Opiekunka Grobów

W niezwykle spokojnym miasteczku Claysville dochodzi do brutalnego morderstwa. Maylene Barrow, kobieta pielęgnująca wszystkie cmentarze w mieście, zostaje znaleziona we własnej kuchni w kałuży krwi. A... W niezwykle spokojnym miasteczku Claysville dochodzi do brutalnego morderstwa. Maylene Barrow, kobieta pielęgnująca wszystkie cmentarze w mieście, zostaje znaleziona we własnej kuchni w kałuży krwi. Ale szeryf nie przeprowadza śledztwa.

Do Claysville przybywa Rebeka, przybrana wnuczka Maylene. Z lotniska odbiera ją Byron, syn przedsiębiorcy pogrzebowego, zakochany w niej bez pamięci. Obydwoje mają za sobą osiem lat życia poza miasteczkiem, unikania siebie i rozmów o wzajemnej miłości, obydwoje też odczuwają niezrozumiałą ulgę, wkraczając w granice Claysville.

Wydarzenia przyspieszają, zdarzają się kolejne brutalne napaści, a Rebeka i Byron zaczynają odkrywać, że ich miasteczko rządzone jest w myśl dość niezwykłych zasad. Dowiadują się też, że dziedzicznie przypadają im obojgu bardzo ważne funkcje, zapisane w dziwacznym kontrakcie sprzed 300 lat. Ona musi przejąć po zmarłej babci funkcję Opiekunki Grobów, a on - po ojcu - rolę Grabarza i jej opiekuna. Spokój i bezpieczeństwo Claysville zależą od tego, czy ta para wypełni swe role starannie.

"Opiekunka Grobów" to romantyczny horror albo romans z elementami grozy w tle. Para głównych bohaterów musi odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytanie: czy kochają się, bo tak za nich ustalono, czy też ich miłość jest autentyczna i pomoże im w misji utrzymania ładu w świecie zmarłych.

Nikt tak nie kreuje światów, jak Melissa Marr. Charlaine Harris

Marr serwuje ekscentryczne dark fantasy ukształtowane wokół tematów przeznaczenia, wolnej woli i zombie... Dobrze nakreśleni bohaterowie i ich burzliwe relacje sprawiają, że opowieść tętni własnym życiem. Publishers Weekly

Informacje dodatkowe o Opiekunka Grobów:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2013-06-07

Kup książkę Opiekunka Grobów

Opiekunka Grobów - opinie o książce

Avatar użytkownika - natasha92
natasha92
Przeczytane:2013-07-07, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,

Przyznam szczerze, że nie miałam ochoty sięgać po książkę "Opiekunka grobów" autorstwa Melissy Marr kiedy pierwszy raz ją zobaczyłam. Nie było w niej "tego czegoś" czym książka zazwyczaj przyciąga moją uwagę. Jednakże książką zainteresowała mnie koleżanka, która bardzo nie mogła się doczekać kiedy sięgnie po dzieło Melissy Marr. Być może lepiej bym zrobiła, gdybym posłucha swojej intuicji, ponieważ niestety, delikatnie mówiąc, książka lekko mnie zawiodła.

Pomysł na fabułę jest znakomity. Poszukiwanie odpowiedzi głównych bohaterów Rebeki i Byrona na pytania o przeszłość ich rodziny, o tajemnicze okoliczności śmierci ich bliskich czy niezrozumiałe umorzenia śledztw całkowicie pochłaniają czytelnika w lekturę książki. Być może same brutalne zabójstwa nie są jakąś nowiną w literaturze, lecz okoliczności tychże morderstw, owszem... Bynajmniej ja osobiście z czymś takim się nie spotkałam. Chociaż niestety tu już się pojawia niedopracowanie i mało wiarygodne, czy przerażające sceny. Zamiast strachu w oczach i gęsiej skórki miałam jedynie niesmak czy obrzydzenie. Jakbym czytała o jakiejś dziwnej odmianie zombie... Według mnie jest to pomysł nie do końca wykorzystany. Do Kinga autorce jeszcze bardzo daleko.

