Moja walka. Tom 1

Moja walka -- precyzyjna, wciągająca  i bardzo mocna.

Autobiograficzna powieść, w której rzeczywistość przeraża bardziej niż najmroczniejsze skandynawskie kryminały. Literackie przedsięwzięcie na skalę porównywalną do cyklu Marcela Prousta W poszukiwaniu straconego czasu. Książka wielka w niejednym znaczeniu tego słowa.

Wszystko zaczęło się w Malmö, nocą 27 lutego 2008 roku, gdy trzydziestodziewięcioletni Karl Ove  Knausgard rozpoczął analizę swojego życia. Po publikacji pierwszego tomu Mojej walki świat czytelniczy  wstrzymał oddech... Autobiograficzna książka -- opisująca intymne życie rodzinne i najbliższych -- wzbudziła tak ogromne zainteresowanie i wywołała taki skandal, że wiele norweskich firm wywieszało oficjalne tablice zakazujące rozmawiania na temat tej powieści w pracy. Prawa do  wydania Mojej walki zakupiło dziewiętnaście krajów, a krytyka światowa uznała ją za arcydzieło.

Powieść otwiera opis śmierci, od którego może zakręcić się w głowie.  Dalej pisarz Karl Ove  -- i jednocześnie bohater powieści --  opowiada o swoim siłowaniu  się z życiem, z samym sobą i własnymi ambicjami literackimi  oraz o konfrontacji z ludźmi, którzy go otaczają.

Bohater jego opowieści nieustannie toczy dwie walki. Pierwszą -- z przeszłością, okresem niemal całkowicie zdominowanym przez despotycznego ojca, ale także czasem dorastania, własnych poszukiwań i marzeń o niezależnym życiu. Druga to ciągła szarpanina z codziennością, wymagającą jednoczesnego bycia ojcem, mężem i pisarzem. Poza tym jest to etap pierwszych podsumowań i życiowych porządków, ściśle związanych ze śmiercią ojca.

Ta opowieść -- pełna dociekliwych obserwacji i oryginalnych przemyśleń --  przedstawia życie w świecie, który wydaje się kompletny, skończony, zamknięty. Ukazuje codzienność, fascynacje, ból,  miłość, przyjaźń. Dotyka tego, co dobre, wrażliwe i przykre. W tajemniczy sposób buduje przestrzeń, w której można  się zanurzyć.

W przygotowaniu tomy 2 i 3.

Informacje dodatkowe o Moja walka. Tom 1:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2014-04-24

Kup książkę Moja walka. Tom 1

Moja walka. Tom 1 - opinie o książce

Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2016-09-05, Ocena: 4, Przeczytałem, 12 książek, Mam,
Po przeczytaniu czterech tomów powieści norweskiego pisarza uważam jego prozę za rewelacyjną i ze wszech miar godną polecenia. Natomiast w trakcie lektury pierwszego tomu "Mojej walki" moje odczucia co do tego autora były bardzo ambiwalentne. Po ciekawym początku książki, kiedy w bardzo wyrazisty i realistyczny sposób zobrazował proces zanikania w organizmie człowieka funkcji życiowych, powieść stała się dla mnie mało zrozumiała. Czterdziestoletni Karl Ove (Co to za i imię ? Karl, czy Ove ? Jedno, czy dwa, a jeżeli dwa, to dlaczego używa się ich zawsze razem ?) przybywa wraz z bratem do miasta, gdzie zmarł jego ojciec w celu zorganizowania pochówku. Po załatwieniu formalności w zakładzie pogrzebowym przystępuje do generalnego sprzątania domu, w którym mieszkał ojciec wraz ze swoją matką. Sprzątanie mnóstwa butelek będących zatruwającym jego umysł śladem po alkoholizmie ojca i czyszczenie całego domu z grubych warstw brudu, przerywane jest spazmami płaczu w trakcie których Karl Ove przypomina sobie spędzone z ojcem dzieciństwo. W połowie pierwszej części powieści nie bardzo rozumiałem, skąd bierze się ta złość głównego bohatera na ojca, przy jednoczesnym wielkim smutku spowodowanym jego śmiercią. Ten element powieści bardzo mnie zniechęcał do kontynuowania lektury, ale zaintrygowany pisarskim stylem Knausgarda przeczytałem książkę do końca i sięgnąłem po jej drugą część.
Fenomenalna wiwisekcja życia, w której mieszają się te wielkie i zupełnie małe sprawy. Polecam.
Avatar użytkownika - moonioz
Przeczytane:2015-07-08, Ocena: 6, Przeczytałam,
Moja walka. Tom 2
Karl Ove Knausgard0
Okładka ksiązki - Moja walka. Tom 2

Karla Ovego Knausgarda nie trzeba nikomu przedstawiać po spektakularnym sukcesie pierwszej części Mojej walki. Norweg, który magicznym chłodem swojej...

Jesień
Karl Ove Knausgard0
Okładka ksiązki - Jesień

Jest ciepła sierpniowa noc, schyłek lata i zarazem początek niezwykłej znajomości. Ona ma przyjść na świat za sześć miesięcy. On ma już troje dzieci, żonę...