Ostre cięcie

Oto członkowie Jednostki Analiz Behawioralnych. Elita profilerów FBI, której zadaniem jest rozpracowywanie najbardziej nieobliczalnych zabójczych umysłów w kraju i przewidywanie ich następnych posunięć – zanim jeszcze uda im się powtórnie uderzyć.

Zespół JAB zostaje wezwany do Lawrence w stanie Kansas, by przeprowadzić śledztwo w sprawie serii zabójstw wśród bezdomnych. Ofiary, które zginęły w wyniku pchnięcia nożem, miały na sobie czyste ubrania, były zadbane i świeżo wykąpane. Według profilera Jasona Gideona są to starannie zaplanowane morderstwa, dokonywane w odosobnionych miejscach i będące realizacją chorych fantazji jednego bądź większej liczby nieznanych sprawców.

Uprowadzenie młodej dziewczyny to druga, pozornie niepowiązana z pierwszą, sprawa, którą ma rozwiązać JAB. Gideon, wbrew opiniom śledczych, domyśla się, że jest między nimi ponury związek. Trzeba znaleźć porwaną, zanim i ona zginie. Psychologiczna rozgrywka między sprawcą a profilerami staje się coraz bardziej dramatyczna.

Informacje dodatkowe o Ostre cięcie:

Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2012-05-09
ISBN: 978-83-62465-41-5

Kup książkę Ostre cięcie

Ostre cięcie - opinie o książce

Pewnie niejednokrotnie mieliście okazję oglądać film na podstawie książki i go sobie ocenić czy też po prostu porównać. W moim przypadku zazwyczaj wszystko idzie na niekorzyść tego pierwszego. Jednak czytać książkę, która powstała na podstawie filmu to dla mnie nowość. Zobaczmy, więc jakie wrażenie mam z odwrotnej sytuacji JAB czyli Jednostka Analizy Behawioralnej to zespół profilerów FBI. Do ich zadań należy między innymi rozpracowywanie najbardziej nieobliczalnych umysłów w kraju. Tym razem cała ekipa zostaje wezwana do małego miasteczka w stanie Kansas. Sprawa, którą się mają zając to specyficzne i brutalne morderstwa bezdomnych. To co zaskakuje to fakt iż zabici są wykąpani, wypielęgnowani i odziani w czyste ubrania. Wszystko wygląda na dobrze zaplanowaną serię dokonywaną w ustronnych miejscach. Profiler Jason Gideon przekonany jest, że jest to realizacja czyichś chorych fantazji. I nie koniecznie chodzi tu o jednego sprawcę. W tym samym czasie dochodzi do porwania młodej dziewczyny. Wydawało by się, że jest to druga i odrębna sprawa, ale ponownie odzywa się instynkt Gideona, który czuje, że obie sprawy coś łączy. Zaczyna się walka z czasem by znaleźć ją i zapobiec jej śmierci. Książka napisana prostym językiem, lekkim stylem i przede wszystkim płynnie czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Przyznaję, że serialu oglądać nie miałam okazji, ale po przeczytaniu tej książki chętnie to zmienię. Z niecierpliwością czekam na kolejne części spod pióra Collinsa jako, że miałam z nim już do czynienia dzięki książkom o CSI. Jeśli lubisz kryminały, interesuje Cię praca profilerów lub chcesz zgłębić arkana behawiorystyki ludzi to jest to pozycja jak najbardziej dla Ciebie. Polecam.
Avatar użytkownika - IlonaAnoli
IlonaAnoli
Przeczytane:2016-07-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Książka rozpoczyna się od przedstawienia kilku bezdomnych osób. W Lawrence, Kansas, żyje Glen Barten, który kiedyś miał żonę i posadę nauczyciela. Jednak wszystko to stracił i żyje na ulicy. Okazuje się, że kto ś go obserwuje i chce go porwać. Kolejną bezdomną jest Dama z Torbami. Kiedy Glena zabiera radiowóz, to obserwatorzy skupiają się na Damie. Na ulicy żyje również Bengi Grey, który wyleciał ze studiów i nie ma pieniędzy na powrót do domu. Ktoś do niego podchodzi, proponuje jedzenie i pieniądze. Jednostka Analiz Behawioralnych pracuje przy sprawach kryminalnych, gdzie potrzebni są profilerzy. Jedną z osób tam pracujących jest starszy agent specjalny Aaron Hotchner. Do JAB dzwoni detektyw Rob Learman i prosi o pomoc. Okazuje się, że ofiarami są osoby bezdomne, a ubrane są w garnitury, są czyste, ale ktoś zabija ich nożem. Poza tym podawany jest im Ryhopnol. W sześć osób jadą do Lawrence. Osoby z JAB zapoznają się ze sprawą i zabierają się za przepytywanie bezdomnych. Znajdują Ellę, której ktoś proponował 50 dolarów, ale nie skorzystała z oferty. Robią rysopis tej osoby. Partnerką Learmana jest Warren, która prosi osoby z JAB o pomoc w porwaniu. Porywacze żądają 68 tysięcy dolarów, a ofiarą jest Kathy Bonder. Zastanawiają się, czy za porwaniem i morderstwami stoi ta sama osoba, ale tego nie zdradzę ?. Porwaniem ma się zająć Gideon oraz Emily Parentiss. W książce można znaleźć czynniki, które są sygnałem narodzin mordercy (na stronie 249). Książka ta porusza tematykę kryminalną, ponieważ jest morderstwo i poszukiwanie sprawcy, a także porwanie i okup w wysokości 68 tysięcy dolarów. Suma jest dziwna i zarazem ciekawi, dlaczego porywacz chce akurat tyle. Kolejny problem to bezdomni, którzy mieszkają, gdzie chcą i jedzą ze śmietników. Pojawiają się również profilerzy, którzy doskonale analizują miejsca zbrodni, a poprzez to potrafią stworzyć profil mordercy. Jest to kryminał trzymający w napięciu, który do samego końca nie wiadomo, jak się zakończy. Bohaterowie mają nakreślone portrety, cechy charakteru, ubiór, zawód. Narracja buduje napięcie, a jeżyk autora jest zrozumiały. Ta książka na pewno spodoba się tym, którzy lubią dobry kryminał. Polecam.
Avatar użytkownika - alison2
alison2
Przeczytane:2015-12-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015,

