Park Jurajski. Jurassic Park

Na niewielkiej wyspie Nublar u wybrzeży Kostaryki powstaje najbardziej niezwykły park rozrywki na świecie – Park Jurajski. Jego podstawową atrakcją mają być żywe dinozaury, sklonowane z DNA pobranego ze skamieniałych insektów uwięzionych w zastygłej żywicy. Ale stworzony przez człowieka ekosystem wymyka się spod kontroli, zawodzą mechanizmy stworzone, by ograniczyć populację zwierząt. Wbrew woli twórców dinozaury zaczynają swobodnie przemieszczać się po parku, polując na inne stworzenia i na ludzi. Przebywający na wyspie paleontolog Alan Grant i wyznawca teorii chaosu, matematyk Ian Malcolm, zaproszeni tu przez założyciela parku, ekscentrycznego miliardera Johna Hammonda, nie mają innego wyjścia: muszą walczyć o przetrwanie. Jak się okazuje, natura zawsze znajdzie sposób, by wydostać się spod kontroli...

Informacje dodatkowe o Park Jurajski. Jurassic Park:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 1997 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-7659-199-5

Kup książkę Park Jurajski. Jurassic Park

Jeden dzień jest jak całe życie. Zaczynasz go robiąc jedno, lecz kończysz zajęty zupełnie czym innym.

Park Jurajski. Jurassic Park - opinie o książce

Książkę przeczytałam kilkanaście lat po obejrzeniu filmu. Filmu, który dla dziesięcioletniej dziewczynki był wielkim przeżyciem, podnieceniem i chowaniem się pod kołdrę na dźwięk ryku tyranozaura. Książka posiada niesamowity klimat. Tego nie da się opisać. Z każdą stroną człowiek zagłębia się w mglisty klimat wyspy Nublar, naokoło biegają dinozaury, a tyranozaur tylko ryczy zza drzew. Oprócz świetnego świata przedstawionego, Crichton stworzył bohaterów z krwi i kości. Pijak, naukowiec, zadufany w sobie staruszek, rozkapryszona dziewczynka... I aż żal człowieka ogarnia, gdy bohaterowie opuszczają Jurajski Park.
Książka wywarła na mnie piorunujące wrażenie. Jest napisana w taki sposób, że czytelnik ma wrażenie, jakby sam stał w środku akcji pomiędzy bohaterami.
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2015-12-06, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Opinia na blogu: kingaczyta.blogspot.com Światowej sławy paleontolog Alan Grant wraz ze swoją studentką Ellie Satter dostają zaproszenie od Johna Hammonda na kostarykańską wyspę, na której za pomocą inżynierii genetycznej odtworzono dinozaury. Wyspa ta ma stać się wyrafinowanym parkiem rozrywki pełnym biologicznych atrakcji. Szybko jednak wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli... Czytałam tę książkę bardzo długo, miejscami mnie nawet męczyła. Dinozaury to zdecydowanie nie moja bajka, więc może dlatego nużyły mnie te wszystkie długie opisy i dyskusje bohaterów. Zabierając się za czytanie, oczekiwałam dobrego thrillera, liczyłam nawet na odrobię grozy. Od razu zaznaczę, że nie widziałam jeszcze filmu, więc nie będę porównywać, ale wydaje mi się, że ekranizacja mogłaby mi się spodobać bardziej, bo pewnie lepiej bym sobie to wszystko wyobraziła. Nie jestem też zadowolona z kreacji bohaterów, bo dla mnie byli oni nijacy i zbytnio się od siebie nie różnili. Przez długi czas ciężko mi było zapamiętać, kto jest kim i jaką rolę odgrywa. Wykłady profesora Malcolma były nużące, a on sam mnie strasznie irytował, podobnie jak i inni bohaterowie; Hammond miał gdzieś bezpieczeństwo innych ludzi i ich tragedię, ciągle myślał o pieniądzach i ogromnych zyskach, jakie miał mu przynieść Park jurajski. Nie jest to książka zła, czy w całości nudna, ale na pewno nierówna. Były momenty naprawdę ciekawe, które czytałam z szybciej bijącym sercem i wypiekami na twarzy. A były też takie, które mogłabym spokojnie przespać albo pominąć. Gdyby skrócić tę książkę o połowę, to wyszłoby jej to tylko na dobre, bo zdecydowanie jest przegadana. Dla mnie było zbyt mało dynamicznie, a to właśnie pędzącej akcji oczekiwałam po przeczytaniu opisu z tyłu okładki. Jest też trochę chaotycznie i zdarzało mi się gubić w tym wszystkim. Na szczęście w książce znalazłam także kilka naprawdę mocnych i obrzydliwych zarazem opisów, które bardzo mi się podobały.
Avatar użytkownika - Pastuh
Pastuh
Przeczytane:2015-08-02, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Doskonała sensacja bazująca na dynamice nieliniowej.
Znakomita powieść przygodowa, na podstawie której nakręcono nie mniej sławny film, który doczekał się kilku kontynuacji (w tym roku najnowsza). Pewien starszy pan ma marzenie. Ma marzenie aby odtworzyć za pomocą skomplikowanych technik zmieniania DNA zwierzęta wymarłe dawno temu - dinozaury. Jest wizjonerem, całą "nudną" resztą zajmują się naukowcy, weterynarze oraz informatycy. Zaprasza na wyspę, na której starał się zbudować swój wymarzony Jurrasic Park ekspertów, prawnika i swoje własne wnuki aby pokazać im cuda, jakie udało mu się na tej wyspie wykreować. Co jednak jeśli jedna chytra osoba postanowi wzbogacić się na jego marzeniach i jej poczynania zaczną doprowadzać do nieuchronnej katastrofy? Okazuje się bowiem, że natury nie da się do końca kontrolować, a pozbawione nadzoru przez zawodne systemy dinozaury będą stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi przebywającej na wyspie. Serdecznie polecam bardzo dobra książka przygodowo-naukowa.

