Powstanie Warszawskie. Rozpoznani

Niezwykłe historie bohaterów Powstania Warszawskiego.

Kiedyś byli tylko cieniami na taśmie filmowej. Anonimowymi bohaterami kronik powstańczej Warszawy. Uśmiechnięty chłopak z apaszką w grochy na szyi, para, której ksiądz udziela ślubu, dziewczyna strzelająca z błyskawicy, szczęśliwy kapral dźwigający zdobyczną broń, pyzaty dzieciak gapiący się, jak starsi strzelają.

Dziś wiemy, że chłopak z apaszką to Stanisław Firchał, który właśnie wymknął się kanałem z płonącego Starego Miasta. Młoda para to Bill i Lili Biegowie, którzy wzięli ślub, bo, jak mówią: „Przecież jutro mogliśmy już nie żyć”. Dziewczyna to Wanda Traczyk-Stawska, która w czasie okupacji wręczała skazanym za kolaborację wyroki śmierci. Kapral to Witold Kieżun, jeden ze zdobywców PAST-y. Mały powstaniec to Olek Zubek, który zaczął Powstanie w oddziale, który nie miał broni.

Ich nazwiska i losy poznaliśmy dzięki akcji „Rozpoznani” zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Ich twarze możemy oglądać w „Powstaniu Warszawskim” – pierwszym filmowym dokumencie bez fikcji. Teraz Iza Michalewicz i Maciej Piwowarczuk opowiedzieli ich przedwojenne, wojenne i powojenne historie – niesamowite i prawdziwe jednocześnie.

Informacje dodatkowe o Powstanie Warszawskie. Rozpoznani:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2014-05-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Powstanie Warszawskie. Rozpoznani

Powstanie Warszawskie. Rozpoznani - opinie o książce

Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2014-05-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki (2014), Posiadam, Przeczytane,
9 maja 2014 roku odbyła się premiera filmu "Powstanie Warszawskie", pierwszego na świecie dramatu wojennego non-fiction zmontowanego z taśm filmowych, na których operatorzy kronik utrwalili wstrząsające kadry z powstania w stolicy. Muzeum Powstania Warszawskiego, producent tego filmu, we współpracy z wydawnictwem Agora S.A. przygotowało dla nas wyjątkowy album będący znakomitym uzupełnieniem kinowej produkcji. "Powstanie warszawskie. Rozpoznani" to wzruszająca opowieść o uczestnikach tragicznych wydarzeń 1944 roku, którzy na różne sposoby próbowali uwolnić nasz kraj spod niemieckiej okupacji. Aż trudno uwierzyć, że wielu nieznanych dotąd z imienia powstańców udało się zidentyfikować dzięki portalom społecznościowym. To właśnie za ich sprawą potomkowie odnaleźli swoich przodków i opowiedzieli ich historie, z których Iza Michalewicz i Maciej Piwowarczuk stworzyli tę znakomitą pod każdym względem pozycję. Postacie przedstawione w książce "Powstanie warszawskie. Rozpoznani" zabierają nas w literacką podróż do przeszłości. Znów jest 1 sierpnia 1944 roku a oni, mieszkańcy Warszawy, decydują się na ostateczny krok i z niecierpliwością wyczekują "godziny W". Wśród nich jest Stanisław Firchał, który zalotnie uśmiecha się do nas z książkowej okładki. On, jak wielu innych, od pierwszego dnia brał udział w powstaniu. W jego oczach utrwalonych na zdjęciu jest tyle radości. Wprost trudno uwierzyć, że to zdjęcie zrobiono mu nad ranem, 2 września 1944 roku, po wyjściu z kanału w Śródmieściu. To właśnie Stanisław Firchał pseud. "Wicher" otwiera barwną plejadę ludzi, którym po latach oddano cześć za walkę w obronie stolicy. Dzięki książce autorstwa duetu Michalewicz & Piwowarczuk poznacie również Bolesława i Alicję Biegów, którzy trzynastego dnia powstania zdecydowali się wstąpić w związek małżeński. Waszej uwadze nie umknie też dziarska szesnastolatka, Wandę Traczyk - Stawską, pseud. "Pączek", która bez mrugnięcia okiem wręczała konfidentom wyroki śmierci z ramienia sądu Polski Podziemnej. Ze zdjęcia uśmiechnie się do Was także Zygfryda Otwinowska, założycielka szkoły w Choczu, gotowa szerzyć ducha nauki w każdych warunkach. Poznacie tu historię znanego profesora Witolda Kieżuna, powstańca i zdobywcy gmachu Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. Podejrzewam, że największe wzruszenie wywoła jednak historia Kazia Mikosa, małego chłopca, który mimo niedowagi, wziął udział w powstaniu i stał się jednym z najlepszych dostawców broni i amunicji wykradanej Niemcom. Sylwetek powstańców znajdziecie tu o wiele więcej. Na szczególną uwagę zasługują jednak ludzie, którzy uwiecznili walczących na taśmach filmowych. To im przeznaczona jest ostatnia część tej pozycji. Dowiecie się z niej, w jaki sposób Stefan Bagiński, Antoni Bohdziewicz, Jerzy Zarzycki, Andrzej Ancuta, Roman Banach, Ryszard i Edward Szope Henryk Vlassak, Antoni Wawrzyniak, Jerzy Gabryelski, Seweryn Kruszyński i Wacław Feliks Kaźmierczak trafili do płonącej Warszawy, by z narażeniem życia filmować wydarzenia tragicznych miesięcy 1944 roku. Niesamowite ujęcia, które uwiecznili na swoich taśmach, poddane procesowi koloryzacji są wyjątkowym podsumowaniem dzieła wymienionych operatorów a zarazem stanowią wymowne zakończenie książki, która od pierwszej strony wywołuje u czytelników silne emocje. Nie miałam jeszcze okazji oglądać filmu pt.: "Powstanie warszawskie", za to lektura książki "Powstanie warszawskie. Rozpoznani" wywołała moje żywe zainteresowanie przedstawionymi postaciami i kolejami ich losu. Po takim literackim wstępie z przyjemnością zobaczę znanych mi już ludzi na kinowym ekranie i przekonam się, jak wiele trudu i poświęceń kosztowała ich walka w obronie stolicy i całego kraju.
Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2017-10-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017 ,

Jest to rewelacyjna książka, nad którą uroniłam niejedną łzę, nie mogąc uwierzyć w okropieństwa wojny, ale i często uśmiechałam się sama do siebie, myśląc o tym, że niektórym z Nich dane było żyć, doznawać szczęścia i pozostawić po sobie takie piękne świadectwo.

Tytaniczna praca dokumentalistów Powstania, dzięki której autorzy książki, dzięki pomocy wielu ludzi, mieli szansę "rozpoznać" konkretne osoby i przedstawić czytelnikom ich wojenne i powojenne losy, ocalając je tym samym od zapomnienia.

Zamieszczone tu zdjęcia, znane z powstańczej kroniki, są tu już imienne i znaczące. Z setek nieznanych, minionych twarzy odzyskały imię, przetrwały. By nieść świadectwo. Wszyscy jesteśmy zobowiązani własnym życiem.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789