Criminal Minds to popularny, amerykański serial kryminalny, który doczekał się już kilku sezonów. Bohaterami jest grupa profilerów z Jednostki Analiz Behawioralnych Akademii FBI w Quantico. Publiczność pokochała nietuzinkowy zespół i z zapartym tchem śledzi każdy kolejny odcinek. Jeżeli wolicie jednak czytać kryminały, możecie sięgnąć po serię Criminal Minds powstałą w oparciu o serial, która pojawiła się na rynku za sprawą wydawnictwa Oficynka. Jej pierwszy tom zatytułowany jest „Ostre cięcie”. Zespół JAB zostaje wezwany do Lawrence w stanie Kansas, by pomóc w schwytaniu osoby, która zamordowała kilku bezdomnych. Co dość zaskakujące, każda z ofiar przed śmiercią została umyta i przebrana w nowe ubrania. Dlaczego morderca zadaje sobie tyle trudu? Niedługo później zostaje uprowadzona młoda, piękna dziewczyna. Choć pochodzi z zamożnej rodziny i nic nie wiąże jej z bezdomnymi, coś zdaje sie łączyć obie sprawy. Czy profilerzy zdołają schwytać przestępcę zanim dojdzie do kolejnej tragedii? Książka, podobnie jak serial, pozwala nam nieco lepiej zrozumieć pracę profilerów. Przekonamy się, że każdy, z pozoru błahy szczegół, może dostarczać bardzo istotną informację na temat sprawcy. Sprawa jest dość nietuzinkowa i możemy spodziewać się kilku zaskakujących momentów. Całości towarzyszy przyjemne napięcie, które sprawia, że książkę czyta się szalenie szybko. Osoby, które nie znają serialu mogą mieć mały problem z ogarnięciem sporej liczby członków zespołu JAB. W serialu ich obecność jest dość naturalna i uzasadniona, w książce łatwo się pogubić, trudno spamiętać jakie funkcje pełnią poszczególne jednostki. Drugi minus to jedna z ostatnich scen, w której sprawca przyznaje się do winy. Niestety to dość powszechne zakończenie odcinków serialu kryminalnego - sprowokowany sprawca nie wytrzymuje i sam podsuwa nam wszystkie brakujące kawałki układanki. Rozwiązanie powszechne ale nie do końca satysfakcjonujące. Od osób, które potrafią zaplanować i przeprowadzić okrutne morderstwo powinno się chyba oczekiwać nieco chłodniejszej krwi... "Ostre cięcie" to całkiem przyzwoity kryminał, który szybko się czyta, zamyka z uczuciem miło spędzonego czasu i zapomina chyba jeszcze szybciej, niż się czytało. Dobra lektura dla tych, którzy po prostu chcą się rozerwać i odprężyć, oczywiście o ile gustują w tego typu klimatach. Dla zwolenników gatunku.

Avatar użytkownika - drobina
drobina
Ocena: 5, Czytam,
Bardzo przyjemna lektura. Lubie książki, w których akcja trzyma czytelnika cały czas w napięciu.
Avatar użytkownika - anulka1312
anulka1312
Przeczytane:2013-01-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek - 2013 ,
Muszę przyznać, że książkę czyta się niezwykle szybko i bardzo sprawnie. Dzięki prostemu językowi i lekkiemu stylowi jakim posługuje się autor, powieść dosłownie łyka się w kilka godzin. I ma się chęć na następną porcję wrażeń. Max Collins idealnie oddał realia serialu - jego plastyczne opisy przenoszą nas w świat pełen zagadek, tajemnic i nietuzinkowych zbrodni, które rozwikłać mogą tylko nieliczni. Barwni i różnorodni bohaterowie, z którymi można się dość szybko utożsamić to kolejny plus. Fabuła zawiła, ale bez zbędnych przynudzań czy dennych dialogów. Akcja wartka, w dobrym tempie nadaje książce charakter nie tylko kryminału, ale i thrillera. Pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, niedomówień i intrygi lektura, wprawia nas nie raz w osłupienie i nie pozwala odłożyć się na półkę choćby na chwilę. Do tego piękna okładka i porządne wydanie.
Avatar użytkownika - nureczka
Przeczytane:2012-05-21, Ocena: 4, Przeczytałem,
Wodny świat
Max Allan Collins0
Okładka ksiązki - Wodny świat

Mała dziewczynka żegluje po bezkresnych morzach, pijąc oczyszczoną morską wodę i żywiąc się surowymi rybami. Jak wszyscy, którzy przeżyli potop...

Criminal Minds. Koniec szkoły
Max Allan Collins0