Niepokorne. Klara

Ocena: 5 (15 g³osów)

Drugi tom trylogii ,,Niepokorne" - opowiadaj±cej o wyj±tkowych kobietach, których zawi³e losy splataj± siê w scenerii m³odopolskiego Krakowa. Eliza, Klara i Judyta spe³niaj± swoje marzenia kosztem trudnych kompromisów, p³ac±c wysok± cenê za szczê¶cie. Kiedy latem 1896 roku Eliza Pohorecka i Judyta Schraiber spêdzaj± wakacje w podwarszawskim pensjonacie, Klara Stojnowska, córka profesora Uniwersytetu Jagielloñskiego, anga¿uje siê w pierwszy na ziemiach polskich bunt robotnic w fabryce cygar. Jako pocz±tkuj±ca reporterka, emancypantka, a nawet sufra¿ystka walcz±ca o prawa wyborcze dla kobiet, buntuje siê przeciw ciasnocie pogl±dów krakowskich filistrów oraz konserwatyzmowi ojca. Jednak radykalizm i upór dziewczyny sprawi±, ¿e zmuszona bêdzie wybieraæ miêdzy lojalno¶ci± wobec rodziny, mi³o¶ci± do mê¿czyzny a wierno¶ci± przekonaniom. Tymczasem Judyta, mimo przeciwno¶ci losu, realizuje swoje marzenia. Maluje i projektuje tkaniny, a choæ w g³êbi duszy jest rozczarowana z trudem wywalczon± samodzielno¶ci± i kolejnym nieodwzajemnionym uczuciem, patrzy z nadziej± w przysz³o¶æ. Zw³aszcza ¿e przed ni± daleka i pe³na artystycznych wra¿eñ podró¿ do cesarsko-królewskiego Wiednia...

Agnieszka Wojdowicz - polonistka z wykszta³cenia, nauczycielka z zawodu, a z zami³owania autorka powie¶ci dla m³odzie¿y i dla doros³ych. Otwocczanka od lat zakochana w Krakowie, w jego historii, architekturze, a tak¿e w niepowtarzalnym klimacie krakowskich kawiarenek, starych antykwariatów i Plant. Wielbicielka dobrej literatury skandynawskiej, malarstwa prerafaelitów, wszelkich form sztuki u¿ytkowej oraz górskich wycieczek. Dzieli dom z dwiema udomowionymi tygrysicami: Kropk± i Mufk±.

Informacje dodatkowe o Niepokorne. Klara:

