Na rozstaju. Wybór opowiadań

Ocena: 4.33 (3 głosów)

Zbiór zawiera dziesięć opowiadań jednej z najsłynniejszych japońskich pisarek swojej epoki. Wśród nich znajduje się Takekurabe czyli Zabawa w dorosłych – opowiadanie najbardziej znane, tłumaczone na wiele języków i zekranizowane w 1924 oraz w 1955 roku.

Tworząca w XIX wieku Higuchi zaczęła publikować w czasopismach literackich w 1892 roku. Jej debiutem było opowiadanie Yamizakura, czyli Wiśnie o zmierzchu, które ukazało się w piśmie Musashino. Opowiadania Ichiyō cechują się pięknym, czerpiącym z tradycji poetyckiej stylem, klasycyzującym językiem i bardzo aktualnym przekazem.

„W takim otoczeniu biel każdego kimona zabarwi się na czerwono. Midori, będąca jeszcze w wieku niewinnym, nie bała się mężczyzn. Nie uważała również, by w pracy kurtyzany było coś niestosownego. Zapomniała już, jak bardzo szlochała, kiedy zabierano jej siostrę z domu. Wydawało jej się to snem. Teraz zazdrościła siostrze, że powodzi jej się tak, iż może pomagać odwdzięczyć się rodzicom. Nie miała pojęcia o tym, jak trudny jest los cieszącej się uznaniem kurtyzany. Z zaciekawieniem słu- chała historii z życia dzielnicy o tym, jak kobiety przywoływały klientów kwileniem porównywanym do pisku myszy szukającej łupu, jak uderzały o kraty, gdy wypowiadały życzenie niczym magiczną formułę, jak w chwili rozstania zwykły mocno kle- pać mężczyznę w plecy, by o nich pamiętał. Nauczyła się nawet języka typowego dla dzielnicy i nie czuła cienia wstydu, kiedy go używała. Biedna… Miała zaledwie czternaście lat (…)”

„Wspaniale by było, gdyby ktoś taki jak ty powiedział, że jesteśmy rodzeństwem. Uścisnąłbym cię wtedy ze wszystkich sił. Potem mógłbym już wyzionąć ducha. Czy zrodził mnie kawał drewna? Nigdy nie spotkałem żadnego krewnego. Sporo o tym myślałem, Okyō… Jeśli do końca życia miałbym nie spotkać nikogo z rodziny, le- piej byłoby, gdybym już teraz umarł. A jednak wciąż chcę żyć. Dziwne, prawda? Miałem kiedyś dziwny sen. Wszyscy, którzy byli kiedyś dla mnie mili, okazali się moją rodziną: matką, ojcem, bratem i siostrą. Jeśli jeszcze trochę pożyję, może ktoś powie mi wreszcie prawdę. Dlatego oliwię parasole, choć w ogóle o to nie dbam. Istnieje na tym świecie większy dziwak niż ja? Okyō, nie mam ojca ani matki. Jak może się urodzić dziecko bez rodziców? Nic z tego nie rozumiem (…)”

Informacje dodatkowe o Na rozstaju. Wybór opowiadań:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2015-03-05
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-233-3847-5
Liczba stron: 240

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Na rozstaju. Wybór opowiadań

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Na rozstaju. Wybór opowiadań - opinie o książce

Avatar użytkownika - millawia
millawia
Przeczytane:2016-08-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Higushi Ichio - pseudonim literacki Higushi Natsu - była jedną z najwybitniejszych pisarek japońskich epoki Meijji (1868-1912). Żyła krótko, tylko 24 lata, ale pozostawiła po sobie wyjątkową spuściznę, która weszła do kanonu klasyki literatury Japońskiej. Życie młodej Natsu było naznaczone biedą i walką o środki do życia. Po śmierci ojca to ona została głową rodziny . Na barkach siedemnastoletniej dziewczyny została złożona odpowiedzialność za utrzymanie matki i młodszej siostry. Choć nie było łatwo, Higushi Natsu nie zapomniała o swojej miłości do literatury, w której zaczęła upatrywać również możliwości zarobku. Pisarska działalności Higushi Ichiyo została zwieńczona publikacją stworzonych przez nią opowiadań w czasopismach literackich. Kobieta zyskała popularność i uznanie, zgromadziła wokół siebie grono oddanych sympatyków, nie dane jej było jednak długo cieszyć się owocami swej pracy. Odeszła 1986 roku przegrywając walkę z gruźlicą. ,,Na rozstaju. Wybór opowiadań" to wydana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego antologia dziesięciu najważniejszych opowiadań Higushi Ichiyo. We wszystkich nowelach ważną rolę podgrywa motyw nieszczęśliwej, niespełnionej miłości, która - całkiem inaczej niż w literaturze zachodniej - jest mniej ważna niż wierność honorowi i wypełnianie obowiązków nałożonych przez pozycję społeczną czy posłuszeństwo wobec rodziny. Postacie wykreowane przez Higushi przybliżają czytelnikom niezwykłą mentalność Japończyków. Uderza wyjątkowy stoicyzm bohaterów, którzy nie pozwalają dojść do głosu gwałtownym emocjom. Zewnętrzne opanowanie bywa jednak często maską, pod którą buzują namiętności, których nie wypada okazywać publicznie. Obecne w opowiadaniach opisy codziennego życia pozwalają wejrzeć w ciekawą rzeczywistość mieszkańców dziewiętnastowiecznej Japonii. Fabuły przedstawionych w zbiorze historii nie są złożone, ale posiadają niezaprzeczalny urok (choć momentami może irytować brak puenty i otwarte zakończenie niektórych z nowel). ,,Na rozstaju. Wybór opowiadań" to ciekawa publikacja dla każdego kto interesuje się klasyką literatury japońskiej.
Link do opinii
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2015-09-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy