Przeznaczenie znajdzie drogę

"Przeznaczenie znajdzie drogę" to dalszy ciąg przygód bohaterów znanych już z dwóch poprzednich części cyklu: "Nieczynnego do odwołania" i "Hiszpańskiego kota". Wojtek i Aga wciąż próbują rozwiązać tajemnicę starego dziennika i kontynuują swą hiszpańską przygodę, a niespodziewane wydarzenia sprawiają, że ich poukładane życie staje na głowie. Czy uda im się odnaleźć wspólne szczęście? A może ich związek nie przetrwa kolejnej próby, którą będą musieli przejść? Przekonacie się o tym, sięgając po ostatnią część trylogii o perypetiach młodego lekarza weterynarii Wojtka, jego dziewczyny Agnieszki, brata Mikołaja i ich przyjaciół.

Informacje dodatkowe o Przeznaczenie znajdzie drogę:

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2015-06-08
ISBN: 978-83-64312-56-4

Kup książkę Przeznaczenie znajdzie drogę

Przeznaczenie znajdzie drogę - opinie o książce

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2015-07-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,

Muszę się tutaj przyznać do tego, iż z wielką niecierpliwością wyczekiwałam kolejnej odsłony cyklu o przygodach młodego weterynarza Wojtka i jego brata Mikołaja, którego to autorami są Iwona i Piotr Chodorek oraz Anula Trojanowska.  Po lekturze dwóch poprzednich części - "Nieczynne do odwołania" oraz "Hiszpański kot", nabrałam ogromnego apetytu  na ciąg dalszy, który zapowiadał się niezwykle interesująco i obiecująco. I oto właśnie na półki księgarni trafił trzeci tom tej wyjątkowej sagi, zatytułowany "Przeznaczenie znajdzie drogę". Co kryje się pod tym intrygującym tytułem..? O tym słów kilka w poniższej recenzji:)

Akcja opowieści rozpoczyna się wkrótce po tym, jak zakończyła się poprzednia część cyklu. I tak oto Wojtek i Agnieszka wciąż prowadzą swoje prywatne śledztwo w celu wyjaśnienia tajemnicy pochodzenia starego hiszpańskiego dziennika. W związku z tym poznajemy jego treść, przenosząc się tym samym w bardzo odległą przeszłość i do słonecznej Hiszpanii. Ponadto pojawia się tu także  niebywała okazja na sprzedanie owego tajemniczego dzieła, z którego zysk pozwoliłby rozwiązać wszelkie kłopoty Wojtka, jego dziewczyny i brata Mikołaja. Jednak wraz z ową szansą pojawiają się także zagrożenia dla trwałości związku Wojtka i Agi, których to przezwyciężenie okaże się niezwykle trudnym zadaniem. W międzyczasie, podobnie jak w poprzednich tomach, będziemy towarzyszyć Wojtkowi w jego pracy weterynarza, poznając tym samym jego niezwykłych pacjentów i ich historie..;)

"Przeznaczenie znajdzie drogę" to niezwykle ciepła, pogodna i optymistyczna opowieść o życiu trzech głównych bohaterów - dwóch braci i dziewczyny jednego z nich, wspieranych i wspomaganych przez grupę wyjątkowych przyjaciół. Autorzy tej książki postanowili kontynuować swój pomysł i plan z poprzedniego tomu, w którym to dominowała forma przygodowej opowieści drogi, od czasu do czasu powracając na tor toczenia opowieści z pierwszego tomu, czyli skupiając się na zwykłych i niezwykłych życiowych perypetiach młodych Polaków, którzy po śmierci rodziców musieli odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości. W przypadku tej historii, mamy jednak bardziej równe proporcje tych dwóch głównych wątków - czyli śledztwa w sprawie starego hiszpańskiego dziennika, i wkraczania w dorosłość przez Wojtka, Mikołaja i Agnieszkę. I muszę przyznać, iż niezmiernie Mnie to ucieszyło:) Dla Mnie bowiem największa mocą i siłą tej opowieści była jej prostota, naturalność i szczerość. Oczywiście przygoda i podróże po Hiszpanii także są ciekawe, ale jednak już jakby dalsze.., bynajmniej w moim odczuciu:)