Wydawnictwo: Nasza Ksiêgarnia
Data wydania: 2015-06-03

wiêcej

Kup ksi±¿kê Niepokorne. Klara

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Niepokorne. Klara - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2016-12-07, Ocena: 6, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2016,
Dosyæ d³ugo przysz³o mi czekaæ na kontynuacjê losów trzech przyjació³ek, wyemancypowanych dziewczyn, które ¿yj±c w czasach nieprzychylnych podejmowaniu jakichkolwiek dzia³añ przez p³eæ piêkn±, ³ami± konwenanse. Walcz± o siebie, swoje marzenia, równouprawnienie, chocia¿ przychodzi im p³aciæ za to najwy¿sz± cenê -- odrzucenie przez najbli¿sz± rodzinê. Drugi tom po¶wiêcony jest Klarze, chocia¿ Eliza i Judyta te¿ znajduj± swoje miejsce na kartach tej powie¶ci. Akcja rozgrywa siê w Krakowie, ale równie¿ w cesarskim Wiedniu. Cieszê siê, ¿e autorka postanowi³a wys³aæ tam Judytê, bo dziêki temu mia³am okazjê ch³on±æ atmosferê XIX wiecznej stolicy Austrii. Dobrze by³o wraz z bohaterk± poruszaæ siê po dzielnicach i ulicach mojego ukochanego miasta. Z niecierpliwo¶ci± czekam chwili, w której w moje rêce trafi kolejny tom tej cudownej trylogii.
Avatar u¿ytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2016-03-04, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2016, Mam,
"Niepokorne. Klara" to ksi±¿ka pe³na ró¿norodnych tematów: automobil, kinematograf, strajk cygaretek, socjali¶ci, areszt, zarêczyny, ci±¿e (niekoniecznie chciane), kobiety z kiepsk± opini±, jazda na rowerze, postrzeganie ¯ydów, po¶wiêcenie siê pracy ca³ym sercem, tajemnice z przesz³o¶ci i wiele innych. Autorka zadba³a, by czytelnik siê nie nudzi³ (choæ chwilami odczuwa³am nadmiar zdarzeñ i zbyt d³ugich opowie¶ci na jaki¶ temat, które gdyby by³y nieco krótsze to ogó³ odbioru by nie ucierpia³, ale to niewielki minus) oferuj±c coraz to nowe zwroty akcji i zaskakuj±c zdarzeniami; by pozna³ jak najlepiej tamten czas i ¿ycie ludzi w Krakowie, Lwowie czy w Wiedniu. Ksi±¿ka jest napisana jêzykiem bardzo charakterystycznym i specyficznym, przez co czyta siê j± nieco wolniej ni¿ inne powie¶ci, ale doskonale oddaje klimat epoki. Opisuj±c stroje, fryzury, zachowania czy konwenanse, uwypuklaj±c brak obecnych cudów techniki Agnieszka Wojdowicz po raz drugi udowodni³a, ¿e dobrze przygotowa³a siê do stworzenia powie¶ci, w której nie brak ambitnych kobiet. Kobiet, które walcz± o swoje miejsce w spo³eczeñstwie i nie ustaj± w podejmowaniu kolejnych kroków, by nie byæ gorszymi od mê¿czyzn. By móc ¿yæ jak oni. Dlaczego kobiety mog± mniej? Autorka w sposób przemy¶lany po³±czy³a ¿ycie fikcyjnych, ale silnych i niezale¿nych bohaterek z wydarzeniami historycznymi. Ka¿dy kto obawia siê, ¿e to ksi±¿ka z typowymi danymi z zakresu historii, mo¿e odetchn±æ. Tu rz±dz± kobiety i to one s± epicentrum tej lektury, to one skupiaj± nasz± uwagê na sobie i prowadz± nas przez kolejne dni swojego ¿ycia pe³nego przeciwieñstw. Je¶li lubicie bohaterki o konkretnych pogl±dach, wiedz±cych czego chc± a do tego klimat XIX-wieku to koniecznie siêgnijcie po seriê Niepokorne! Ja ju¿ nie mogê doczekaæ siê premiery trzeciego tomu o trzech niepokornych m³odych kobietach! ca³o¶æ recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/03/agnieszka-wojdowicz-niepokorne-klara.html
Avatar u¿ytkownika - fridanna
fridanna
Przeczytane:2015-07-08, Ocena: 4, Przeczyta³am, 12 ksi±¿ek 2015 , Mam,
Drugi tom cyklu "Niepokorne. Klara" tak naprawdê skupia siê nie tylko na postaci Klary, ale tak¿e Judyty. Trzecia bohaterka - Eliza, tym razem nie znajduje siê w g³ównym centrum zainteresowania narratora. Muszê przyznaæ, ¿e przedstawiony w powie¶ci portret Klary trochê mnie irytowa³. Wydaje mi siê najbardziej infantyln± ze wszystkich trzech g³ównych bohaterek, w dodatku podejmowane przez ni± decyzje s± dla mnie ma³o prawdopodobne. Ksi±¿kê ratuje przede wszystkim opis dalszych losów Judyty - a s± one naprawdê intryguj±ce. Mimo wszystko uwa¿am, ¿e druga czê¶æ cyklu "Niepokorne" jest zdecydowanie lepsza od poprzedniego. Niecierpliwie czekam na trzeci tom, ju¿ ostatni.
Avatar u¿ytkownika - Stella_Aga
Stella_Aga
Przeczytane:2015-07-05, Ocena: 5, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek 2015, Przeczytane,
Muszê przyznaæ, ¿e na pocz±tku jako¶ ciê¿ko mi by³o wkrêciæ siê w ca³± historiê, ale potem zrobi³o siê bardzo ciekawie i z przyjemno¶ci± ch³onê³am ka¿d± stronê. Akcja pêdzi³a do przodu w nieub³aganym tempie, a autorka na ka¿dym kroku komplikowa³a ¿ycie swoim bohaterkom i rzuca³a im k³ody pod nogi. Wysz³o to na plus, przynajmniej dla czytelnika. Styl i tym razem mi siê podoba³, a odpowiedni nastrój znowu mo¿na by³o wyczuæ. Cieszê siê, ¿e w tej czê¶ci pojawi³o siê wiele nowych i ciekawych postaci, wprowadzaj±cych do ca³o¶ci sporo zamieszania. Szkoda mi tylko, ¿e autorka po¶wiêci³a bardzo niewiele uwagi Elizie, któr± naprawdê polubi³am. Klara okaza³a siê intryguj±c± bohaterk±. W pierwszej czê¶ci w³a¶ciwie nie pojawia³a siê zbyt czêsto, ale teraz jej w±tek zosta³ rozwiniêty. To odwa¿na, niezale¿na, pyskata i waleczna dziewczyna, która zawsze uparcie d±¿y do celu. Ale i ona potrafi byæ wra¿liwa i pozwoliæ sobie na uczucia... Du¿± rolê znów odgrywa³a Judyta, któr± chyba z ca³ej trójki lubiê najmniej, ale jej losy i tak mnie interesuj±. Bohaterka ta przesz³a w ¿yciu du¿o, a problemy nadal jej nie omijaj±. Owszem, czasami jest sama sobie winna, lecz nie da siê zaprzeczyæ, ¿e los jej nie oszczêdza. "Niepokorne. Klara" to wielow±tkowa powie¶æ z t³em historycznym. Ksi±¿ka o trzech kobietach, które zmagaj± siê z dyskryminacj±, konwenansami i uczuciami. Opowie¶æ o determinacji, trudnych relacjach rodzinnych, skomplikowanej mi³o¶ci, moralno¶ci. Zapewniam, ¿e jest niezwykle wci±gaj±ca. Ju¿ nie mogê doczekaæ siê kolejnej czê¶ci!
Avatar u¿ytkownika - jezyna122
jezyna122
Przeczytane:2015-09-21, Ocena: 4, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek 2015,

