Off limits

Akcja "Off limits" zaczyna się w momencie kapitulacji Trzeciej Rzeszy. Z chaosu, rozdarcia i rozprężenia upadłego państwa autor wyławia parędziesiąt postaci i osadza je w ramach ówczesnego życia Niemiec Zachodnich. Przebieg zdarzeń wiąże ze sobą pewnych ludzi, historie ich zazębiają o siebie.

Hans Habe swoją książką poszerzył krąg antynazistowskiej literatury niemieckiej. Powieść w żadnym punkcie nie wymiguje się od spojrzenie prawdzie w oczy, nie posługuje się milczeniem, nie stara się przejść do porządku nad sprawami tragicznymi i bolesnymi dla narodu niemieckiego.

Powieść ma charakter wielowątkowy, stanowi przejrzysty i dobrze zmontowany przekrój przez całe niemal społeczeństwo niemieckie w zachodnich strefach okupacyjnych.

Informacje dodatkowe o Off limits:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 1960 (data przybliżona)
Kategoria: Inne
ISBN: b.d.

Kup książkę Off limits

Off limits - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2018-05-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

'' I jak się tu wzajemnie zrozumieć , jeśli świat jest pełen ludzi dla których wszystko jest całkiem jasne ''

Jak podaje Wikipedia austriacki , amerykański i niemiecki pisarz i dziennikarz Hans Habe , w rzeczywistości z urodzenia i pochodzenia był węgierskim Żydem urodzonym w Budapeszcie jako Janos Békessy . Jego książka '' Off limits '' , bardzo wiernie oddaje życie Niemców po kapitulacji III Rzeszy , autor wiedział o czym pisze , był w końcu naocznym światkiem tego życia , ponieważ po różnych wojennych perypetiach w roku 1945 Habe wkroczył do Niemiec wraz z amerykańską armią okupacyjną . Tak więc mimo że postacie które stworzył na potrzeby swojej książki są fikcyjne , to realia życia w upadłym państwie i pokonanym narodzie , są bardzo gorzko prawdziwe . W sumie dwie refleksje mnie naszły po zakończeniu tej dość obszernej lektury . Po pierwsze , cała ta amerykańska okupacja była jak '' pic na wodę , fotomontaż '' . Nikt nie przestrzegał jej zasad ani Niemcy , ani Amerykanie . Kwitł czarny rynek , zakaz fraternizacji był li tylko na papierze , co doskonale było widoczne po rodzących się niemiecko - amerykańskich niemowlakach . Wszystko było jakąś dziwną wydmuszką . Chociaż oczywiście zwycięzcy używali sobie jak mogli i korzystali z faktu że to oni są panami w pobitych Niemczech , jak chociażby w wtedy kiedy upokarzali niemieckie kobiety , żony byłych niemieckich oficerów i dygnitarzy , którym kazali prać brudne gacie amerykańskich '' wyzwolicieli '' . Podczas gdy mężowie tych kobiet czekali w więzieniu na proces w Norymberdze . Co autor w swojej książce skwitował zdaniem '' Moralność zwycięzców dopasowuje się do wymogów chwili , w dodatku z chyżością aportującego psa '' . Pisarz bardzo się stara nie być po żadnej ze stron . Ukazuje czytelnikowi '' dobrych '' Niemców i próbuje udowadniać , że nie można wobec nich stosować '' odpowiedzialności zbiorowej '' . Ale też i tych złych , którzy mimo upadku Hitlera , nadal uważali że jego założenia były w porządku i bez zarzutu . Są i '' źli '' Amerykanie , którzy dokładnie tak jak i Niemcy w okupywanych przez siebie krajach stworzyli strefy '' Off LIMITS '' - czyli zakazany, zabroniony (dostępny tylko dla pewnej grupy) . To znowu autor gorzko podsumowuje '' Żyjemy tu pośród Amerykanów którzy nie mają mózgów i pośród Niemców którzy nie mają kręgosłupa . Możesz wybrać co lepsze '' . Tutaj w tym miejscu mnie też nasunęła się pewna konkluzja , to właśnie ta druga , wspomniana wyżej refleksja że '' Prawda jest jak dupa , każdy ma swoją '' . Prócz historyczno - moralno - filozoficznych rozważań , w książce znajdziemy jeszcze niemal reportażowe informacje na temat powojennej reformy walutowej , kiedy to zlikwidowano reichsmarkę i dziecinne buciki kosztowały 400 nowych Deutsche Mark , a cegły sprzedawano na sztuki jak sztabki złota . Poczytamy sobie też o tym jak powoli , acz nieubłaganie postępowała zimna wojna i zapadała ciężka żelazna kurtyna . Książka jest naprawdę bardzo ciekawa i mimo iż nie jestem historykiem , wydaje mi się bardzo rzetelna jeśli chodzi o historyczne wydarzenia . Warstwa fabularna też mi się bardzo podobała , ludzie i ich postawy , osobowości i relacje między nimi tak różnorodne , że ani przez moment się nie nudziłam . Bardzo polecam .