Relikt

Tom 1 cyklu Księgi Ewy

To Eamon, jako syn Wielkiego Archona, miał podejść do Prób, zdobyć tytuł Archona i w przyszłości zająć miejsce swojego ojca. Jednak gdy Eamon ginie podczas niebezpiecznej wspinaczki, Ewa, jego siostra, postanawia go zastąpić. Wbrew rodzinie i tradycjom rodu podejmuje decyzję, która może odmienić jej życie. Poszukiwanie reliktów, stanowiące część Prób, może doprowadzić do odkrycia tajemnic, które wywrócą cały jej świat do góry nogami.

Informacje dodatkowe o Relikt:

Relikt - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2015-04-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Czy szał na ,,Igrzyska śmierci" i książki w podobnym stylu już przeminął? Cóż, ciężko mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wciąż spotykam się z coraz to nowszymi książkami poruszającymi tematykę dystopijną czy postapokaliptyczną. ,,Relikt", czyli pierwszy tom serii ,,Księgi Ewy" jest również powieścią tego typu, a na odwrocie możemy znaleźć informację, że ,,Fani Igrzysk Śmierci rzucą się na tę książkę.". Czy rzeczywiście jest ona tak dobra, że czytelnicy to zrobią? Eamon, syn Wielkiego Archona miał podejść do Prób, zwyciężyć i godnie przejąć stanowisko ojca. Niestety Eamon nie miał ku temu okazji, bowiem zginął podczas lodowej wspinaczki. Wbrew wszystkiemu rodzina obecnego Archona ma jeszcze szanse na to, że jego potomek zostanie kolejnym Wielkim Archonem. Siostra Eamona, Ewa, postanawia go zastąpić i wziąć udział w Próbach. Budzi to wielkie kontrowersje wśród społeczeństwa i oburzenie u ich rodziców, bowiem od setek lat żadna kobieta nie została Kandydatem, nie mówiąc już o odniesieniu zwycięstwa. Nie mogę obronić tej książki, jeżeli chodzi o podobieństwo do ,,Igrzysk śmierci" Suzanne Collins, czy niedawno wydanych ,,Testów" Joelle Charbonneau. Ale czy podobieństwo jest naprawdę czymś całkowicie złym? Jeżeli autor czy autorka postanawia się trzymać konkretnego nurtu, ciężko nie znaleźć analogii do innych serii. Są tacy, których to zniechęca. Są tacy, którzy uwielbiają dany gatunek i zawsze sięgają po każdą tego typu powieść. Najważniejsze jednak pozostaje to, czy autor faktycznie powiela schematy i utarcie trzyma się znanych nam już stereotypów, czy może jednak puszcza wodze fantazji i wprowadza nowe elementy, takie prosto od siebie. Cóż, jeżeli chodzi o Heather Terrell, to zdecydowanie dodała ona coś od siebie. Właściwie to chwilami miałam ochotę się śmiać do rozpuku z pomysłowości autorki. Dlaczego? ,,Relikt" to powieść, której akcja rozgrywa się ,,po Uzdrowieniu" i przedstawiony jej świat znacznie różni się od tego, który dziś znamy. Przedstawienie Apple czy MasterCard jako bogów jest czymś absurdalnym i na pierwszy rzut oka zabawnym, ale zawsze to nowość wprowadzona przez autorkę - nowe podejście do przedstawienia przeszłości. Tytułowe relikty stanowią wspomnienie czasów sprzed Uzdrowienia, które mają pokazać ówczesnemu społeczeństwu, jak bardzo Ziemia i jej mieszkańcy byli kiedyś zepsuci, uzależnieni od techniki i zachłanni. Dla Ewy i wielu innych, jest to jasny obraz tego, co doprowadziło ich przodków do upadku. Jednak wciąż poszukiwanie reliktów jest stałym elementem Prób, którym poddawani są kandydaci - jednak są takie relikty, które mogą obrócić znany Ewie świat do góry nogami. Pewne elementy tej powieści są przewidywalne i niewiele sytuacji mnie zaskoczyło, ale jednak nie odbiera to aż tak przyjemności czerpanej z lektury. Język autorki jest lekki i przyjemny, a fabuła wciągająca. Główna bohaterka ma w sobie coś z dobrze nam znanej Katniss, ale mimo wszystko są to dwie różne postacie. Zdecydowanie dąży do celu, kieruje się rozsądkiem i jest ciekawa świata, nie można jej również odmówić odwagi i konsekwencji. Książkę czyta się naprawdę dobrze i w miarę szybko, można się na chwilę oderwać od rzeczywistości, tym bardziej, że pani Terrell całkiem dobrze radzi sobie w przekazywaniu czytelnikom swojej wizji. Dobre opisy, jasne przedstawienie porządku panującego w stworzonym przez nią świecie, sympatyczna bohaterka, dobre tempo akcji - z tymi elementami na pewno ma się tutaj do czynienia. ,,Relikt" jest książką ciekawą, zwiastującą zapowiedź intrygującej i być może porywającej serii. Konspiracja, spisek i tajemnica wiszą w powietrzu, w głowie czytelnika pozostaje kilka pytań bez odpowiedzi, a to na pewno zachęca do zapoznania się z kolejnymi tomami i zdecydowanie podsyca nasz apetyt na więcej. Być może uznacie, że to kolejna dystopia, jaka pojawiła się na naszym rynku, i nie zaprzeczę - po części tak właśnie jest. Nie zapomnijcie jednak o tym, że autorka dodała tutaj swoje pięć groszy, a jej pomysły nie są złe. Przede wszystkim polecam fanom gatunku, ale nie tylko - uważam, że książka jest na tyle dobra, że warto jej chwilę poświęcić.
Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2015-03-29, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
"Relikt" to pierwszy tom cyklu "Księgi Ewy". Jego autorką jest Heather Terrell, absolwentka historii i historii sztuki, mająca na swym koncie kilka powieści, w tym serię dla młodzieży Fallen Angel. Historia rozpoczyna się od śmierci Eamona, syna Wielkiego Archona, bliźniaczego brata Ewy. Miał on wziąć udział w Próbach, które pozwoliłyby mu po odniesionym zwycięstwie zdobyć Wawrzyny Archona, a tym samym zająć miejsce swego ojca. Niestety nigdy do nich nie przystąpił, gdyż zginął podczas wspinaczki na Pierścień. Ewa, chcąc ziścić marzenie brata, postanawia zgłosić się do Prób. Od blisko 150 lat nie wzięła w nich udziału żadna kobieta, dlatego też nic dziwnego, że jej rodzina nie jest zadowolona z wyboru dziewczyny. Jednakże ona nie zamierza się poddać i pod czujnym okiem jednego z Pograniczników stara się jak najlepiej przygotować do tego, co może ją czekać w drodze na Zamarznięte Morza. "Życie mojego bliźniaczego brata skończyło się na Pierścieniu, ale jego marzenie przetrwało. A ja nigdy nie pozwolę, by umarło." Wraz z nią wyrusza jedenastu innych Kandydatów. Celem każdego z nich jest zdobycie niepowtarzalnego, wyjątkowego Reliktu. Bowiem tylko on zapewni wybrańcowi zwycięstwo. Ewa nie spodziewała się jednak, że Próby pozwolą jej odkryć coś, co zmieni nie tylko ją samą, ale również jej spojrzenie na otaczającą ją rzeczywistość. Odsłonią przed nią też pewnien sekret, który skrywał Eamon - choć dotąd była pewna, że nie mieli przed sobą żadnych tajemnic... Czyt. dalej: http://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-relikt-heather-terrell/
Brat bliźniak Ewy ginie w podejrzanym wypadku. Chłopak miał stanąć do Prób, lecz teraz Ewa postanowiła wypełnić to zadanie. Zwycięzca zostanie nowym Archonem, lecz aby to osiągnąć, Ewa musi wykazać się odwagą i siłą charakteru. Książka jest porównywana do ,,Igrzysk Śmierci" i występują cechy wspólne, lecz ta książka jest czymś zupełnie innym, delikatniejszym, bez krwawych scen i niestety, ,,Relikt" wypada słabo względem ,,Igrzysk". Nie przepadam za porównywaniem lektur, gdyż czytelnik nieustannie powraca myślami do ,,Igrzysk", co moim zdaniem jest niepotrzebne. Ziemię obmyło Uzdrowienie i przeżyli wybrańcy. Przyszło im żyć w surowym, mroźnym klimacie. Społeczeństwo jest podzielone, każdy ma swoje zadania, oczywiści niektórzy stoją wyżej od innych. Ludzie żyją według Prawa, zachowują się odpowiednio i skromnie, każde niewłaściwe zachowanie jest karcone. Ewa pomimo porządnego wychowania często łamie zasady, które są absurdalne. Jej postępowanie chyba było największym atutem książki, ponieważ reszta nie do końca przypadła mi do gustu. Pozostali bohaterowie nie wzbudzili większego zainteresowania, a niektórzy byli wręcz mdli i nijacy. Początek książki był ciężki. Z racji, że świat się różni od tego, który znamy, autorka starała się przekazać jak najwięcej informacji w początkowym stadium historii. Dużo objaśnień i pompatycznych przemów, które co prawda nakreśliły obowiązujące zwyczaje, lecz było to zwyczajnie nudne. Akcja książki rozgrywa się w przyszłości, lecz nie ma tu technologii, świat przypomina średniowiecze. Język również chwilami jest stylizowany i różni się od normalnego, dodało to całej historii klimatu. Akcja jest powolna i nabiera tępa podczas Prób, lecz to po nich najwięcej się dzieję. Kandydaci poddani Próbom nie mogą rozmawiać między sobą, co niestety sporą część książki pozbawiło dialogów, które lubię. Ewa po odnalezieniu Reliktów, dostrzega tajemnice i zaczyna się zastanawiać nad tym, co jest prawdą a co kłamstwem. Druga część książki znacznie lepsza, jednak ostatecznie książka mnie nie zachwyciła. ,,Relikt" jest lekturą niewymagającą. Słabo nakreślone postacie, z wyjątkiem Ewy i powolna akcja zniechęcają, lecz widać w tej książce potencjał, który mam nadzieję w następnej części rozbłyśnie. Jak na razie w książce urzeka tylko mroźny klimat oraz stopniowo budowane napięcie. 3-/6
Avatar użytkownika - BoRoWiK
BoRoWiK