Preparator

Przebieracz i obmacywacz trupów, zimny doktor, preparator, czyli ten, kto przygotowuje zwłoki przed pochówkiem. Praca, którą para się główny bohater, otrzymała różne eufemistyczne nazwy, bo stanowi tabu.

Ktoś musi ją wykonywać, ale ludzie nie chcą o tym na co dzień pamiętać, brzydzą się. Tytułowy preparator dobrze wie, że jest naznaczony społecznym piętnem - i coraz bardziej popada w osamotnienie.

W świecie, w którym żyje, każdy nosi w sobie złość. wycofany ojciec, zrzędliwa matka z wiecznymi pretensjami, apodyktyczna siostra, nieszczęśliwa w małżeństwie żona. Na życie składają się żal, poczucie straty, niezadowolenie. Gdzieś tam rodzi się zło...

Informacje dodatkowe o Preparator:

Wydawnictwo: Od deski do deski
Data wydania: 2015 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-65157-99-7

Kup książkę Preparator

Preparator - opinie o książce

Pierwsza z cyklu książek na "F/Aktach", ale - jeśli mogę się pokusić o takie stwierdzenie po przeczytaniu pięciu książek tego cyklu - najbardziej wycyzelowana językowo. Książka, w której właściwie nie ma żadnego dziania się, mamy tu bowiem do czynienia z monologiem - wywiadem. Udziela go tytułowy preparator, człowiek który dokonał okropnej zbrodni.
Dobrzaniecki próbuje odpowiedzieć na pytanie, co takiego musiało wydarzyć się w życiu człowieka, co go musiało ukształtować, by ten posunął się do wynaturzeń i zbrodni, o których bardzo ciężko czytać, tym bardziej, że zbrodnia wydarzyła się naprawdę. Dużo tu pytań o duchowość człowieka (preparator jest świadkiem Jehowy a człowiek przeprowadzający wywiad - prawosławny), o śmierć (preparator to ten, który przygotowuje zwłoki do pogrzebu), o miłość rodzicielską, albo jej brak. Swój zawód tytułowy bohater przejął po ojcu, razem z całym mrokiem i niepokojem, jaki musi towarzyszyć temu trudnemu a jakże ważnemu zawodowi. Preparator zdaje się większym szacunkiem darzyć zmarłych nich żywych. Rozumie swoją pracę jako oddawanie zmarłym godności, szacunku, i przychodzi mu to łatwiej, niż nawiązanie normalnych relacji z żywymi ludźmi.
W ostatecznym kształcie to opowieść o złu, jego niejednoznaczności, o tym, że tkwi w każdym, i aby się uaktywniło wystarczy niekiedy pewna sekwencja zdarzeń.

Można się zastanawiać, czy autor momentami nie umieścił zbyt wielu traum na zbyt małej ilości stron, ale ważniejszy od samej opowieści w tym wypadku jest sposób opowiadania i emocje jakie wywołuje. Proza, pozbawiona reporterskiego dystansu, to przybliża, to oddala nas od preparatora i jego rodziny, raz wywołując odrazę, raz coś na kształt współczucia, raz niedowierzanie. Autor znakomicie odnalazł język pasujący do opowieści - pozbawiony epatowania, unikający jednoznaczności i taniej sensacji.

Preparator, to człowiek przygotowujący zwłoki do pochówku. przez innych nazywany zimnym doktorem, obmacywaczem ciał. Główny bohater nie jest szanowany przez ogól, niekochany przez matkę i siostrę, niezauważany przez ojca. Idzie przez życie bez oparcia wśród znajomych przyjaciół, rodziny. Żyje z dnia na dzień, nie spełniając pragnień, marzeń. Doprowadza to do tragicznego zdarzenia. Jest to książka oparta na faktach, spisana na podstawie dokumentów sądowych, artykułach prasowych.
Avatar użytkownika - KarenKa
KarenKa
Przeczytane:2016-11-22, Ocena: 5, Przeczytałam,
Bangsi. Miś do kochania
Hubert Klimko-Dobrzaniecki0
Okładka ksiązki - Bangsi. Miś do kochania

Mały niedźwiadek Bangsi gubi mamę. Bez niej czuje się jak pyłek w bezkresie. Na szczęście przygarnia go wioska Grimura. Skąd wiedzą, że jest Misiem do...

Rzeczy pierwsze
Hubert Klimko-Dobrzaniecki0
Okładka ksiązki - Rzeczy pierwsze

Jak wygląda świat z perspektywy ekscentrycznego czterdziestolatka? Przydomowy cmentarzyk pod płodną jabłonką. Ciemna Islandia. Freudowski Wiedeń, gdzie...