Nie jesteś sobą

Życie Bec to porażka. Ma romans z żonatym wykładowcą, a studia jej nie interesują.

Podejmuje pracę jako opiekunka Kate, 36-letniej kobiety, która choruje na stwardnienie zanikowe boczne i jeździ na wózku. To ma być tylko praca wakacyjna, a Bec nawet nie spodziewa się, że ta relacja całkowicie zmieni jej życie. Różni je wszystko: wiek, status majątkowy, wykształcenie. Przed chorobą, która unieruchomiła ją całkowicie i skazała na łaskę innych, Kate była zadbaną bizneswoman, otoczoną gronem przyjaciół, świetną gospodynią w pięknym domu u boku  przystojnego męża. Teraz to tylko wspomnienie, a partner nie umie sobie poradzić z nową sytuacją. Tymczasem Bec, towarzysząc chorej, zaczyna przejmować jej styl życia, wrażliwość, poznaje jej tajemnice. I gdy małżeństwo Kate rozpada się na skutek zdrady, Bec musi zadecydować, jak  bardzo można wejść w cudze życie, by nie zgubić siebie. Jak bardzo możemy wpływać na los innych? Jak daleko można się posunąć, by sprawdzić siłę przyjaźni?

Michelle Wildgen

Michelle Wildgen jest nauczycielką, pisarką i redaktorką - między innymi opracowuje dziennik literacki ,,Tin House". Jest autorką kilku powieści.  Na podstawie książki ,,Nie jesteś sobą" powstał film z Hillary Swank i Emmy Rossum. Mieszka w Madison w Wisconsin.

Informacje dodatkowe o Nie jesteś sobą:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2016-08-24

Kup książkę Nie jesteś sobą

Nie jesteś sobą - opinie o książce

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2017-05-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Debiut powieściowy,

„Nie jesteś sobą” to niezwykle dojrzały debiut powieściowy Michelle Wildgen – nauczycielki, pisarki i redaktora naczelnego czasopisma „Tin House”. Ta niebanalna historia doczekała się filmowej adaptacji i weszła na ekrany w 2014 roku. Ale wracając do powieści…
Kate od dwóch lat cierpi na stwardnienie zanikowe boczne – nieuleczalną chorobę, która z różnym natężeniem, ale systematycznie pozbawia chorego możliwości wykonywania podstawowych czynności. Prowadzi do stopniowego upośledzenia funkcji wszystkich mięśni ciała, a w konsekwencji do śmierci. Niedowład kończyn, a potem także paraliż całego ciała powoduje, że chory potrzebuje stałej opieki i pomocy. W takiej właśnie sytuacji znalazła się bohaterka powieści. Jej życie już od jakiegoś czasu jest na stałe związane z wózkiem inwalidzkim, wszystkie czynności pielęgnacyjne wykonuje mąż, ale taka sytuacja wymaga pewnych zmian. Dlatego w porozumieniu z Evanem Kate decyduje się zatrudnić pomoc – kobietę, która zaopiekowałaby się nią i wyręczyła małżonka w codziennych zabiegach. I w ten sposób do eleganckiego domu w Madison trafia Rebecca.
Bec – jak ją wszyscy nazywają, jest studentką marketingu uwikłaną w romans z wykładowcą. Praca opiekunki zapewnia jej stały przypływ gotówki, ale pozwala również na zdystansowanie się do własnych problemów. Opieka nad Kate wymaga zdyscyplinowania i zachowania określonych reguł. I mimo, iż Rebecca nie ma doświadczenia w pielęgnowaniu osób chorych, jej bezpośredniość, oddanie i zaangażowanie sprawiają, że obie kobiety bardzo się do siebie zbliżają. Wspólny czas spędzany na spacerach, zakupach, czy zwykłych, codziennych zadaniach rodzi trwałą i mocną więź. Problemy małżeńskie Kate dodatkowo zacieśniają tę głęboką przyjaźń. Bec dużo uczy się od swojej pracodawczyni, rozwija swoje ukryte talenty i nabiera zupełnie nowych umiejętności. Ale niestety stan chorej z miesiąca na miesiąc pogarsza się…
Przyznam, że sięgałam po tę powieść z lekką obawą. Nie miałam nastroju na przygnębiającą historię o chorobie, walce i umieraniu. Tymczasem otrzymałam coś zupełnie odwrotnego. „Nie jesteś sobą” to powieść o życiu, to historia afirmująca życie w każdej jego postaci bez względu na ograniczenia, bariery, czy zwykłą ludzką niemoc spowodowaną przez chorobę. Jest to również historia pięknej przyjaźni, więzi, która zdarza się naprawdę rzadko. Możemy tu stawiać pytania o jej granice – czy istnieją?…
Autorka ma niesamowitą umiejętność pisania z dystansem, a nawet humorem o sprawach trudnych i bolesnych. Dzięki temu historia Kate nabiera lekkości, jest pogodna i finezyjna. Tematy trudne, nawet wstydliwe, nakreślone zostały w sposób subtelny, z należytą delikatnością. Przyjmuje się je całkiem zwyczajnie, jako coś zupełnie naturalnego. Chwilami aż trudno było mi uwierzyć, że historia, którą czytam jest debiutem. A minusy?… Przyznaję, że drażniła mnie momentami postać Bec. Ale i ona z czasem dojrzewa i nabiera zdecydowania. Z drugiej strony jest tak różna od Kate – a przeciwieństwa przecież się przyciągają.
Pozostaję pod ogromnym wrażeniem tej powieści. Historia na tyle głęboko zapadła mi w pamięć, że z radością obejrzę filmową adaptację. Sięgnijcie po książkę, a przekonacie się, że z chorobą naprawdę da się żyć. Liczy się tylko odpowiednie nastawienie.