Natomiast wykreowanie dwóch światów - jednego spokojnego, a drugiego wręcz dosłownie nieziemskiego najbardziej chwyciło mnie za serce. Autorka jest pod tym względem mistrzem! Również bohaterowie byli wyraziści i opisani z niezwykła dokładnością, a przy tym bez zbędnych, nudnych opisów! Chyba każdemu czytelnikowi spodoba się postać Opiekunki Grobów czy Grabarza. Szczególnie moją sympatię zdobyła Maylene, przybrana babcia Rebeki.

Książka nie jest zła czy tragiczna, co to to nie! Jednakże stawiałam jej bardzo wysoką poprzeczkę, miałam nadzieję, że autorka mnie czymś pozytywnie zaskoczy. Niestety Melissa Mar nie dała mi nic po za świetnym wykreowaniem światów oraz bohaterów, a także nietuzinkowym jak dla mnie pomysłem na fabułę, który w pełni nie wykorzystała. A dodatkowo autorka pozostawiła we mnie niesmak wywołany dziwnie skonstruowanymi "przerażającymi" scenami oraz małym niedosytem...
Przy innych paranormalnych pozycjach czy thillerach dzieło Melissy Marr wypada dość słabo. Taka średnia książka na jeden raz, o której zaraz po przeczytaniu się zapomina. Tak przynajmniej jest w moim przypadku. Jeżeli ktoś ma ochotę na "Opiekunkę Grobów" nie będę odradzała, lecz jedynie upomnę, by nie spodziewać się nie wiadomo jakich kokosów, bo można wówczas nieźle się zawieść...

Avatar użytkownika - joakrz1983
joakrz1983
Przeczytane:2015-08-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
,,Opiekunka Grobów" to opowieść o Rebece i Byronie, których w przeszłości łączyła zażyłość, ale tragiczne wydarzenie sprawiło, że ich drogi rozeszły się, żeby ponownie skrzyżować się po latach w przykrych okolicznościach. Brutalne morderstwo przybranej babci dziewczyny sprawia, że musi powrócić do małej miejscowości, która kiedyś była jej domem. Jednak na miejscu okazuje się, że pogrzeb zmarłej to dopiero pierwszy krok na krętej ścieżce przeznaczenia. Ale czy Rebeka jest gotowa wypełnić zadanie jakie w spadku pozostawiła jej babcia? Książka opowiada o przekazywanej z pokolenia na pokolenie funkcji Opiekunki Grobów i Grabarza. Na barkach dwojga ludzi spoczywa odtąd ogromna odpowiedzialność. Spokojne życie miasteczka Claysville zależy teraz od Rebeki i Byrona. Dotychczas spokojne życie dwojga młodych ludzi przybiera zupełnie nowego obrotu.
Avatar użytkownika - agatrzes
agatrzes
Przeczytane:2014-10-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Pierwsze spotkanie z autorem jest jak podróż z nieznanym przewodnikiem, gdyż nawet najciekawszy opis okładkowy nie daje czytelnikowi gwarancji, że styl i podejście do tematu pisarza wpisze się w jego gusta. Sięgając po „Opiekunkę Grobów” byłam ciekawa, czy kobieta, która dorastała wierząc we wróżki, duchy i inne stwory będzie mnie w stanie zaskoczyć i sprawi, że wzniosę się na wyżyny literackich doznań. „Opiekunka Grobów” to opowieść o Rebece i Byronie, których w przeszłości łączyła zażyłość, ale tragiczne wydarzenie sprawiło, że ich drogi rozeszły się, żeby ponownie skrzyżować się po latach w przykrych okolicznościach. Brutalne morderstwo przybranej babci dziewczyny sprawia, że musi powrócić do małej miejscowości, która kiedyś była jej domem. Jednak na miejscu okazuje się, że pogrzeb zmarłej to dopiero pierwszy krok na krętej ścieżce przeznaczenia. Ale czy Rebeka jest gotowa wypełnić zadanie jakie w spadku pozostawiła jej babcia?

