Ostatnia wola Sonji

Wyobraź sobie, że w Twoim życiu pojawia się dobra wróżka, która zna wszystkie Twoje niespełnione marzenia, lęki i troski. I nie spocznie, dopóki nie zaczniesz uśmiechać się do siebie w lustrze. Brzmi nierealnie?

Sonja Gustavsson nigdy nie była zwykłą kobietą, niezwykły był też jej testament. Jej przyjaciółki są zaskoczone zarówno jej niespodziewaną śmiercią, jak i ostatnią wolą. Czy zaryzykują i wyruszą w podróż po marzenia? Susanne, Rebecka i Maggan prowadziły dotąd spokojne życie w Sztokholmie, jednak Sonja miała co do nich zupełnie inne plany. Wykwintna restauracja w Paryżu, luksusowy hotel w Londynie i malowniczy dom na Majorce to miejsca, które po śmierci przyjaciółki stają się ich codziennością. Na kobiety czeka również miliardowy spadek, jednak najpierw muszą wykonać niełatwe zadania, które na zawsze odmienią ich życie.

Trzy kobiety, trzy różne charaktery i trzy wyjątkowe miejsca w Europie, w ciepłej i przezabawnej opowieści.

Informacje dodatkowe o Ostatnia wola Sonji:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2014-10-08
ISBN: 978-83-7177-918-3