Polecam serdecznie.

Niniejsza książka jest debiutancką powieścią autorstwa Michelle Wildgen. Pisarka mieszka w Madison, jest nauczycielką i redaktorką - między innymi opracowuje dziennik literacki "Tin House". Autorka opisała historię dwóch skrajnie różniących się od siebie pod każdym względem kobiet, których ścieżki przecinają się w wyniku tego, iż młodsza z nich szuka nowej pracy, druga natomiast - nieco starsza od Bec - potrzebuje opieki, gdyż od pewnego czasu choruje na stwardnienie zanikowe boczne (SLA/ALS), a schorzenie to jest postępujące. Przyjrzyjmy się nieco bliżej głównym bohaterkom. Bec jest młodą studentką, która nie bardzo wie, co zrobić z własnym życiem, uwikłana jest w romans ze swoim żonatym wykładowcą. Kobieta jest dosyć roztrzepana, w wyniku, czego ciągle popada w mniejsze lub większe tarapaty i wciąż poszukuje swojego miejsca na ziemi. Kate natomiast jest mającą właściwie wszystko 36-letnią dojrzałą i świadomą siebie kobietą. Posiada wspaniały dom, kochającego męża, fantastyczną pracę oraz grono oddanych przyjaciół. Niestety jej życie zmienia się o 180 stopni, kiedy zapada na chorobę, która nieubłaganie odbiera jej sprawność fizyczną, a co za tym idzie stopniowo uniemożliwia samodzielne wykonywanie nawet najprostszych i najbardziej podstawowych codziennych czynności, jakimi są np. jedzenie, skorzystanie z toalety, wzięcie prysznica czy chociażby samodzielne ubranie się, a nawet swobodne oddychanie i mówienie. Tak oto pewnego dnia w drzwiach domu Kate i Evana staje Bec, skierowana do Norrisów przez tzw. Agencję pracy tymczasowej, by w charakterze opiekunki zajmować się Kate podczas nieobecności męża. Bec początkowo niezupełnie zdaje sobie sprawę, z czym tak naprawdę przyjdzie się jej mierzyć każdego dnia, więc początki są dosyć trudne. Jednakże nieocenioną pomocą jest ogromna, choć początkowo niepozbawiona sporej dozy dystansu, otwartość samej Kate, pomimo tego, iż znajduje się ona w tak trudnej i delikatnie rzecz ujmując niekomfortowej sytuacji. Po wielu różnych perypetiach, które poznacie czytając tę książkę, między kobietami zaczyna rozwijać się głęboka przyjaźń. Mimo tego jak bardzo się od siebie różnią pod wieloma względami oraz niesamowicie trudnej sytuacji, w jakiej się znajdują, gdyż obie doskonale zdają sobie sprawę, iż SLA postępuje i jest chorobą śmiertelną, stają się one coraz bliższe sobie nawzajem, a ich relację cechuje coraz większa zażyłość. "Nie jesteś sobą" nie jest jednakże wyłącznie opowieścią o chorobie i odchodzeniu. Jest to historia o życiu, przyjaźni oraz odkrywaniu samego siebie wraz z całą paletą naszych marzeń i pragnień, których czasem nie jesteśmy nawet świadomi. Autorka w sposób bardzo wyrazisty pokazuje jak w każdej życiowej sytuacji wciąż uczymy się od innych czegoś nowego, a nawiązane relacje nigdy nie pozostają bez wpływu na nasze dalsze życie. Powieść, ta niewątpliwie uczy pokory, wzrusza, skłania do refleksji dotyczących między innymi granic ludzkiej intymności, ale także rozlicznych aspektów człowieczeństwa, które ma wiele wymiarów i oblicz. Autorka poruszyła w niej kwestię brania odpowiedzialności nie tylko za drugą osobę, lecz również za samego siebie. Podkreśliła także ogromną wagę i wartość, jaką niesie w sobie dotrzymywanie obietnic w obliczu nawet najbardziej skrajnych egzystencjalnych sytuacji. Historia ta z całą pewnością ma w sobie ogromny ładunek emocjonalny i choć dotyka niezmiernie trudnej tematyki to paradoksalnie bywają momenty, w których również bawi. Jeśli macie ochotę poczytać nie tylko o zmaganiach z ciężką chorobą, przemijaniem etc, lecz także o kobiecej przyjaźni, wobec której z całą pewnością nie przejdziecie obojętnie, a echa tej książki pozostaną w Was na długo. Dodam jeszcze, iż w roku 2014 powstała adaptacja filmowa o tym samym tytule, w reżyserii Georga C. Wolfa, w której w główne bohaterki wcieliły się Hilary Swank jako Kate oraz Emmy Rossum jako Bec. Według mnie film nie jest zły niemniej jednak polecam najpierw przeczytać książkę. * https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta * http://ksiazkowoczyta.blogspot.com/2016/10/w-zyciu-nie-chodzi-o-to-by-przeczekac.html