wędrówkach Odyna, o młocie Thora, psotach Lokiego.

Są to historie surowe, pełne okrucieństwa i krwi. Znajdziemy tutaj i honor i zdradę. Bogowie także umierają. I przez swoje istnienie przygotowują się do ostatniej walki, do Ragnaroku.

Jeśli lubicie mitologie skandynawską lub mitologię w ogóle, myślę, że ta lektura przypadnie Wam do gustu. Czasami trudno połapać się w tych nordyckich nazwach, ale sama treść mitów jest bardzo przystępna.

Świetnie spędziłam czas z tą książką!

Mimo, że poruszała trochę inne kwestie niż Mitologia nordycka Gaimana, to czytało się to dość... ciężko... może dlatego, że nie jest to aż tak "współczesna" ksiażka i dodatkowo jest pisana w dość pompatyczny sposób. Niemniej miło było dowiedzieć się czegoś o klątwie pierścienia Andvarego i innych rzeczach, o których nie czytałam ani w Ewangelii Lokiego ani w Mitologii.

Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2018-01-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2018, 52 książki 2018,

Książka łączy w całość mitologię skandynawską, od drzewa życia Yggdrasil do końca świata, jakim jest Ragnarok. Poznajemy nieprzyjazny świat lodowych olbrzymów - Jotunnheim. Okazuje się, że nie wszystkie olbrzymy są złe i głupie w dodatku (ale niektóre jednak tak!). Co więcej! Są nawet takie olbrzymki, które urzekają swoją urodą i charakterem niektórych Asów. Dowiadujemy się kim byli Wanowie i co ich łączyło z Asgardem. Nagle zyskujemy na pewności, czemu Loki jest tak wredną istotą, a Thor nie do końca rozumie wiele kwestii, ale jest poczciwy i niezwykle silny. Wszystkie te informacje chłonęłam jak gąbka wodę. Warto!

Większość z nas kojarzy Thora i może Lokiego oraz, już rzadziej, Odyna, z filmów nakręconych na podstawie komiksów Marvela. "Mity skandynawskie" nie są aż tak przystępne, jak te ekranizacje. Uprzedzam i jednocześnie zachęcam do poznania całej otoczki wypływającej z mitologii skandynawskiej. Ja zakochałam się w niej od momentu, gdy mocniej zainteresowałam się życiem Wikingów. Ta fascynująca, a jednocześnie niezwykle brutalna mitologia jest wyśmienitą odskocznią od naszej rzeczywistości.

Całość recenzji na zukoteka.blox.pl

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2018-01-01, Ocena: 5, Przeczytałam,

Skandynawskie mity należą do najbardziej krwawych i pełnych okrucieństwa opowieści, jest w nich też jednak miejsce na miłość, przyjaźń i oddanie. Uniwersalny charakter sprawia, że wiele zawartych w nich motywów to wciąż aktualne i ponadczasowe prawdy o ludziach i ich życiu.

Kraina skandynawskich bogów i podległych im ludzi ma wiele cech wspólnych z innymi mitologicznymi, a nawet biblijnymi historiami. Tu również świat wyłania się z chaosu, najpierw panują nad nim bogowie, dopiero później pojawia się człowiek, który jest znacznie słabszy, podporządkowany wyższym siłom i całkowicie od nich zależny, nawet jeśli pozostawia mu się prawo wyboru. Czy jednak faktycznie jest to wybór, czy przeznaczenie? To nieodłączne pytanie pojawiające się chyba we wszystkich religiach.

Skandynawscy bogowie są wyjątkowo okrutni i żądni krwi. Nie wybaczają zniewag i mszczą się w niewyszukany sposób. Przy ich czynach intrygi olimpijskich władców wydają się subtelne i wyrafinowane.
Jeszcze inaczej na tym tle wypada Bóg biblijny, który bywa srogi, ale sprawiedliwy, daje człowiekowi świat we władanie i każe się nim opiekować. Bogowie z zimnej Północy nie chcą z nikim dzielić się władzą, i podobnie jak w innych politeistycznych religiach, walczą bezpardonowo o tron.

Mitologia skandynawska jest niezwykle bogata i obfituje w postacie o różnej randze. Roger Lancelyn Green skupił się w swojej książce na najważniejszych bohaterach, zapoznając czytelnika z najpopularniejszymi opowieściami, w których aż roi się od zemst, odwetów, intryg, ucieczek i pościgów oraz zmagań o dominację nad światem.

Poszczególne opowieści układają się tu w logiczną całość, która przedstawia powstanie świata złożonego z różnych krain oraz relacje między bogami, olbrzymami i ludźmi.
Królują mity o władcy bogów, czyli Odynie, oraz o jego synach – Thorze i Baldurze. Nieustannie przewija się przez opowieści inna znana postać, czyli olbrzym Loki, utożsamiany z oszustwami i plugawymi intrygami. Dzięki temu, że Loki, podobnie jak bogowie, potrafi przybierać różne postacie, jego losy obfitują w wiele niespodzianek.
Warto przy okazji wspomnień, że motyw przeobrażania się jest właściwy także dla innych mitologii, dla Biblii oraz baśni, w których zło często przybiera złudną, piękną postać i odwrotnie.

