Powrót do Sulejówka

Jesienią 1885 roku osiemnastoletni Józef Piłsudski wyruszył końmi z Wilna do Charkowa. Zostawił mieszkanie ojca, opustoszałe po śmierci matki. Odtąd przez trzydzieści pięć lat – w Charkowie, na syberyjskim zesłaniu, w socjalistycznej i niepodległościowej konspiracji, w okopach wojny światowej, w celi twierdzy magdeburskiej, na frontach wojny bolszewickiej – był człowiekiem bezdomnym. Aż do 1921 roku nie zaznał rodzinnego szczęścia we własnych murach, pośród rodowych drobiazgów i pamiątek. Prawdziwy dom Józefa Piłsudzkiego zbudować mieli dopiero jego dawni żołnierze.

Wzniesiony w Sulejówku dworek „Milusin” w 1923 roku stał się dla Piłsudskiego miejscem odpoczynku po latach walki oraz azylem na czas politycznej emigracji. Tu hodował pszczoły, tu bawił się z córkami i tu odmawiał przyjęcia polskiej korony. Stąd wyruszył również, by dokonać politycznego przewrotu w maju 1926 roku.

„Zawsze pamiętajcie, że Belweder jest tylko hotelem. Prawdziwy dom macie w Sulejówku” - mówiła do jego córek Wandy i Jagody ich matka, Aleksandra Piłsudska.

„Powrót do Sulejówka” opowiada o wielu nieznanych epizodach z prywatnego życia Marszałka. Zawiera ponad sto fotografii ze zbiorów rodzinnych. Książkę zaprojektował profesor Maciej Buszewicz.

Włodzimierz Kalicki (ur. 1955) – polski pisarz i dziennikarz. Z wykształcenia inżynier cybernetyk. Od 1989 roku dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Otrzymał m.in. nagrodę im. Jerzego Zielińskiego, Polsko-Niemiecką Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Grand Press.

Informacje dodatkowe o Powrót do Sulejówka:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2014-03-19
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Powrót do Sulejówka

Powrót do Sulejówka - opinie o książce

Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2014-03-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki (2014), Posiadam, Przeczytane,
Opowieści o ludziach, którzy przeszli do historii jest całe mnóstwo. Znacznie rzadziej napotykamy w literaturze na wspomnienia miejsc, w których ci ludzie mieszkali. Włodzimierz Kalicki, autor "Powrotu do Sulejówka", postanowił napisać książkę o pewnym dworku i jego słynnym mieszkańcu. Tak powstała fascynująca historia "Milusina", w którym przed laty żył marszałek Józef Piłsudski. Zakupiony przez Aleksandrę Piłsudską dworek w Sulejówku miał być nowym domem dla rodziny marszałka. Położony w leśnej okolicy "drewniaczek" został odnowiony rękami byłych legionistów i przez lata gościł w swoich progach największe osobistości II Rzeczypospolitej Polskiej. To właśnie tam Piłsudski pisał książki, tworzył przemówienia i opracowywał strategię słynnego "zamachu majowego". I choć właściciel "Milusina" zmarł w 1935 roku, dworek nie stracił na znaczeniu. Jego dalsze losy po dziś dzień pozostają interesującą kartą burzliwej historii Polski, czego najlepszym dowodem jest książka Kalickiego. Wspaniała fotografia Józefa Piłsudskiego i jego córek zamieszczona na okładce "Powrotu do Sulejówka" to nie jedyne zdjęcie, które zachwyci nas podczas lektury tej książki. Autor zadbał bowiem, by jego słowa opatrzone zostały całym mnóstwem fotografii z prywatnych zbiorów rodziny marszałka Piłsudskiego, jak również zdjęć pochodzących ze zbiorów Archiwum Akt Nowych i Narodowego Archiwum Cyfrowego. Dzięki tym materiałom mieszkańcy "Milusina" towarzyszą nam w wyjątkowo ciekawej podróży do przeszłości. Znakomicie prowadzona narracja i dziesiątki ciekawostek z historii dworku oraz życia prywatnego rodziny Piłsudskich, zapewnią czytelnikom kilka godzin rewelacyjnej lektury, która daje zupełnie nowe spojrzenie na osobę marszałka. Wielki polityk widziany z dala od salonów Belwederu, w ogródku przed dworkiem, z pewnością zyska sympatię czytelników i pozwoli im choć na chwilę zapomnieć o wydarzeniach, które uczyniły z niego najwybitniejszego w historii przywódcę Polski. "Powrót do Sulejówka" to książka idealna dla wszystkich miłośników architektury, którzy uwielbiają historie przedwojennych budowli. To także pozycja obowiązkowa dla zainteresowanych sylwetką i życiem prywatnym marszałka Piłsudskiego. Bez wątpienia wzbudzi ona również ciekawość u miłośników unikatowych, starych fotografii, którzy najpewniej potraktują ją jak drogocenny album godny honorowego miejsca w domowej biblioteczce.
Zdarzyło się
Włodzimierz Kalicki0
Okładka ksiązki - Zdarzyło się

„Zdarzyło się” to książka niezwykła. Włodzimierz Kalicki przez lata tworzył swoją prywatną kronikę dziejów świata, wyszukując na przestrzeni...