Na pewno spodziewałem się więcej po książce. Seria filmowa była zrobiona z ogromnym rozmachem i liczyłem właśnie na nieco więcej, niż kilka osób znów zamkniętych na kolejnej wyspie z dinozaurami.

Oczywiście wsyzstko było składne, innowacyjne i typowo critchtonowe - pełne wiedzy i solidnych podstaw dla zgoła fantastycznych pomysłów.

Książka nie zeszła poniżej poziomu autora i czytało się ją nieźle, ale w sumie bywała czasami lekko nużąca. Zamierzam zmierzyć się ze wszystkimi książkami autora i jak na razie żadną mnie jednak nie zniechęcił, ale wiem, że stać go na więcej.

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2023-09-08, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2023,

Całkiem dobra, zresztą jak większość, książka Critchtona. Na takiej podstawie można było stworzyć także niezły film, co akurat wyjątkowo się udało.

Dobra książka z ciekawym przesłaniem na temat badań naukowych. O tym, że naukowcy są jak dzieci otrzymujące w spadku majątek. Zgadzam się, że tylko ciężko wypracowany przez lata sukces może być na tyle zrozumiały, a cel poznany, by rozumieć wszelkie jego możliwe konsekwencje.

Gwoli ścisłości, chociaż Jurassic Park i Zaginiony Swiat-Jurassic Park sa dwoma różnymi powiesciami, to są niezwykle podobne, chyba autor nie wszystkie dinozaury wyczerpał w pierwszej;) Sporo tu techniki, opisów silników, maszyn. Bardzo podobna książka do Jurassic Park, tutaj też mamy dinozaury na wyspie, na których chcą zarobić żądni pieniędzy ludzie, mamy dwójkę dzieci, które ledwo przeżywają przygodę... Ale ogólnie podobało mi się:)

Tylko jeden (chyba) bohater łączy drugą część przygód czyli "Zaginiony świat" z pierwszą ksiazka czyli "Jurassic Park" , mianowicie Ian Malcolm, którego omyłkowo uznano za zmarłego na koniec tamtej historii. Dinozaury są tu bardziej dzikie, w końcu rozmnożyly się na wolności. Ludzie oczywiście nie mogą zostawić ich w spokoju, przez co sa ofiary...

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2020-05-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2020,

W powieści jest całe mnóstwo różnic w stosunku do wersji filmowej! Przede wszystkim mamy tutaj bardzo rozbudowane historie postaci (zwłaszcza naukowców i pracowników parku), a także dużo danych na temat programów komputerowych,  DNA i klonowania. A wnuczęta Pana Hammonda mają mniej lat niż w filmie (w dodatku Lex, czyli dziewczynka jest tu młodsza od brata)!

Kongo
Michael Crichton0
Okładka ksiązki - Kongo

Ekspedycja śmiałków, zaopatrzona w sprzęt komputerowy najnowszej generacji, wyrusza w głąb afrykańskiej dżungli. Poszukuje złóż błękitnych...

Państwo strachu
Michael Crichton0
Okładka ksiązki - Państwo strachu

Wyspy Salomona - tu narodzi się tsunami, które unicestwi Kalifornię. Antartyda - gigantyczna góra lodowa odłamie się od kontynentu. Floryda - potężny huragan...