Pijana wojna

Nie każdy żołnierz był bohaterem, nie każdy zabijał wrogów i nie każdy odniósł rany. Ale każdy pił.

Nieznane oblicze II wojny światowej: konfliktu, podczas którego wódka lała się strumieniami i nawet zdeklarowani abstynenci sięgali po gorzałkę. Alkohol podnosił morale, pomagał radzić sobie z nieludzką codziennością, zabijał nudę i integrował żołnierzy.

Pijana wojna to historia tematu skrzętnie omijanego przez historyków. To książka przypominająca, że żołnierze walczący w II wojnie światowej wcale nie wstydzili się picia. Kamil Janicki – historyk i popularyzator nauki – pokazuje znaczenie alkoholu na co dzień i w sytuacjach skrajnych. Jak świętowano zakończenie wojny, a jak obchodzono Boże Narodzenie w kamaszach? Jak do alkoholu podchodzili zdesperowani obrońcy Festung Breslau, a jak powstańcy warszawscy z Armii Krajowej i Armii Ludowej? Co żołnierze pili na wycieczce w Paryżu, a co w partyzanckiej kryjówce na Lubelszczyźnie? Jak traktowali pijaków w mundurach i jak podchodzili do własnego pijaństwa?

Autor odmalowuje też paletę wzajemnych uprzedzeń i stereotypów. Czy w opinii aliantów wszyscy Polacy byli pijakami? Czy każdy czerwonoarmista walczył na podwójnym gazie? Czy żołnierze Wehrmachtu byli alkoholikami?

To książka pełna intrygujących pytań i zaskakujących odpowiedzi, udzielonych w oparciu o setki dzienników i pamiętników sporządzonych przez samych żołnierzy. Przede wszystkim jednak to wciągająca lektura pełna anegdot, dzięki której spojrzycie na II wojnę światową z zupełnie nowej perspektywy.

Kamil Janicki – historyk, publicysta i popularyzator nauki. Współautor książek Źródła nienawiści i Elity w II Rzeczpospolitej, a także współtwórca serwisu internetowego „Ciekawostki historyczne.pl”. Autor ponad 750 artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Informacje dodatkowe o Pijana wojna:

Wydawnictwo: Erica
Data wydania: 2012-10-01
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-62329- 55-7

Kup książkę Pijana wojna

Pijana wojna - opinie o książce

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2015-08-25, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2015,
"Pijana wojna", to moje kolejne spotkanie z twórczością Kamila Janickiego. Lubię jego książki, dlatego po "Pijaną wojnę" sięgnęłam pełna optymizmu, jednak lektura rozczarowała mnie. Próbowałam przeczytać ją podczas wieczornego relaksu, ale momentami była tak nudna, że nie dałam rady. Trochę inaczej wyglądało to, gdy czytałam codziennie po kilka stron. Uważam, że Kamil Janicki podjął się ciekawego tematu, ale sposób przedstawienia go nie przemówił do mnie. Autor korzystał z dzienników i pamiętników żołnierzy biorących udział w II wojnie światowej. Tego typu źródła, które przedstawiają subiektywny punkt widzenia nie są i nie powinny być jedynym rodzajem dokumentów podczas pisania powieści historycznej. O wiele ciekawsze byłoby stworzenie zbioru anegdot dotyczących picia alkoholu podczas wojny. Czytając, miałam wrażenie, że czytam o wszystkim i o niczym -- taki, a nie inny odbiór zawdzięczam chaotycznemu zlepkowi informacji, które autor serwuje czytelnikom.
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2013-02-19, Ocena: 6, Przeczytałem, "Wyzwanie - literatura faktu",
Książka w niezwykle interesujący sposób porusza kwestię bytności alkoholu na wojnie. Jak stwierdza sam autor, nie każdy żołnierz był bohaterem, nie każdy walczył z poświęceniem i odwagą, nie każdy zasługiwał na pochwały i ordery - ale każdy pół wódkę:). "Pijana wojna" to nie tylko fascynująca relacja o "alkoholowych przygodach" żołnierzy na froncie, ale i również wnikliwa analiza ludzkiej psychiki, poddanej tak drastycznym wydarzeniom, jakie towarzyszą człowiekowi podczas wojny. Alkohol pomagał przeżyć, pokonywać strach, wzmacniać odwagę jak i też po prostu ułatwiać codzienną egzystencję, np. poprzez zdobywanie lepszego jedzenia ub tytoniu, w zamian za odstępowanie porcji alkoholu. Książka jest napisana w bardzo przystępny sposób dla każdego czytelnika, nie koniecznie będącego miłośnikiem historii. Jest w niej zawartych wiele dowcipnych anegdot i relacji, które pozwalają spojrzeć na zagadnienie wojny i losu żołnierza z nieco innej strony.
Avatar użytkownika - jolly_roger
jolly_roger
Przeczytane:2013-01-21, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2013,
Temat ciekawy, napisana nieźle, ale jednak coś mi brakowało. Oparta głównie na wspomnieniach amerykańskich żołnierzy, czasem trafią się Polacy i Niemcy. Ciekawym zabiegiem była rezygnacja ze strony radzieckiej - wydaje się oczywistej w takiej książce. Przeczytać można, ale nic wybitnego.
Damy ze skazą
Janicki Kamil0
Okładka ksiązki - Damy ze skazą

Matylda to dziedziczka najpotężniejszej dynastii świata. Głupota rodzonego brata zamienia jej życie w piekło. Nieodpowiedzialny szczeniak z koroną na głowie...

Forget Me Not
Julie Soto