Muzyka mojego życia

Robert Janowski sam jest osobowością muzyczną i telewizyjną, ale tym razem wciela się w rolę wnikliwego dziennikarza, który dopytuje, dziwi się i zachwyca.

Z tych dwudziestu sześciu rozmów z gwiazdami polskiej piosenki - od Ewy Bem, przez zespół Kombii, po grupę LemON - układa się przekrojowa historia wielkich muzycznych zjawisk, które narodziły się nad Wisłą, ale zaistniały na całym świecie. Czytelnik dowie się z nich, dlaczego Maryla Rodowicz nie została w Hollywood, gdzie podsłuch w radzieckim hotelu znalazł Krzysztof Krawczyk i jak to było, gdy Ryszard Rynkowski grał awangardowy jazz. Jedno wiadomo już na wstępie: to wielka opowieść o muzyce Waszego życia!

Robert Janowski, piosenkarz, aktor, a nawet poeta, szerokiej publiczności znany jako prowadzący programu rozrywkowego Jaka to melodia? oraz audycji radiowej Muzyka mojego życia.

Informacje dodatkowe o Muzyka mojego życia:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2016-02-04
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Muzyka mojego życia

Muzyka mojego życia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2016-07-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam, Przeczytane,
"Muzyka mojego życia" - wywiady Roberta Janowskiego

"Muzyka mojego życia" to zbiór 24 rozmów przeprowadzonych przez Roberta Janowskiego z artystami, którzy tworzą polską muzykę rozrywkową.

Roberta Janowskiego zna chyba każdy, to niezwykły prowadzący program "Jak to melodia", który ma wiedzę muzyczną i potrafi ładnie śpiewać, co często udowadnia na wizji. Największe wrażenie robi na mnie jego wykonanie piosenek z musicalu "Notre-Dame de Paris" - "Czas katedr" oraz "Belle", którą wykonał wraz z Garou i Piotrem Cugowskim podczas Festiwali w Sopocie w 2002 roku. Tym razem postanowił odkrył swój kolejny talent - wnikliwego dziennikarza, który zachwyca się, dziwi i dopytuje swoich rozmówców. Efekty jego pracy zostały zebrane w książce "Muzyka mojego życia".

"Muzyka mojego życia" to zbiór 24 wywiadów przeprowadzonych przez Roberta Janowskiego z gwiazdami polskiej muzyki rozrywkowej. Wśród nich znaleźli się: Ewa Bem, Robert Gawliński, Kombi, Krzysztof Krawczyk, Ania Rusowicz, Natalia Kukulska, Piotr Cugowski, Marek Piekarczyk, Anita Lipnicka, Maryla Rodowicz, Golec uOrkiestra, Janusz Panasewicz, Krzysztof Skiba, Zdzisława Sośnicka, Igor Herbut, Muniek Staszczyk, Ryszard Rynkowski, Jacek Cygan, Kapitan Nemo, Andrzej Piaseczny, Artur Gadowski, Alicja Majewska, Sebastian Karpiel-Bułecka oraz Stanisław Soyka.

Tytuł książki nawiązuje do audycji radiowej, którą Robert Janowski  prowadzi w Radiu Złote Przeboje. Słuchacze opowiadają na antenie o swoich najwspanialszych wspomnieniach, które są związane ze złotymi przebojami. Z kolei podtytuł brzmi "Moje rozmowy z gwiazdami, które podziwiam, o muzyce, którą kocham".

Jak możemy przeczytać we wstępie: Każdy z moich rozmówców z pewnością ma tajemniczy gabinet. w którym doświadczał po raz pierwszy wzruszeń i odkrywał świat swojej muzyki. W towarzystwie każdego z nich mógłbym zamknąć oczy i unieść się w tę ich przestrzeń. I pewnie obudziłyby mnie dopiero oklaski zachwyconych ludzi.

Każdy wywiad poprzedzony jest krótkim wspomnieniem Roberta Janowskiego o swoim rozmówcy. W ten sposób można ułożyć historię wielkich muzycznych osobowości, które urodziły się w kraju nad Wisłą, a potem zaistniały na całym świecie.

Robert Janowski ma celne pytania, nic się przed nim nie da ukryć. A rozmówcy chętnie opowiadają o swoim życiu zawodowym oraz o kulisach sukcesu i sławy. To fascynująca opowieść o wielkich muzycznych zjawiskach, jakim bez wątpienia są rozmówcy Janowskiego. Postacie te nadawały kształt polskiej muzyce.

Uwielbiam Alicję Majewską za piosenki z przesłaniem, Ewę Bem za niesamowite poczucie swingu, Anię Rusowicz za styl nawiązujący do big bitu, Marylę Rodowicz za jej niesłabnąca energię oraz Jacka Cygana za teksty piosenek, które zawsze mają głębię. I cieszę się, że mogłam lepiej poznać tych artystów.

Z książki dowiedziałam się m.in. jakie studia skończyła Alicja Majewska, kto nakłonił Ewę Bem do rozpoczęcia kariery muzycznej oraz komu chciałby napisać tekst Jacek Cygan. Dzięki zamieszczonym w niej wywiadom zaczęłam przekonywać się do Roberta Gawlińskiego, który do tej pory kojarzył mi się głównie z Baśką", choć napisał wiele ciekawych piosenek (jednocześnie czytałam i słuchałam jego utwory) oraz Sebastiana Karpiela-Bułecki, który śpiewa i gra folk.

Walorem publikacji są zdjęcia gwiazd, z którymi zostały przeprowadzone rozmowy. Polecam tę książkę miłośnikom polskiej muzyki rozrywkowej oraz Roberta Janowskiego.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2018-02-07, Ocena: 4, Przeczytałam,
Przypadki. Robert Janowski, jakiego nie znacie
Robert Janowski0
Okładka ksiązki - Przypadki. Robert Janowski, jakiego nie znacie

Robert Janowski pierwszy raz tak otwarcie opowiada o swojej karierze i codziennym życiu, blaskach i cieniach show-biznesu i cenie, jaką przychodzi zapłacić...

Wielcy muzycy
Robert Janowski0
Okładka ksiązki - Wielcy muzycy

Kolejna część nagradzanej serii Wielcy ludzie. Po odkrywcach, naukowcach i wynalazcach przyszedł czas na muzyków. O najwybitniejszych postaciach...