Noelka

Tom 7 cyklu Jeżycjada

Akcja powieści rozgrywa się w wigilię Bożego Narodzenia, a jej główna bohaterka Elka, rozpieszczona przez ojca, dziadka i wuja, w wieku siedemnastu lat dochodzi do wniosku, że bynajmniej nie wszyscy mężczyźni na świecie darzą ją bezkrytycznym uwielbieniem i skłonni są do ulegania jej woli. Ten jeden dzień poczyni wielkie zmiany w egoistycznej osobowości Elki. Czy to za sprawą Terpentuli, czy Tomcia (wigilijnego Gwiazdora), czy też rodziny Borejków albo innych życzliwych w wigilijny wieczór ludzi, w Elce zachodzi zmiana, i to zmiana na lepsze.

Informacje dodatkowe o Noelka:

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
Język oryginału: Polski
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Noelka

Noelka - opinie o książce

Jak większość ludzi na świecie, również lubię Święta Bożego Narodzenia. Co prawda nie obchodzę ich bardzo hucznie, ale to nic, w końcu książka, szczególnie taka jak „Noelka” to zdecydowanie dobry wybór właśnie na takie święto.

Młoda bohaterka Elka daje niezłego czadu! Niesamowicie lubię tak bardzo temperamentne bohaterki jak właśnie Elka. Złościła się niemalże tak samo jak ja kiedy mam gorszy dzień, świetna babeczka, wybuchowa, nawet zaryzykowałabym stwierdzenie roztrzepana :) Zaś Cyryjek wraz z dziadkiem Metodym pozwolili „chwilę” wcześniej rozmarzyć się i poniekąd rozsmakować w Wigilijnych pysznościach. Nie można też zapomnieć o rodzinie Borejków, kiedy starsza z sióstr – Gabriela - jest już po rozwodzie, a młodsza – Ida - dopiero wkracza w świat dorosłości u boku przyszłego męża.

Jak na moje oko powieść pani Musierowicz to wspaniałe wspominki z lat mojego dzieciństwa! Aż wstyd przyznać, że to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, ale już teraz wiem w stu procentach, że będę wracać do ciepłych, uroczych jak i dowcipnych chwil właśnie z tą pozycją! W końcu momentami nawet łezka w oku się zakręciła. Jeśli nie znacie tej książeczki, nie zastanawiajcie się! Na prawdę przyniesie Wam ona wielu uśmiechów jak i radości!

Zdecydowanie kolejna pozycja z półki MUST HAVE!

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2017-11-16,

"Noelka" to jedna z tych książek, do których wracam prawie co roku, zawsze w okresie przedświątecznym. I zawsze ulegam jej magii i czarowi.

Zbuntowana nastolatka - Elka, w wigilijny wieczór na złość swoim opiekunom: tacie i dwóm strykom, pracuje jako aniołek, towarzysz Gwiazdora rozdającego dzieciom prezenty. Przemierzają ulice miasta, goszczą w kolejnych mieszkaniach, patrząc przy tym na różne sposoby świętowania: u jednych królują bogate prezenty, u innych - ręcznie robione upominki.

Oczywiście, jak to u pani Musierowicz, nie brakuje starych znajomych z innych ksiażek - przede wszystkim cieplej i kochającej się rodziny Borejków, profesora Dmuchawca, Kreski.

Świetna książka dla dużych i małych, dla tych, którzy chcą nastroić się świątecznie i poprawić sobie humor.

Avatar użytkownika - hania_sr
hania_sr
Przeczytane:2016-02-29, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki,
Kolejna książka przeczytana przeze mnie w całości na głos. 180 stron wspaniałej zabawy i śmiechu :)
Avatar użytkownika - sisi21
sisi21
Przeczytane:2009-03-11, Ocena: 5, Przeczytałam,
Książka z cyklu zwanego przez krytyków "Jeżycjadą". Nie jest to moja ulubiona, ale na pewno warta polecenia. ;)
Avatar użytkownika - Stella_Aga
Stella_Aga
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Przeczytane,
Od czasu do czasu sięgam po powieści Małgorzaty Musierowicz ze słynnej serii "Jeżycjada". Zawsze są to ciepłe, wzruszające i zabawne historie. "Noelka" to opowieść o Wigilii. Czy sprawiła, że poczułam ten wyjątkowy klimat? Siedemnastoletnią Elkę wychowuje ojciec, dziadek i wujek. O ile z tatą nie ma najlepszego kontaktu, to ci drudzy bardzo ją rozpieszczają. Dziewczyna jest niestety zbyt mocno skupiona na sobie i nieco zbuntowana. Próbuje zwrócić na siebie uwagę tajemniczego, intrygującego Baltony. Niestety, chłopak spóźnia się na spotkanie i tak oto rozpoczyna się cała seria zbiegów okoliczności, a Elka zupełnie przypadkowo zostaje wplątana w rolę Aniołka i wraz z Gwiazdorem (Tomciem Kowalikiem, którego w ogóle nie zna) odwiedza różne rodziny w ten wyjątkowy wieczór. Na zimowe dni jest to doskonała książka, która poprawia humor, ale też skłania do refleksji. Pomimo tego, iż autorka opisała w niej tylko jeden dzień, to wydarzeń jest naprawdę mnóstwo. Czyta się ją szybko, przyjemnie i z zainteresowaniem. Wątków i postaci również jest bardzo dużo, także tych znanych z poprzednich części, jak chociażby Borejkowie, Aniela, Kreska i Maciek itd. Każdy z nich ma swoje radości, smutki, nadzieje i problemy. Okazuje się, że Wigilię wszyscy przeżywamy inaczej i towarzyszą nam różne emocje. Ida np. przygotowuje się do ślubu i uświadamia sobie, że nie odebrała ze sklepu butów... Jej historia dostarczy Wam dużo śmiechu. Niestety, niektórzy odczuwają tego dnia szczególnie dotkliwie samotność, chociażby Gabrysia, którą zostawił mąż, także Grzegorz - ojciec Elki. Zaś jej dziadek i wujek spotykają swoją miłość z młodzieńczych lat, Terpentulę, która nie ma bliskich, ani pieniędzy. Dopiero teraz uświadamiają sobie swoje błędy z przeszłości. Tymczasem Elka ma okazję chociaż na chwilę zapomnieć o sobie i skupić się na innych. Spotyka różnych ludzi, a każda wizyta czegoś ją uczy. Książka uświadamia nam, że warto w Wigilię i nie tylko pomyśleć o innych oraz zastanowić się nad sobą, nad tym co możemy zmienić. Wigilia to czas, który ma jednoczyć, pozwala zapomnieć o sporach, nakłania do zgody. "Noelka" to powieść, którą warto przeczytać, nie zajmie Wam dużo czasu, a na pewno coś wniesie do Waszego życia. Oprócz wartości znajdziecie w niej także wyjątkową świąteczną atmosferę i ukazanie świąt z różnych stron, pokazanie, że nie wszyscy tego dnia się radują.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2013-10-24, Ocena: 6, Przeczytałam,
Cudowna, wzruszająca, baaardzo świąteczna :) Uwielbiam wszystkie jeżycjadowe pozycje M.Musierowicz. No i "Małomównego" :)
Avatar użytkownika - Illa
Illa
Przeczytane:2013-10-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Cała Jeżycjada pani Musierowicz to literacki smak mojego dzieciństwa;) Myślę, że to książki ponadczasowe i bardzo uniwersalne. Ciepłe, pogodne, uczą jak dobrze żyć;)

Naprawdę dobra książka doskonała na święta.

Główna bohaterka- siedemnastoletnia Elka jest wychowywana przez tatę, dziadka i jego brata, którzy bardzo ją rozpieszczają. Nic więc dziwnego, że jest ona samolubna i nieprzyjemna dla innych. Jednak jej życie zmieni się w jedną Wigilię Bożego Narodzenia.

Akcja tej powieści w przeciwieństwie do poprzednich części "Jeżycjady" rozgrywa się tylko w jeden dzień- Wigilię Bożego Narodzenia. Mimo, że książka jest dość krótka stanowi ona spójną całość i nie mamy wrażenia, że czegoś jej brakuje. Historia jest bardzo zabawna, a styl pisania Małgorzaty Musierowicz przypadł mi do gustu. "Noelka" przywodzi na myśl "Opowieść wigilijną". Pokazuje, że dobrzy ludzie potrafią także nas zmienić na lepsze oraz, że lepiej zyskiwać przyjaciół niż wrogów. Jest to także piękna opowieść o rodzinie i jak cenne są dobre relacje w niej panujące.

Uważam, że jest to jeden z najlepszych dotąd tomów "Jeżycjady". Polecam ją wszystkim poszukującym dobrej książki na Boże Narodzeniem.

Kolejna część znakomitego cyklu Jeżycjada, tym razem świątecznie.Główną bohaterką jest wybuchowa, siedemnastoletnia Elka, mieszkająca z zapracowanym ojcem i skłóconymi ze sobą dziadkiem i stryjkiem. W ten wyjątkowy, ale deszczowy dzień dziewczyna niespodziewanie trafia do ciepłej rodziny Borejków. Tam poznaje Gabrysię, przy której zadziwiająco dobrze się czuje i znajduje zrozumienie. I pojawia się też uroczy Gwiazdor -Tomek ...

Avatar użytkownika - Melisa2004
Przeczytane:2020-06-28, Ocena: 5, Przeczytałam,
Tym razem serio: Opowieści prawdziwe
Małgorzata Musierowicz 0
Okładka ksiązki - Tym razem serio: Opowieści prawdziwe

Małgorzata Musierowicz opowiada o swojej rodzinie. Przez rozmaite anegdotki przybliża czytelnikom swoich bliskich. Przedstawia także swoje życie i przyczyny...

Sprężyna
Małgorzata Musierowicz0
Okładka ksiązki - Sprężyna

Łusia Pałys w roli sprężyny wszystkich nieoczekiwanych zdarzeń. Czy związek Tygrysa i Wolfiego przetrwa? Jaką rolę odegra Mozart, a jaką róża "Nuits de Young"?...