Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła"

Dziesiątki tysięcy zabitych cywilów, w tym kobiet, dzieci oraz starców, tysiące spalonych wsi oraz miasteczek, ponad półtora miliona wysiedlonych ludzi, zmuszonych do opuszczenia rodzinnych stron i pozostawienia dorobku swojego życia. Pod tymi liczbami kryje się porażający obraz historii, którą współdzielimy z Ukrainą. Pierwsza popularnonaukowa książka stanowiąca pełen zarys stosunków polsko ukraińskich w latach 1943 1947. Autor przedstawia przebieg krwawego konfliktu jaki rozgorzał pomiędzy Polakami i Ukraińcami, a którego ramy chronologiczne wyznaczają dwa często przywoływane wydarzenia historyczne: rzeź wołyńska, czyli czystka etniczna dokonana na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich w 1943 roku, oraz akcja "Wisła", przymusowe wysiedlenia Ukraińców z południowo wschodniej Polski. Zatrważający bilans konfliktu do dziś ciąży na zbiorowej pamięci Polaków i Ukraińców. W swojej książce Grzegorz Motyka opowiada o najtrudniejszym okresie w dziejach dwóch narodów, kreśląc obraz, który na długo pozostaje w

Informacje dodatkowe o Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła":

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła"

Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła" - opinie o książce

Avatar użytkownika - marp
marp
Przeczytane:2017-02-06, Ocena: 6, Przeczytałem, Wyzwanie-literatura faktu,
Znakomite kompendium wiedzy na temat konfliktu polsko - ukraińskiego, rozgrywającego się w tle II wojny światowej i po jej zakończeniu. To, że rozgrywał się w tle wojny, nie znaczy, że był nieistotny. Wręcz przeciwnie, dla mieszkańców Wołynia czy Galicji rzezie dokonywane przez OUB-B były najbardziej dramatycznym epizodem wojny. Cały konflikt był wielkim dramatem, bo trzeba pamiętać, że walczyli między sobą obywatele tego samego, przedwojennego państwa. Książka Grzegorza Motyki jak najbardziej godna polecenia, nie tylko dla pasjonatów historii!