Kup książkę Ostatnia wola Sonji

Ostatnia wola Sonji - opinie o książce

Powieść ta jest debiutem literackim autorki. Historia opowiada o losach czterech przyjaciółek. Na skutek śmierci jednaj z nich życie pozostałych trzech wywraca się do góry nogami. Paradoksalnie dzięki nagłemu odejściu Sonji trzy pozostałe: Rebeca, Megan i Susanne mają szansę na zupełnie nowe otwarcie w swoich jak dotąd dosyć schematycznych, lecz nie koniecznie szczęśliwych egzystencjach. Sonja przygotowuje dla swych ukochanych przyjaciółek wyjątkowy testament, którego administratorem i swego rodzaju pomocnikiem w jego wykonaniu czyni współpracującą z nią przez wiele lat kancelarię adwokacką. Każda z trzech bohaterek otrzymuje list, w którym opisane jest zadanie jakie ma ona do wykonania w ciągu najbliższego roku. Dla wszystkich kobiet wiąże się to z wyjazdem ze Szkocji, a więc jednocześnie z tymczasowym rozstaniem przyjaciółek. Londyn, Majorka oraz Paryż stają się na pewien czas miejscami docelowymi Rebecki, Megan i Susanne. W miejscach tych kobiety na nowo odkrywają same siebie oraz głęboko skrywaną prawdę o swoich marzeniach, pragnieniach i dawno zapomnianych potrzebach. Jest to opowieść o przyjaźni, miłości i spełnianiu marzeń, na które nigdy nie jest za późno. W książce autorka pokazuje nam, iż radość życia może wygrać ze strachem przed zmianami, a nasze życie może się odmienić o 180 stopni tak naprawdę w każdym wieku, nawet jeśli niejednokrotnie wydaje się nam, że to, co w życiu najlepsze mamy już dawno za sobą... Jeśli macie ochotę na ciepłą, barwną, niezwykle sympatyczna i wzruszającą lekturę w sam raz na lato koniecznie sięgnijcie po niniejszą powieść. Ja natomiast z niecierpliwością czekam na jej drugą część, która ukaże się już niebawem :). Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona. * https://www.facebook.com/KsiazkowoLC *
Avatar użytkownika - ppolzi
ppolzi
Przeczytane:2015-04-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
OSTATNIA WOLA SONIJ to wspaniała książka poruszające najważniejsze aspekty przyjaźni. Tak najkrócej można by określić tę powieść. Piękna okładka przykuwa uwagę nieprawdaż? Trzy kobiety siedzące na pomoście gdzieś nad wodą lub lazurowym wybrzeżem. Rozmarzyć się można. Tylko o co w tej powieści chodzi i dlaczego przez autorkę została zatytułowana tak a nie inaczej? Cztery koleżanki: Rebeca, Susanne, Maggan i Sonja spotykały się od wielu lat. Wiedziały o sobie wszystko - wszak były najlepszymi przyjaciółkami. Tak się przynajmniej im wydawało. Z chwilą śmierci Sonji na jaw wyszły niesamowite rzeczy, można by rzec, że niepojęte. Ich przyjaciółka była bardzo bogata i nic im o tym nie powiedziała. Wszak każdy może mieć przed drugą osobą nawet najbliższą tajemnicę, z którą się nie chce podzielić. Sonja chciała aby przyjaciółki na wypadek jej śmierci wyprawiły jej huczną imprezę po pogrzebie, co też uczyniły. Dodatkowo też musiały, zgodnie z jej ostatnią wolą przekazaną im przez mecenasa Andreassona, wszystkie trzy pojawić na odczytaniu testamentu. Do każdej z nich przed śmiercią Sonja napisała bowiem kilka słów w testamencie. Przyznała się wtedy koleżankom do ogromnej fortuny, o której nie mówiła wcześniej, gdyż nie liczyły się pieniądze tylko ich wspólna przyjaźń. Sonja zadbała o to, aby każda z koleżanek już na wstępie otrzymała pewną ilość pieniędzy jednak większe pieniądze otrzymają po spełnieniu kilku warunków. Jakich ? Muszą zacząć żyć od nowa. Wszystkie realizują indywidualny plan przygotowany przez Sonję. Jedna otrzymała dom na Majorce, druga luksusowy hotel w Londynie a trzecia restaurację w Paryżu. Czy podołają wyzwaniu aby dokonać zmian w swoim życiu i znaleźć szczęście? Zapraszam Was do osobistego zapoznania się z książką. Powieść czyta się jednym tchem, opisane losy bohaterek są tak niesamowite , że będziecie chcieli się dowiedzieć co u nich słychać, jakie przeszkody muszą przejść aby odnaleźć szczęście na stare lata. Sonja sobie to bardzo dobrze wymyśliła, aż nasuwa się pytanie czy jest możliwe, żeby tak pokierować losem innych, aby dana osoba znalazła radość i pocieszenie. Akcja powieści rozpoczyna się smutnym wydarzeniem, jednak w miarę czytania nabiera tempa. Każda przyjaciółka ma pewne zadanie do wykonania i dzieli się wrażeniami z pozostałymi, przy okazji omawiając zabawne perypetie. Jedna drugiej nie zostawi z problemem ale poda pomocną dłoń :) Jeżeli szukacie przyjemnej książki, jako odskoczni od codziennych problemów to ta pozycja jest właśnie dla Was.POLECAM !!!
Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2015-02-14, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Tytułowa Sonja, umiera na zawał serca, zostawiając przedziwny testament, stawiający swoje trzy przyjaciółki w obliczu niecodziennego wyzwania. Obserwując przez lata bliskie sobie kobiety, Sonja doszła do wniosku, że potrzebują porządnego kopa motywacyjnego- niezbędnego, by w końcu zacząć żyć pełnią życia. Susanne, Rebecka i Maggan postawione zostają w obliczu niezwykłego testamentu przyjaciółki, przyjaciółki skrywającej wielki sekret, mogący teraz całkowicie odmienić egzystencję zwykłych kobiet w średnim wieku.iekawy pomysł stracił niestety dużo na wykonaniu, sztywne i wymuszone dialogi oraz mało rozbudowane postacie nie pozwalają na zagłębienie się w lekturze do końca. Powierzchowna charakterystyka nie ożywia papierowych bohaterek, sprowadzonych do kilku charakterystycznych cech. Schemat goni schemat, a powieść strona po stronie robi się coraz bardziej wtórna. Bajkowa konwencja zmierza wielokrotnie w stronę kiepskiego romansu, sztampowej historyjki, jakie niemal od sztancy produkuje Danielle Steel. Historia zapowiadająca się na niezwykłą bajkę, zmieniła się w cukierkowy koszmarek, na który skusić się mogą jedynie wytrwałe miłośniczki gatunku spod znaku Nory Roberts. Szkoda, że czytelniczki w średnim wieku muszą jeszcze poczekać na książkę z którą będą mogły się utożsamiać.
Avatar użytkownika - asymaka
asymaka
Przeczytane:2014-11-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014 ,
Mocno bajkowa komedia romantyczna, ale właśnie takiej lektury potrzebowałam. Napisana lekko, bez wymuszenia. Czyta się fantastycznie i naprawdę szybko, za szybko chciałoby się powiedzieć. Relacje między przyjaciółkami są dojrzałe, one doceniają się nawzajem i szanują, liczą ze zdaniem pozostałych. Każda inna, z własnymi problemami, które najlepiej zrozumiała Sonja. Bo Sonja była niesamowitą kobietą. Czy pozostałe wezmą z niej przykład i postanowią zmienić wszystko, wyruszą w drogę ku szczęściu? Wszak radość w naszym życiu jest najważniejsza. Realizowanie pragnień, spełnianie się w roli, którą same sobie wyznaczymy. Możemy być, kim chcemy. Robić to, co uważamy za słuszne. Bez względu na wiek, miejsce zamieszkania. Sonja przypomina dojrzałym już przecież i statecznym paniom o tym, o czym kiedyś marzyły. Jedna o tym, by stać się pisarką, inna chciałaby kierować hotelem, jeszcze inna urządzić wnętrze najpiękniej, jak potrafi. Mają do dyspozycji mnóstwo pieniędzy, muszą tylko porzucić dotychczasowe życie, wyprowadzić się w miejsca bajeczne, kolorowe, cudowne. Czy może być coś piękniejszego? Czy i my nie chciałybyśmy znaleźć się tam, gdzie zamieszkają nasze bohaterki? Paryż, Londyn, Majorka... i choć nikt nie da im gwarancji na to, że będzie idealnie, one pokonają wszelkie trudności, by wreszcie odmienić swój los. Wesoła, ciepła opowieść, doskonała na jesienny czas. Polecam zdecydowanie.
Avatar użytkownika - jolantasatko
Przeczytane:2015-03-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
Do zobaczenia w hotelu Flanagans
Asa Hellberg0
Okładka ksiązki - Do zobaczenia w hotelu Flanagans

W kolejnym tomie sagi poznajemy Flanagans dwadzieścia lat później, w szalonych latach 80. Pod kryształowymi żyrandolami tego na wskroś luksusowego miejsca...

Witajcie w hotelu Flanagans
Asa Hellberg 0
Okładka ksiązki - Witajcie w hotelu Flanagans

Witamy we Flanagans! Jedna kobieta, jeden hotel i wszystko, o co warto walczyć. Pod kryształowymi żyrandolami rozgrywają się sceny z życia - miłości i...