Autorka zabiera czytelnika do Claysville – małego amerykańskiego miasteczka, które na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od podobnych sobie miejscowości. Mieszkańcy żyją w swoim rytmie z dala od wielkomiejskiego zgiełku wspierając się wzajemnie. Jednak ten sielankowy obraz zniekształcają dziwne tradycje i niewyjaśnione moce, które powodują, że jego obywatele nie potrafią na dłużnej się z nim rozstać, a każda ucieczka prędzej czy później kończy się powrotem. Tak Claysville pod maską przeciętności skrywa mroczne sekrety, ale tylko wybrańcy mają dostęp do tajemnej wiedzy i z pokolenia na pokolenie wypełniają z poświeceniem swoją misję. Para bohaterów przez wiele lat żyła w nieświadomości, ale ostatnie wydarzenia sprawiły, że nadszedł czas aby wcielili się w role, jakie napisało dla nich życie. Nie idzie im łatwo, a czas nie jest ich sprzymierzeńcem, dlatego uzbrojeni w minimum wiedzy i wiarę we własne możliwości biorą na siebie brzemię przodków. Jednak służba miastu niesie za sobą ogromne ryzyko wynikające nie tylko z jej specyfiki, ale też ze strony osób, które nie umieją pogodzić się z faktem, że Rebece przypadła funkcja, którą przez ostanie lata sprawowała jej babcia. Melissa Marr stworzyła fascynującą, a zarazem przerażającą rzeczywistość balansującą na granicy życia i śmierci, oparła ją na solidnych fundamentach. Claysville mimo swoich uroków straszy czytelnika mrocznym klimatem, a poczucie niepewności towarzyszy mu od pierwszych stron. Nie jest to jednak ten rodzaj grozy, który wbija w fotel i wywołuje ciarki na plecach, ale jego delikatniejsza i przyjemniejsza w odbiorze odmiana. Fabuła została oparta na niesztampowym pomyśle zrealizowanym w ciekawy sposób. Nie brakuje napięcia, zwrotów akcji oraz nieprzewidzianych wypadków. I choć trochę zabrakło mi emocji i większego skupienia na kreacji bohaterów, to większość z nich bardzo dobrze sprawdziła się w swoich rolach. Natomiast lekki styl autorki bardzo pozytywnie wpłynął na komfort czytania. Dla mnie przygoda z lekturą była interesującym doświadczeniem i dostarczyła mi różnorodnych wrażeń. Bardzo szybko wciągnęłam się w przedstawioną historię i popłynęłam na falach książki. Podobało mi się połączenie elementów horroru, kryminału i romansu, które sprawiło, że bohaterowie musieli zmagać się nie tylko z przeciwnościami losu, ale też z własnymi uczuciami i słabościami. Moje pierwsze spotkanie z twórczością Melissy Marr było udane i mam nadzieję, że jeszcze nie raz zanurzę się historiach spod jej pióra.
Avatar użytkownika - Mari39
Mari39
Przeczytane:2019-01-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Ciekawa. Troche fantastyki, ale ogólnie historia o zwykłym miasteczku.

Avatar użytkownika - madziusia
madziusia
Przeczytane:2013-11-06, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Fantazje i koszmary
Melissa Marr0
Okładka ksiązki - Fantazje i koszmary

Opowieści ze świata bestsellerowego cyklu o Wróżkach. W najnowszym, doskonale napisanym zborze opowiadań Melissy Marr staniecie w obliczu niebezpiecznych...

Krucha Wieczność
Melissa Marr0
Okładka ksiązki - Krucha Wieczność

Seth ma wrażenie, że odkąd Aislinn objęła rządy nad Letnim Dworem wróżek, coś w ich związku szwankuje. Aislinn musi wypełniać liczne obowiązki i...