Podróże. Pisma zebrane 1950-1993

Paul Bowles był jednym z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy XX w. Jego powieści to już klasyka, na czele z otoczoną niemal kultem ,,Pod osłoną nieba", znaną również z wersji filmowej w reżyserii Bernardo Bertolucciego. W tej książce mamy jednak do czynienia z twórczością innego rodzaju - utworami opisującymi mniej lub bardziej egzotyczne miejsca, do których Bowles - zawsze ciekawy świata bystry obserwator - dotarł w swych licznych podróżach, które odbywał na przestrzeni niemal pięćdziesięciu lat.

Ponad czterdzieści zebranych w tomie tekstów ukazuje szeroką panoramę: od Paryża, przez Cejlon, Tajlandię, Kenię, po Maroko, gdzie pochodzący z Nowego Jorku Bowles zamieszkał na stałe w 1947 roku. Tekstom towarzyszą zdjęcia z archiwum autora. Wstęp do książki napisał inny sławny pisarz i podróżnik Paul Theroux, a szczegółowe kalendarium życia i podróży Paula Bowlesa opracował Daniel Halpern.

,,Jako podróżnik i pisarz nauczyłem się od Bowlesa nawyku obserwacji, zamiłowania do sytuacji ekstremalnych, ciekawości innych kultur, uwielbienia samotnego życia, a przede wszystkim cierpliwości" - Paul Theroux

,,Najpełniejszym przejawem talentu Bowlesa są opisy miejsc. Potrafi przywołać ich obraz przy pomocy kilku celnych zdań." - The New York Times

,,Te poruszające, rzeczowe artykuły podróżnicze świadczą o tym, że Paul Bowles potrafił dotrzeć do najbardziej nawet odległych miejsc i społeczności" - Edmund White

,,Niewielu pisarzy posiadło Bowlesowską umiejętność plastycznego obrazowania, przy jednoczesnym oswajaniu tego, co nowe i zadziwiające" - The Times

Informacje dodatkowe o Podróże. Pisma zebrane 1950-1993:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2014-05-21

Kup książkę Podróże. Pisma zebrane 1950-1993

Podróże. Pisma zebrane 1950-1993 - opinie o książce

Bez ustanku. Autobiografia
Paul Bowles0
Okładka ksiązki - Bez ustanku. Autobiografia

Literacka legenda dwudziestego wieku Bowles stał się ikoną indywidualizmu. Wymykał się zarówno biografom, jak i krytykom, choć jego życie emigranta...

Ponad światem
Paul Bowles0
Okładka ksiązki - Ponad światem

Paul Bowles był jednym z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy XX w. Jego powieści to już klasyka, na czele z otoczoną niemal kultem debiutancką ,,Pod...