Agnieszka Wojdowicz z wykszta³cenia polonistka z zawodu jest nauczycielk±. Zadebiutowa³a cyklem fantasy „Stra¿nicy Nirgali”, który skierowany by³ g³ównie dla m³odzie¿y. Pierwsza, g³ówn± bohaterk± trylogii „Niepokorne” jest Eliza pochodz±ca z Kongresówki, jedna z pierwszych studentek farmacji Uniwersytetu Jagieloñskiego. W drugim tomie wiod±cy w±tek bêdzie dotyczy³ g³ównie Klary, m³odej emancypantki, choæ bardzo wa¿ne i wi±¿±ce postacie to Eliza i Judyta interesuj±ca artystka – malarka.

Wszystkie one maj± problemy zwi±zane z uczuciami i p³ci± przeciwn± lecz przede wszystkim z pewnym zaakceptowaniem ówczesnego ¶wiata. Ka¿da z nich chcia³aby byæ niezale¿na, mieæ mo¿liwo¶æ wyg³aszania swoich pogl±dów, nie byæ nara¿on± na pewne uwagi co im przystoi, a co nie, oraz na wiele narzucanych rzeczy, wynikaj±cych z obyczajno¶ci ówczesnego ¶wiata. W³a¶nie Klara jest z nich trzech osob± najbardziej nie poddaj±c± siê konwenansom i jako dziennikarka walczy o prawa dla robotnic. Jako córka profesora Uniwersytetu Jagielloñskiego ma ogromnie ch³onny umys³ i nieustêpliwy charakter. Has³a „wyzwolenia kobiet” w jej przypadku spadaj± na bardzo dobrze przygotowany grunt. Jej walka niezrozumia³a dla wielu osób z otoczenia, stanie siê jednak celem samym w sobie.

Ogromnie podoba mi siê plastyczno¶æ tej powie¶ci,dziêki której bardzo ³atwo mo¿emy wczuæ siê w rolê g³ównych bohaterek i staj±c razem z nimi przed wielkimi dylematami, próbowaæ zarówno je rozwi±zaæ jak i walczyæ z pewnymi utartymi pogl±dami. Wielkim plusem jest wspania³y jêzyk, który nie tylko sprawnie wprowadza nas w opisywane lata, lecz równie¿ powoduje u czytelnika pewn± ³agodno¶æ i uto¿samiaj±c go z fabu³± pomaga dostrzec rzeczy, na które normalnie nie zwróci³by uwagi. Autorka dziêki drobnym szczegó³om ukazuje relacje bohaterów w sposób ogromnie atrakcyjny dla czytelnika. Przedstawienie „zwyk³ego” ¿ycia, fascynacji, pragnieñ, marzeñ po walkê o prawa dla kobiet daje mo¿liwo¶æ spojrzenia na ówczesne kobiety z szerokiej perspektywy.

