Poirot prowadzi śledztwo

Tom 3 cyklu Herkules Poirot

Nie istnieje sprawa, której nie rozwiązałby ulubiony detektyw Agathy Christie i jej czytelników, Hercules Poirot. Kradzież klejnotów znanej aktorki czy obligacji bankowych, podejrzana śmierć człowieka, który wysoko ubezpieczył się na życie, tajemnica zadziwiająco taniego mieszkania, seria zagadkowych zgonów wśród egipskich piramid, porwanie premiera Anglii czy sprytne ukrycie testamentu - wszystko to jest wyzwaniem dla sławnego detektywa i jego szarych komórek. Posługując się wyłącznie nimi, rozszyfrowuje wszelkie tajemnice, odnajduje skradzione lub zaginione przedmioty i ludzi, winnych oddaje w ręce sprawiedliwości. Czasem chwałę pozostawia innym i kryje się w cieniu, ale jego wierny przyjaciel i kronikarz, kapitan Hastings, nie pozwala nam zapomnieć, dzięki czyjemu umysłowi prawda wyszła na jaw.

Informacje dodatkowe o Poirot prowadzi śledztwo:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 1999 (data przybliżona)
ISBN: 83-7255-560-5

Kup książkę Poirot prowadzi śledztwo

Poirot prowadzi śledztwo - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

Wszystkie historie opisane w tym tomie opowiada kapitan Hastings. To tłumaczy pewne niejasności przekazu - narrator nie do końca wie, co naprawdę dzieje się w prowadzonej sprawie. Jego zagubienie połączone z przekonaniem o własnych zdolnościach, połączone w trosce o ego jego przyjaciela, zostało oddane przez Christie po prostu po mistrzowsku. Ciekawe są także sprzeczki między Hastingsem a Poirotem, fabuła pełna dla tego gatunku typowych sytuacji, takich jak przebieranki, inscenizacje, nawet sięganie do okultyzmu. Sprawdziłoby się to, gdyby opowiadania odegrano na deskach teatru.

Plusem jest to, że widzimy jak Poirot prowadzi sprawy inne niż zabójstwo. W jednym z lepszych opowiadań - "Gwiazda Zachodu", musi rozwikłać zagadkę zaginięcia klejnotów sławnej aktorki. W innych tekstach poszukuje ukrytego dokumentu, zaginionego biznesmena. Najbardziej zaskakujące są jednak te teksty, które można określić jako szpiegowskie - tego typu zadania Christie powierzała innym bohaterom.

Co w takim razie z morderstwami? I takie historie możemy tutaj odnaleźć. Jednak zdecydowanie sprawy zabójstw wolę w dłuższych formach - lepiej to autorce wychodzi. Sprawiają one wrażenie rozwiązanych zbyt prędko. Brakuje w nich budowania napięcia i skomplikowanych relacji międzyludzkich.

To nie znaczy jednak, że nie warto się zapoznawać z tym zbiorem. Ta fanów małego Belga jest to obowiązkowa lektura. Mimo, że sprawy morderstw blado się tu prezentują, to w pewnym stopniu rekompensują to inne teksty takie jak Kradzież w hotelu Grand metropolitan, czyZniknięcie Pana Davenheima.

Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2017-05-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Lekkie, przyjemne opowiadania na jeden wieczór. Inteligencja głównego bohatera, mylące wnioski, do których dochodzimy naiwnie razem z Hastingsem i nieoczekiwane rozwiązania - oto w skrócie opis tematyki utworów o Poirocie. Każda historia jest o czymś innym, w każdej bohater może wykazać się przenikliwością umysłu i bystrością. Dostrzega to, co nam umyka i umiejętnie wykorzystuje to do rozwikłania problemu.

Kapitan Hastings, wierny przyjaciel tytułowego detektywa, opowiada o kilku śledztwach prowadzonych przez Poirota. Tajemniczo zgony wśród egipskich piramid, ukryty testament, historia bardzo taniego mieszkania. Poirot, zawsze pewny siebie, inteligentny, spostrzegawczy. Uwielbiam powroty do klasyki kryminału. Polecam.

Avatar użytkownika - kamilorman
Przeczytane:2020-01-21, Ocena: 4, Przeczytałam,
Po pogrzebie
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Po pogrzebie

Na pogrzeb bogatego właściciela Enderby Hall przyjechała cała rodzina. Niektórzy jej członkowie nie widzieli się całe lata, ale wszyscy z niecierpliwością...

Pułapka na myszy
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Pułapka na myszy

Młode małżeństwo, Molly i Giles Davisowie, właśnie otworzyli pensjonat i oczekują pierwszych gości. Potężna śnieżyca, zasypująca drogi, nie jest dobrą...