Na własne oczy

Linwood Barclay jest jednym z największych współczesnych autorów literatury sensacyjnej, porównywany do samego Harlana Cobena. Jego poprzednie powieści jak „Bez śladu” czy „Za blisko domu” okazały się światowymi bestsellerami. „Na własne oczy” to kolejna powieść tego autora na polskim rynku po dłuższej przerwie. Ta trzymająca w napięciu opowieść o dwóch braciach, którzy niespodziewanie zostają wciągnięci w przerażający wir zabójstw i brutalnej walki o władzę, uważana jest za najlepszą książkę w dotychczasowym dorobku autora.

Cierpiący na schizofrenię Thomas Kilbride uważa swój pokój za bezpieczną twierdzę, której stara się nigdy nie opuszczać. Jego obsesją jest analizowanie map. Za pomocą programu Whirl360.com Thomas może podróżować po całym świecie nie wychodząc z pokoju. Ogląda ulicę po ulicy, zapamiętując najdrobniejsze szczegóły, zapisując w pamięci poszczególne budynki oraz twarze ludzi uchwycone na ekranie komputera. Pewnego dnia, zwiedzając jedną z ulic w centrum Nowego Jorku, Thomas dostrzega w oknie mijanego domu przerażającą scenę. Podejrzewa, że jest świadkiem brutalnego morderstwa. Postanawia zwierzyć się swojemu bratu Rayowi – opiekunowi, łącznikowi z zewnętrznym światem i powiernikowi zawiłych i coraz bardziej niewiarygodnych teorii. Ray traktuje te zwierzenia z przymrużeniem oka, decyduje się jednak przeprowadzić pobieżne śledztwo, aby uspokoić brata. Wkrótce zdaje sobie sprawę, że wraz z bratem zostali wplątani w śmiertelną intrygę. Co gorsza, znaleźli się na celowniku…

Informacje dodatkowe o Na własne oczy:

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania: 2014-05-15
ISBN: 978-83-61386-44-5

Kup książkę Na własne oczy

Na własne oczy - opinie o książce

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2015-04-11, Ocena: 6, Przeczytałam, x 52 książki 2015,
Znakomity thriller, do ostatniej strony trzymający w napięciu! Historia upośledzonego chłopca, który przypadkiem staje się świadkiem morderstwa z każdą stroną staje się bardziej zagmatwana i nieprzewidywalna. Jest tu świat polityki, lokalny światek przestępczy, zabójstwa, porachunki, pościgi, służby specjalne. Dużo się dzieje. Polecam!
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2015-03-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Nie najgorszy thriller, chociaż długo się rozkręcał i zabrakło mi zaskakujących zwrotów akcji. Wszystko było przewidywalne.
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2014-12-06, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014,
"Na własne oczy" to moja pierwsza książka pana Barclay'a. Zanim wpadła w mojej ręce, to nie słyszałam w ogóle o tym autorze. Jak wrażenia? Trzydziestokilkuletni Thomas Kilbride cierpi na schizofrenię. Nie wychodzi z domu, właściwie to nawet rzadko opuszcza swój pokój. Każdy jego dzień wygląda dokładnie tak samo. Thomas ma niezwykłą pasję i misję do wykonania. Za pomocą programu Whirl360, mężczyzna podróżuje po całym świecie i uczy się na pamięć wszystkich ulic na świecie. Twierdzi bowiem, że wykonuje tajną misję dla CIA i gdy podczas ataku terrorystów znikną wszystkie mapy, to będzie on jedyną osobą, która będzie w stanie pomóc. Podczas jednej z takich wirtualnych podróży, Thomas odkrywa coś strasznego. Jest prawie pewny, że został świadkiem morderstwa. Ostatnio często trafiam na książki, o których sama nie wiem, co mam myśleć. Z jednej strony mi się podobają, ale po przeczytaniu ostatniej strony sama nie wiem, co o nich powiedzieć. Książka jest według mnie nierówna. Miejscami czytanie się dłuży, zwłaszcza na początku, bo tak naprawdę coś konkretnego zaczyna się dziać dopiero pod koniec. Ponadto niektóre wątki były po prostu przewidywalne i nie było tak lubianych przeze mnie elementów zaskoczenia. Brakowało także napięcia i uczucia grozy. Czytanie pozbawione było emocji, a książka szybko pójdzie w zapomnienie. Może film na podstawie tej powieści zainteresowałby mnie bardziej. Mimo tych wad książka nie jest taka zła, a to za sprawą głównego bohatera. Przyznam szczerze, że jakoś mnie tak ta postać przyciągała do siebie. Bardzo spodobał mi się pomysł z tymi mapami, dla mnie było to coś nowego i oryginalnego. Miejscami sama nie wiedziałam, co jest chorą wyobraźnią bohatera, a co dzieje się w książce naprawdę. kingaczyta.blogspot.com
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2023-05-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Na szczęście, po słabiutkiej "Celi", ta książka to prawdziwa petarda. To jedna z takich książek, gdzie nawet jak przez ułamek sekundy nie dzieje się nic, to w tle dzieje się wiele.

Główni bohaterowie, to dwaj bracia, jeden to problematyczny Thomas Kilbride, który cierpi na schizofrenię, oraz Ray Kilbride, rysownik, karykaturzysta. Pewnego dnia ich ojciec umiera, matka umarła już wcześniej, a oni zmuszeni są trochę ze sobą "pobyć" bliżej niż zwykle.

Thomas przez cały dzień "podróżuje" po świecie za pomocą specjalnego programu Whirl360, nie wychodząc z domu. Pewnego razu spostrzega w jednym z okien coś dziwnego...i rozpętuje się prawdziwe pandemonium.

Przyznaję się, że kiedy czytałam opis i natknęłam się na słowa "brutalnej walki o władzę", pomyślałam sobie, że to będzie coś okropnie nudnego. Jednak się bardzo pomyliłam (na szczęście). Książka pochłonęła mnie w całości, tak że nie mogłam się oderwać, a na końcu żałowałam, że to już....koniec, zwłaszcza taki koniec.. ?.

Postacie ciekawe i nie tekturowe, zwłaszcza Thomas, nie wiem, czy autor obserwował osobę z takimi zaburzeniami, jakie miał ten z braci, ale ta postać perfekcyjna, innym zresztą też niczego nie brakuje.

Tak więc tym razem daję "ósemkę" z czystym sumieniem i z takim również, polecam.

Avatar użytkownika - wika9
wika9
Przeczytane:2015-01-27, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 ksiązki 2015, Pożyczone,
Bez śladu [audiobook]
Linwood Barclay0
Okładka ksiązki - Bez śladu [audiobook]

Pewnego ranka, którego nigdy nie zapomni, Cynthia Archer budzi się z okropnym kacem i poczuciem, że czeka ją przeprawa z rodzicami. Tymczasem dom jest...

Pościg
Linwood Barclay0
Okładka ksiązki - Pościg

Ze ściśle tajnego laboratorium ucieka więzień – obiekt eksperymentów. Wabi się Czip i jest prawdziwym superpsem – potrafi myśleć jak...