Noce waniliowych myszy. Wybór wierszy

Wybór poezji Charlesa Bukowskiego, opracowany przez Tadeusza Nyczka, który swój wstęp do tej książki zatytułował ,,Poezje starego świntucha". Gratka dla miłośników Bukowskiego, tego lirycznego ,,literackiego rozrabiaki".

Charles Bukowski urodził się w 1920 roku w Andernach, w Niemczech. Kiedy miał trzy lata, jego rodzice wyemigrowali do USA. Dorastał w ubogich, robotniczych dzielnicach Los Angeles, gdzie dobrze poznał smak niedostatku. Doświadczał go także i później. Pierwsze opowiadanie opublikował w roku 1944, nieprędko jednak doceniono jego talent - długo musiał utrzymywać się z pracy fizycznej i różnych dorywczych zajęć, często bywał bez grosza i bez dachu nad głową, zdany na łaskę przypadkowych ludzi. Dopiero w dwu ostatnich dekadach życia pisarstwo zaczęło przynosić mu spore dochody. Twórczość Bukowskiego stanowi niepowtarzalne zjawisko w świecie zachodniej literatury. Często stawiany na równi z Hemingwayem i Henrym Millerem, zyskał uznanie krytyki i czytelników przede wszystkim za wspaniałe wyczucie formy, doskonale lapidarny styl i autentyzm. Powodem niesłabnącej fascynacji jego prozą jest też bez wątpienia awanturnicze życie, które z upodobaniem trwonił na inne swoje pasje: kobiety, alkohol, hazard. Jedynym światem, w którym czuł się naprawdę swojsko i którego reguły w pełni zaakceptował, był świat pijaków, dziwek, wykolejeńców i nieudaczników, ludzi wyobcowanych ze społeczeństwa i niezdolnych, tak jak on, nagiąć się do życia w kieracie. Otaczająca go atmosfera skandalu i prowokacji, przebijająca z jego prozy postawa buntownika, krytycznie nastawionego do akademickich, komercyjnych nurtów literatury amerykańskiej, obalanie obyczajowych tabu, dosadny, często wulgarny język sprawiły, że stał się kultową postacią literackiego podziemia i idolem pokolenia bitników. Pozostawił po sobie bogaty dorobek w postaci ponad trzydziestu książek: powieści, opowiadań, zbiorków poezji. Zmarł 9 marca 1994 roku w swoim domu w San Pedro, który jest dziś celem swoistych pielgrzymek wielbicieli jego niezwykłego talentu.

Informacje dodatkowe o Noce waniliowych myszy. Wybór wierszy:

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2014-10-16
Kategoria: Poezja

Kup książkę Noce waniliowych myszy. Wybór wierszy

Noce waniliowych myszy. Wybór wierszy - opinie o książce

Zaskoczyła mnie ta książka. Spodziewałam się czegoś, co mi się nie spodoba, bo raczej entuzjastką Bukowskiego nie jestem, a zobaczyłam w niej człowieka. Szczerego, w pewien sposób wrażliwego, doświadczającego życia w poetycki sposób. Nie są to moje ulubione wiersze, ale doceniam za obraz inny niż stereotypowy. Zdecydowanie jest to dla mnie ciekawostka.

Prostolinijna, mocna, bez upiększeń i dopieszczeń - taka właśnie jest poezja Ch. Bukowskiego. Autor nie idealizuje siebie samego czy swojego życia, pokazuje słabości, chorobę, oczekwianie na śmierć. Skąpo operuje słowem, by pokazać prostotę, wartość lub miałkość, nicość osób i zdarzeń.

Dla osób, które wcześniej nie zetknęły się z biografią i twórczością Ch. Bukowskiego przydatny może okazać się wstęp.

Historie o zwykłym szaleństwie
Charles Bukowski0
Okładka ksiązki - Historie o zwykłym szaleństwie

Nikt tak jak Charles Bukowski nie potrafi zręcznie przeplatać kultury wysokiej z niską. Mieszając prostytucję z filozofią Kanta, przechodząc od rozpaczy...

No właź!
Charles Bukowski0
Okładka ksiązki - No właź!

Niepodrabialna charyzma Bukowskiego - niepokornego outsidera, który pisał o alkoholu i samotności w nieznoszących reguł wierszach - uczyniła z niego...