Stosunkowo niewiele jest w mitach skandynawskich postaci kobiecych. Jeśli już się pojawiają, najczęściej są zależne od silniejszych przedstawicieli odmiennej płci. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i antropomorficznie ukazanych bogów i olbrzymów. Jednak w przypadku mitologii nie jest to niczym dziwnym. Raczej daje wiele do myślenia na temat wierzeń i religii, które podporządkowują kobiety mężczyznom.

Wśród kobiecych postaci szczególnie wyróżnia się w mitologii skandynawskiej Freja, bogini miłości, płodności i piękna. To jej poświęcono najwięcej mitów, raz ukazując ją jako egoistyczną miłośniczkę biżuterii, innym razem – jako zdolną do poświęceń, silną, zdeterminowaną władczynię.

Skandynawskie mity w ujęciu Greena odpowiadają na odwieczne pytania i problemy dręczące człowieka – skąd się wzięliśmy? czym i kim jesteśmy? dokąd zmierzamy? co będzie z nami po śmierci?
W mitologii dalekiej Północy na zmarłych czeka Niflheim, przerażająca, ciemna kraina skuta lodem. Tylko waleczni wojownicy, którzy polegli na polu chwały, mogą trafić do Walhalii, czyli miejsca wiecznego szczęścia.
Taki podział wyraźnie podkreśla, jakie wartości były ważne dla Skandynawów, którzy hołubili siłę fizyczną, podboje i wygrane wojny.

Green pisze o skandynawskich bogach w sposób interesujący, ukazując ich z jednej strony jako niedosiężnych władców, z drugiej jako istoty ulegające takim namiętnościom i słabościom jak zwykli ludzie. Miłość, nienawiść, chęć zemsty, żądza władzy, zdrada i lojalność, duma, uraza i gniew nie są obce wszystkim mitologicznym postaciom, bez względu na to, z jakiego świata się wywodzą.

Warto zanurzyć się w świat skandynawskiej mitologii. Bardzo różni się ona od znanych opowieści ze starożytnej Grecji czy Rzymu oraz od historii biblijnych, ale można w niej odnaleźć i wspólne treści (np. początek i koniec świata, stworzenie człowieka, motyw potopu, buntu wobec bogów, bratobójstwa).

Całość napisana jest ciekawie, przystępnie, barwnie i plastycznie, co - co - w połączeniu z intrygującymi ilustracjami Alana Langforda - gwarantuje udaną lekturę.

BEATA IGIELSKA

Avatar użytkownika - pokrecona
pokrecona
Przeczytane:2017-12-25, Ocena: 4, Przeczytałam,

Brytyjski autor Roger Lancelyn Green jest potomkiem normandzkich wikingów, którzy podbili Anglię.
Dlatego też w wyjątkowy, epicki sposób opisał dla nas, czytelników, historię powstania wikingów.
Mity te mają wielką moc. Razem z autorem zapraszam Was do przejścia przez most do starego i surowego świata skandynawskich bogów.
Ze swojej strony mogę zagwarantować, że świat ten pełen tajemnic oraz magii porwie każdego czytelnika niczym wir — rzekę.

Podczas lektury poznajemy losy Asów i Wanów. Losy olbrzymów i bogów. Mamy tu tak naprawdę mity od samego powstania świata, aż po ragnarok.
Poznajemy również losy Odyna, cudownej nordyckiej bogini Frei, walecznego Thora, przebiegłego Lokiego, oraz moc ogromnego węża Jormunganda.
Połączenie mitów, ballad, poematów i ludowych opowieści tworzą razem rewelacyjną wspólną całość.
Co mi się podobało w tej lekturze?
Oddanie i zapał, z jakim autor przedstawił nam historie opisane na kartach tej powieści. Oddał naprawdę ducha oryginalnych opowieści i ballad. Zrobił to w sposób, porywając czytelnika do tego stopnia, że czyta się z wypiekami na twarzy. Spis Asów i olbrzymów bardzo pomaga w rozumieniu genealogii pokoleń.
Bohaterowie to prawdziwi herosi z krwi i kości. Pełni hartu ducha, sprytu, odwagi i determinacji.

„Mity skandynawskie” to niezwykle fascynująca przygoda pełna magii, bohaterskich czynów i umiłowania piękna. Oryginalne określenia oraz opisy sprawiają, że książka daje autentyczny wydźwięk. Na końcu wyjaśnienia kto jest kim oraz miejsca akcji ułatwiają czytanie.
Jak dla mnie REWELACJA!

wartościowa opinia link do opinii   Półka: Przeczytane       Kup książkę
Robin Hood z zielonego lasu
Roger Lancelyn Green0
Okładka ksiązki - Robin Hood z zielonego lasu

Robin Hood jest obrońcą biednych i prześladowanych przez okrutne rządy księcia Jana i bezwzględnego szeryfa z Nottingham. Wersja przygód Robin Hooda...