Niezapominajki

Ocena: 5.33 (3 g³osów)
Napisana w formie pamiêtnika zabawna, a zarazem g³êboko poruszaj±ca powie¶æ o dojrzewaniu i poszukiwaniu w³asnej drogi, historia przyja¼ni i mi³o¶ci, które s± w stanie pokonaæ ka¿dy lêk. To ksi±¿ka zarówno dla tych, którzy wkraczaj± w doros³o¶æ, jak i dla wszystkich, którzy pragn± powróciæ wspomnieniami do czasów w³asnej m³odo¶ci i odkryæ, jak wiele z tych prze¿yæ w nas pozosta³o.

Pocz±tek wakacji jest dla Izabeli czasem wielkich zmian - po ¶mierci matki musi wyprowadziæ siê z ukochanego Krakowa do swego dziadka, z którym od lat nie utrzymywa³a kontaktów. Buntownicza natura osiemnastolatki i m³odzieñczy upór, despotyzm starszego pana oraz ¿ale z przesz³o¶ci sprawiaj±, ¿e nie³atwo im ¿yæ pod jednym dachem. Dziewczyna nie traci nadziei na odnalezienie ojca, którego nie mia³a szansy poznaæ. Dlaczego?

Nieoczekiwanie w miasteczku pojawia siê Gerald, dawny przyjaciel matki. Iza odnajdzie w nim wsparcie i pomoc w rozwi±zaniu zagadek z przesz³o¶ci, ale nie tylko. Wniesie ON w jej ¿ycie wiêcej, ni¿ mog³a siê spodziewaæ...

Informacje dodatkowe o Niezapominajki :

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2012-03-08

wiêcej

Kup ksi±¿kê Niezapominajki

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Niezapominajki - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2017-09-07, Ocena: 5, Przeczyta³am, Mam, 52 ksi±¿ki - 2017,

Zawsze gdy spotykam w ksi±¿kach bohaterkê, która nosi moje imiê, w jaki¶ sposób staje mi siê bliska. Nie inaczej by³o i tym razem, zw³aszcza ¿e z ³atwo¶ci± mog³am j± polubiæ, uto¿samiæ siê z ni±, choæ jest du¿o m³odsza ode mnie. Mowa tu o 18-letniej Izabeli, zbuntowanej, upartej, ale i ciep³ej i otwartej dziewczynie, która po ¶mierci matki zmuszona jest wyprowadziæ siê z ukochanego Krakowa do swojego dziadka, z którym od lat nie utrzymywa³a kontaktów. Je¶li chodzi w³a¶nie o dziadka, to jest to despotyczny, zgorzknia³y, samotny starszy mê¿czyzna. Ju¿ od pierwszych chwil nie uk³ada siê miêdzy t± dwójk±. Czy w koñcu bêd± potrafili odnale¼æ wspólny jêzyk? Poza tym Iza pragnie odszukaæ swojego biologicznego ojca. Czy to siê jej uda? I dlaczego matka ukrywa³a o nim prawdê?

"Nigdy niczego nie osi±gniesz, je¿eli wci±¿ bêdziesz ba³a siê ryzyka. Boisz siê zaanga¿owaæ, by siê przypadkiem nie poparzyæ. Ale pozwól, ¿e ci co¶ u¶wiadomiê - nie ma mi³o¶ci bez ryzyka. Nie ma ¿ycia bez ryzyka."

Bohaterowie zostali dobrze wykreowani, zarówno ci pierwszo-, jak i drugoplanowi. Maj± swoje wady i zalety, pope³niaj± b³êdy, przez co wydaj± siê byæ realni. Iza broni siê przed mi³o¶ci±. Pod³o¿a takiego zachowania nale¿y doszukiwaæ siê w tym, i¿ jej matka zosta³a zraniona przez kilku mê¿czyzn. Jednak¿e mi³o¶æ to silne uczucie, nie wybiera i rz±dzi siê swoimi prawami. Czy dziewczyna zda sobie w koñcu sprawê, ¿e kocha Krzysztofa?

Ksi±¿ka zosta³a napisana w formie pamiêtnika. Autorce uda³o siê sprawiæ, ¿e wraz z up³ywem stron mój niepokój i niepewno¶æ wzglêdem bohaterów tylko wzmaga³y siê. A ju¿ ostatnie strony w szczególno¶ci. Zastosowana pierwszoosobowa narracja prowadzona przez Izê pozwala na bli¿sze poznanie jej my¶li, uczuæ, emocji. Jêzyk i styl jakimi pos³uguje siê autorka s± przyjemne w odbiorze.

Ewelina K³oda w opowiedzianej historii pokazuje, ¿e mi³o¶æ i przyja¼ñ potrafi± pokonaæ ka¿dy lêk, ka¿d± przeciwno¶æ losu. U¶wiadamia, ¿e tak naprawdê nie ma sprawdzonego przepisu na szczê¶cie. ¯ycie poddaje nas nieustannym wyborom, próbom, co¶ daje, ale i co¶ odbiera. Tylko od nas samych zale¿y jak je prze¿yjemy.

"Niezapominajki" to poruszaj±ca powie¶æ o dojrzewaniu, poszukiwaniu w³asnej drogi, przyja¼ni, mi³o¶ci, rodzinie, przebaczeniu. To równie¿ powie¶æ, która przenosi czytelnika do jego m³odo¶ci, przypominaj±c tym samym, ¿e my tak¿e niejednokrotnie mieli¶my podobne problemy. Bardzo realna lektura traktuj±ca o ¿yciu, pe³na wzlotów i upadków, która bawi i wzrusza. My¶lê ¿e w ksi±¿ce odnajdzie siê nie tylko m³odzie¿, ale czytelnik w ka¿dym wieku. Tymczasem biorê siê za dalsze losy Izy w kontynuacji "W poszukiwaniu siebie".

Po "Zapachu wspomnieñ" postanowi³am siêgn±æ po inne ksi±¿ki tej autorki. Uwa¿am, ¿e "Niezapominajki" to raczej powie¶æ dla m³odszego pokolenia, jednak postanowi³am doczytaæ j± do koñca. Niektóre problemy poruszane s± bardzo istotne. No i przypomnia³am sobie bajkê, któr± autorka przytoczy³a z nape³nianiem s³oja pi³eczkami, kamieniami, piskiem, wod±. S³ysza³am j± kiedy¶, ale dobrze j± sobie od czasu do czasu przypomnieæ, aby wiedzieæ na czym skupiæ siê w danej chwili

Avatar u¿ytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2017-07-03, Ocena: 6, Przeczyta³am, 2017,
Inne ksi±¿ki autora
Zapach wspomnieñ
Ewelina K³oda0
Ok³adka ksi±zki - Zapach wspomnieñ

Czy zastanawiali¶cie siê kiedy¶ nad tym, jak wiele wspomnieñ budz± w nas zapachy? Jak czêsto przywracaj± pamiêæ? O tym w³a¶nie przekonaj± siê bohaterki...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;