Fabuła tej historii została poprowadzona w bardzo inteligentny i interesujący sposób, umiejętnie balansujący pomiędzy teraźniejszością, i przeszłością związaną z treścią hiszpańskiego dziennika. Kluczowe wątki i fakty związane z owym śledztwem Wojtka i Agnieszki, przeplatane są przezabawnymi perypetiami Mikołaja, a także bardzo ciekawymi wydarzeniami z pracy Wojtka w jego prywatnym gabinecie weterynaryjnym. I choć cała opowieść zaczyna i kończy się na historii owego dziennika, to dla Mnie najistotniejsze i najciekawsze są perypetie uczuciowego związku Wojtka i Agi, i to im poświęciłam najwięcej uwagi. Bardzo podobało Mi się, iż ich relacje zostały ukazane tutaj w tak bardzo prosty, zwyczajny i prawdziwy sposób, tak bardzo podobny do zwykłych kłopotów w związku tysięcy par..  I jeśli mogłabym coś doradzić trojce autorów tego cyklu, to prosiłabym i apelowała o to, by mimo wszystko powrócili do klimatu z pierwszej części tej trylogii, która po prostu urzekała swoim ciepłem i realizmem.. Oczywiście, o gustach się nie dyskutuje.. i to tylko moje  indywidualne odczucia:)

Oczywiście nie muszę chyba wspominać, iż książką tą będą zachwyceni wszyscy miłośnicy zwierząt, których to spotkamy na kartach tej historii bardzo wiele:) Kociaki, psiaki i inne czworonożne, dwunożne i beznożne stworzenia, będą poszukiwały pomocy u Wojtka, który oczywiście zrobi wszytko by im jej udzielić. Raz jeszcze poznamy tutaj zawód weterynarza od kuchni, który nie tylko ciekawi, ale i także wręcz fascynuje.. I znów wielkie słowa uznania i podziękowania należą się autorom tej książki, za to iż w odróżnieniu od poprzedniego tomu, postanowili zamieścić tu  więcej "zwierzęcych" wątków, które często chwytają naprawdę za serce.. Brawo:)!

Niemalże znakiem rozpoznawczym tego cyklu był niezwykły humor, jaki znajdowaliśmy na kartach dwóch poprzednich części. I podobnie jest także i w przypadku niniejszej odsłony, w której to inteligentny, zaskakujący i kulturalny humor wprost "skrzy" z tej lektury:) I znów prym wiedzie tutaj Mikołaj i jego bardzo luźny stosunek do życia, przez który to pakuje się On wciąż w mniejsze lub większe kłopoty:) Niemniej sama wielokrotnie złapałam się na tym, iż zazdrościłam Mu tak swobodnego sposobu życia, który to nie zna chyba znaczenia słowa "stres";) Zresztą prawdą jest to, iż lektura tej książki wprawia w wyśmienity nastrój i dobry humor, pozwalający nie tylko zapomnieć o Naszych kłopotach, ale także spojrzeć na życie z nieco innej, mniej poważnej strony;). Na lato książka ta jest wręcz idealna:)

Wojtek, Mikołaj i Aga - absolutnie różne osobowości i charaktery, które jednak tworzą jedną, wspólną rodzinę, bo tak chyba można mówić o ich relacjach. Polubiłam każdego z nich i to za zupełnie inne wartości. Wojciecha z jego odpowiedzialność, cierpliwość i dobre serce. Mikołaja za jego otwartość, bezkompromisowość, humor i pogodę ducha. I wreszcie Agnieszkę, którą uwielbiam za jej uśmiech, życiową mądrość i wrażliwość, której czasami chyba nie wszyscy rozumieją. Najważniejsze jednak jest to, iż wszyscy Oni są prawdziwi, naturalni, przekonywujący i autentyczni w tym co robią i jak postępują. Ponadto są jak najbardziej Nasi - polscy.., co dla Mnie ma zawsze bardzo duże znaczenie;)

Podsumowując mogę stwierdzić z pełnym przekonaniem, iż  najnowsza część tego wspaniałego cyklu dorównuje  poziomem  swym poprzedniczkom, co na pewno ucieszy każdego miłośnika tej trylogii.  Umiejętne połączenie powieści przygodowej z literaturą obyczajową, które zadowoli nawet najbardziej wymagające grono odbiorców. Co ważne, lektura tej książki nie wymaga znajomości poprzednich tomów, gdyż z łatwością odnajdziemy się w tej historii, a przez to może sięgnąć po nią absolutnie każdy czytelnik. A zwłaszcza ten, który kocha zwierzęta..:) Czekając zatem na czwartą odsłonę tej opowieści, polecam wszystkim lekturę tej książki z pełnym przekonaniem:)!

Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2015-12-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Książka o tematyce weterynaryjnej, za sprawą autorów, którzy parają się tym zawodem, spodoba się osobom, którzy interesują się tą dziedziną, z hiszpańskim klimatem, ponieważ tam przenosimy się w większej części opowieści, dzięki temu poznajemy historię i kulturę tego kraju. Tak jak i w poprzednich częściach, bohaterowie próbują rozwikłać tajemnicę rodzinnego dziennika, który przechodził z rąk do rąk, przez wszystkie pokolenia, zagadką są zainteresowani dalsi członkowie rodziny jak również osoby im nie znane, co może pokrzyżować plany osobiste jak i zawodowe bohaterów, wywrócić ich życie do góry nogami, ale może takie jest przeznaczenie dziennika?
Kto raz odwiedził Pogodną i zasmakował w przygodach miejscowego weterynarza, tego z pewnością nie trzeba do kontynuacji lektury namawiać. Autorzy powieści Nieczynne do odwołania oraz Hiszpańskiego kota wykreowali swoją historię w ten sposób, by nie zdradzić przed czytelnikiem zbyt wiele w poszczególnych częściach. Dwa pierwsze tomy intrygowały, pobudzały ciekawość, ale pozostawiały w rezerwie intrygujące tajemnice i wątki. Trzeci tom stanowi kulminację całej trylogii, nie tylko pod względem wyjaśnionych zagadek, ale również drogi życiowej, którą po dłuższym czasie odnajdują bohaterowie... Przy okazji lektury powieści Przeznaczenie znajdzie drogę pojawiło się u mnie spostrzeżenie, że tak naprawdę każdy tom trylogii autorstwa małżeństwa Chodorków i Anuli Trojanowskiej jest inny. Pierwszy obfitował w wydarzenia z codziennego życia Wojtka, zarówno prywatnego jak i zawodowego. Drugi został zdominowany przez hiszpańskie nastroje, ponieważ znaczna część akcji opierała się na poszukiwaniach prowadzonych przez bohaterów w tym pięknym kraju. Trzecia część nawiązuje do tajemniczego manuskryptu, wyjaśnia wiele zagadek, ale przede wszystkim opowiada o rozterkach bohaterów i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Tego tytułowego przeznaczenia, można powiedzieć. Wszystkie trzy części łączy niezwykły klimat, lekkie pióro i liczne nawiązania do pracy, jaką na co dzień wykonują lekarze weterynarii. Sprawnie wplecione w fabułę anegdoty z pewnością stanowią część zawodowego dorobku autorów. To sprawia, że obojętnie obok tej książki nie przejdą miłośnicy zwierząt. W moim osobistym odczuciu Przeznaczenie znajdzie drogę jest najlepszą i najciekawszą częścią trylogii, pochłonęłam je bardzo szybko, nie mogąc doczekać się rozwiązania życiowych zawirowań bohaterów. Pozostał smutek, że to już koniec tej historii...(A może autorzy nas zaskoczą?)
Hiszpański kot
Iwona Chodorek, Piotr Chodorek, Anula Trojanowska0
Okładka ksiązki - Hiszpański kot

Młody weterynarz Wojtek przeżywa przygody związane z pracą w swojej lecznicy dla zwierząt. Musi stawić czoła zawodowym wyzwaniom i osobistym problemom...

Nieczynne do odwołania
Iwona Chodorek, Piotr Chodorek, Anula Trojanowska0
Okładka ksiązki - Nieczynne do odwołania

Tragiczny wypadek rodziców całkowicie zmienia uporządkowany i bezpieczny dotąd świat dwóch braci. Starszy, Wojtek, właśnie ukończył weterynarię...