Bohaterki znaj±c swoj± warto¶æ próbuj± walczyæ ze stereotypami, z pewnym okre¶lonym ich spostrzeganiem w taki sposób, by nie traciæ nic na swojej kobieco¶ci. Wa¿n± rolê w trylogii zajmuj± równie¿ miasta tocz±cej siê akcji. Tak jak w pierwszym tomie ukazany jest niesamowity Kraków, tak w drugim jednym z bohaterów jest urokliwy Wiedeñ. Jednak najwa¿niejsz± rolê ogrywaj± tutaj pogl±dy, szukanie w³asnej to¿samo¶ci, realizacja pragnieñ i marzeñ. Chwa³a autorce, ¿e umiejêtnie dysponuj±c s³owem nie dopu¶ci³a do jakiejkolwiek ckliwo¶ci, czy przes³odzenia a stworzy³a powie¶æ,piêknie osadzon± w pewnym klimacie, który czaruje czytelnika i pozwala na chwile ca³kowitego zaanga¿owania w fabu³ê, w któr± ja osobi¶cie wsi±k³am bez koñca. Zdecydowanie polecam!

Avatar u¿ytkownika - emtezetka75
emtezetka75
Przeczytane:2023-09-21, Ocena: 5, Przeczyta³em, 26 ksi±¿ek 2023,

"Niepokorne.Klara" to drugi tom trylogii. Bohaterk± jest Klara Stojanowska, która jest córk± profesora Uniwersytetu Jagielloñskiego. Jest te¿ pocz±tkuj±c± reporterk±, która walczy o prawa wyborcze dla kobiet. Judyta, mimo przeciwno¶ci losu, realizuje swoje marzenia. Tymczasem Eliza Pohorecka, bohaterka pierwszego tomu, schodzi w drugim na dalszy plan. Wci±¿ wiedzie do¶æ spokojny ¿ywot przy boku ukochanego Antona Wielbrachta, Austriaka. Ta ksi±¿ka okaza³a siê równie ciekawa jak pierwszy tom. Dawny Kraków, Wiedeñ, konwenanse i ich ³amanie przez g³ówne bohaterki. Ciekawy w±tek raczkuj±cego socjalizmu oraz dostêpu kobiet do nauki. Lubiê takie ksi±¿ki.Fajnie siê czyta³o. Polecam.

Avatar u¿ytkownika - Atol
Atol
Przeczytane:2020-07-01, Ocena: 6, Przeczyta³am,

¦wietna opowie¶æ przenosz±ca w czasie. Idealnie opisane historie kobiet,które pozwalaj± je polubiæ , kibicowaæ.

Trochê trudno mi siê odnie¶æ do czê¶ci pierwszej i czê¶æ w±tków zwyczajnie zapomnia³am co chwilami mi utrudnia³o czytanie. Jednak¿e stwierdzam ¿e postaæ Klary w tej czê¶ci raz ¿e nie by³a wiod±ca, dwa by³a w zasadzie irytuj±ca. O wiele bardziej zajmuj±c± postaci± by³a dla mnie Judyta. Natomiast Eliza sta³a siê w±tkiem do¶æ rzeklabym pobocznym...

Uogulniajac akcja ca³kiem dobrze siê rozwija³a i bez w±tpienia kiedy tylko bêdê mia³a mo¿liwo¶æ to siêgnê po czê¶æ trzeci± ;)

Avatar u¿ytkownika - NicoMinoru
Inne ksi±¿ki autora
Stra¿nicy Nirgali. Serce Suriela. Tom 1
Agnieszka Wojdowicz0
Ok³adka ksi±zki - Stra¿nicy Nirgali. Serce Suriela. Tom 1

Pierwszy tom ekscytuj±cej sagi o losach Bree Whelan, dziewczyny z rodu anio³ów. ¯eby znale¼æ siê w Nirgali, wystarczy mieæ magiczny kryszta³ farin i przej¶æ...

Morze Trzcin. Ksiêga ¿ycia Hili Campos
Agnieszka Wojdowicz0
Ok³adka ksi±zki - Morze Trzcin. Ksiêga ¿ycia Hili Campos

Jest rok 1602. W Zamo¶ciu krzy¿uj± siê ¶cie¿ki Polaków, Ormian i sefardyjskich ¯ydów. Kupiec Menachem Campos i jego syn Ruben wracaj± ze...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa