Nowe życie

Przeczytałem tę książkę pewnego dnia i całe moje życie zmieniło się. Obsesja na punkcie przeczytanej książki sprawia, że dwoje studentów stambulskiej politechniki, Osman i piękna Canan udaje się w niebezpieczną podróż po tureckiej prowincji. Szukając najgłębiej skrywanych tajemnic książki, a przy okazji także zaginionego ukochanego Canan, bohaterowie wpadną w wir sensacyjnych przygód. Staną w obliczu morderstwa, tajemnych stowarzyszeń i katastrofalnych wypadków autobusowych, zetkną się także z antytureckimi spiskowcami i tajnymi agentami? Po tej wyprawie życie Osmana nie będzie już takie samo.Nowe życie łączy konwencję powieści drogi ze sprawnie napisanym thrillerem, pełnym suspensów i zagadek. Jest jedną z najlepiej sprzedających się książek Orhana Pamuka.Kiedy Nowe życie pojawiło się w tureckich księgarniach, zaintrygowani czytelnicy zaczęli dzwonić do wydawcy, pytając o tytuł cudownej książki, która miała odmienić ich życie. Powieść sprzedała się w nakładzie dwustu tysięcy egzemplarzy, rekordowym jak na kraj, w którym nie wykształciła się tradycja czytania. To najszybciej sprzedająca się książka w historii tureckiego księgarstwa. Bestseller wszech czasów. Maya Jaggi, Guardian

Informacje dodatkowe o Nowe życie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: b.d

Kup książkę Nowe życie

Nowe życie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2014-02-19, Ocena: 1, Przeczytałam, 52 książki 2014, powieści,
To moje drugie podejście do książek tego noblisty, ale i tym razem nie zostałam oczarowana. Na okładce dużo zachwytów, których ja niestety nie potwierdzam. Główny bohater czyta książkę, która zmienia jego życie, tak brzmi opis z okładki. Ja wcale nie odniosłam takiego wrażenia, rzeczywiście główny bohater czyta książkę i pragnie świata, który w niej jest; jaki to świat czytelnik nie dowiaduje się do samego końca! Jakie to zmiany dzieją się w głównym bohaterze, co chce zmienić w swoim życiu nie dowiadujemy się! Mam wrażenie, że wszystko co dzieje się z bohaterem jest raczej wynikiem jego zakochania, czy obsesji na punkcie pewnej kobiety. Książka nuży mi było trudno dobrnąć do końca. Postacie są jakieś ,,plastikowe'' właściwie nic nie mogłabym o nich powiedzieć po tej lekturze, nie bardzo też potrafiłam się utożsamić z którymś z nich! Zdecydowanie nie polecam.
Avatar użytkownika - annia
annia
Przeczytane:2013-12-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
"Nowe życie" to książka o książce. Tajemnicza lektura wywraca do góry nogami życie Osmana - młodego studenta - który pod jej wpływem postanawia rzucić wszystko i wyruszyć na poszukiwanie sensu życia. Osman uwierzył, że wszystko może się teraz zmienić, że gdzieś istnieje inne, nowe życie, lepsze i piękniejsze od tego tutaj. Jego drodze towarzyszy poznana niedawno na uczelni Canan, z którą łączy bohatera trudne do opisania uczucie, będące pomiędzy zakochaniem, fascynacją, a wspólną pasją. W "Nowym życiu" mamy do czynienia ze specyficznym, bo jednak arabskim, przykładem literatury drogi. Bohaterowie co i rusz przemieszczają się do nowego miejsca, spotykają nowych ludzi, a ich celem jest podróż, która chociaż teoretycznie ma cel, to sama w sobie okazuje się najważniejsza. Nie ma czasu na zatrzymanie się na dłużej w jednym miejscu, na odpoczynek w spokoju, bo coś ciągle ciągnie Osmana dalej i dalej. Książka, którą przeczytał nie daje mu bowiem spokoju, dostarcza co krok kolejnych pytań. Ważny jest też obraz Turcji przedstawiony przez Pamuka. Jest to kraj, który wyraźnie stoi na granicy pomiędzy światem wschodnim, a zachodnim. Z jednej strony mamy nadal małe miasteczka z pomnikiem Ataturka na centralnym placu, karmelki i tradycyjną turecką architekturę, z drugiej zaś w sklepach, nawet tych na prowincji, dominuje coca cola. Po lekturze "Nowego życia" trzeba przyznać jeszcze jedno - Pamuka po prostu dobrze się czyta. Książka wciąga, kolejne strony przelatują szybko i bez znudzenia. Tak jest nie tylko w przypadku "Nowego życia", ale także pozostałych powieści noblisty. Nawet kilkaset stron nie wydaje się zbyt dużą ilością.

Powieść wielowarstwowa, wymagająca. Każdy może znaleźć w niej coś innego, inaczej ją zinterpretować. Bohater pod wpływem przeczytanej książki wyrusza w drogę. Poszukuje nowego życia, światła, aniołów. Towarzyszy mu koleżanka z uczelni, dzięki której przeczytał tę niezwykłą książkę. Podróż jest długa, męcząca, nieprzewidywalna i niebezpieczna. Czy odnajdzie to, czego szuka? Na każdym kroku czytelnik stawia sobie pytanie. Co kieruje naszym życiem? Miłość, kariera, pragnienie spokoju, podążanie za obrazkiem z ekranu telewizora, za czymś nieuchwytnym? A może życie to autobus, który co chwilę ulega wypadkowi, zderzeniu i tylko nieliczni wyjdą z tego zdarzenia silniejsi, aby wsiąść do innego i kontynuować podróż?
Książka warta poświęcenia kilku chwil. Autor zabiera nas w podróż po Turcji, po jej kulturze, różnorodności. Powieść drogi, która zmusza do refleksji.

Avatar użytkownika - Fretka
Przeczytane:2013-10-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Stambuł. Wspomnienia i miasto
Orhan Pamuk0
Okładka ksiązki - Stambuł. Wspomnienia i miasto

Międzynarodowy bestseller, ceniony przez krytyków i czytelników, ponad dwa miliony sprzedanych egzemplarzy! Stambuł. Wspomnienia i miasto to książka...

Pisarz naiwny i sentymentalny
Orhan Pamuk0
Okładka ksiązki - Pisarz naiwny i sentymentalny

Pamuk o powieści. Czym jest powieść? Co łączy literaturę z muzeum? Ile Pamuka jest w Pamuku, czyli jaka jest zawartość materiału autobiograficznego...