Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu

Ocena: 5.14 (7 głosów)

Warszawa, wrzesień 1939. Irenka Górecka, młoda tancerka z kabaretu, ucieka z bombardowanej stolicy wraz ze swoim sąsiadem Witoldem Kiersnowskim i jego szoferem. Kiersnowski, naczelnik w Wydziale Sztuki Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, przewozi bardzo cenny obraz, autoportret Rembrandta, który jest własnością pewnej hrabiny, a z obawy przed Niemcami ma zostać wywieziony do Szwajcarii. Niestety, w czasie drogi Kiersnowski i szofer giną, a Irenka zostaje sama z Rembrandtem. W dodatku znajduje małego żydowskiego chłopca, który stracił matkę... Od tej chwili grozi jej podwójne niebezpieczeństwo: zarówno za ukrywanie Rembrandta, którego szukają gestapowcy, jak i chronienie żydowskiego dziecka.

Informacje dodatkowe o Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2008-09-19
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7515-050-6
Liczba stron: 416

więcej

Kup książkę Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

"Taniec jest jak muzyka lub malarstwo: nie ma celu. Ale czy możemy żyć bez tańca? Nie. Tak samo, jak nie możemy żyć bez sztuki".


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu - opinie o książce

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2017-05-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Tym razem sztuka nie jest w tle. Fabuła pokazuje działania okupanta, osób odpowiedzialnych za ochronę dziedzictwa narodowego z racji zajmowanego stanowiska i poczucia powinności zawodowej, ale też działania pasjonatów, którzy zrobią wszystko, aby dzieła sztuki czy cenne woluminy nie dostały się w ręce grabieżców. Dodatkowym walorem jest wyważona doza humoru sytuacyjnego.
Link do opinii
Avatar użytkownika - monika200571
monika200571
Przeczytane:2015-01-29, Ocena: 5, Przeczytałam,
Franek Dolas w spódnicy taki opis bohaterki widnieje na książce a ja się z tym zgadzam
Link do opinii
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2013-10-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2013 roku,
"Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu", to książka lekka, łatwa i przyjemna. Manula Kalicka w niebanalny sposób ukazała życie zwykłych ludzi na początku II wojny światowej. Wrzesień 1939 rok. Ludzie żyje jeszcze w miarę normalnie i czekają na szybkie zakończenie działań wojennych. Irenka Górecka chciała przeczekać bombardowanie w schronie. Uprosiła jednak swojego sąsiada, który ratował się ucieczką, aby zabrał ją ze sobą. W tym momencie ściągnęła na siebie kłopoty. W czasie drogi Kiersnowski i jego szofer zginęli, a dziewczyna zabrała ze sobą obraz Rembrandta. Była to własność hrabiny, która postanowiła ukryć go w Szwajcarii. Na domiar złego Irenka przygarnęła małego chłopca żydowskiego, który właśnie został sierotą. Z braku możliwości dalszej ucieczki wróciła do Warszawy. Tu na jej trop, a w zasadzie ślad obrazu trafili niemieccy "poszukiwacze sztuki". Od tej pory obserwujemy znaną zabawę w kotka i myszkę... Manula Kalicka starannie przygotowała się do napisania tej powieści. W tym celu skorzystała z wielu źródeł: pamiętników, wspomnień i opracowań naukowych. Odtworzyła realia życia w okupowanej Polsce. Do tego dodała fikcyjny wątek sensacyjny. Dzięki temu czytelnicy otrzymali przyjemną do czytania powieść obyczajowo-sensacyjno-przygodową. Spod jej pióra wyszli też ciekawi bohaterowie. Wywodzą się oni z różnych środowisk, kultur, pochodzą z różnych miast. Łączy ich bezinteresowne oddanie sprawie. W powieści tej nie brakuje humoru, zabawnych scen, optymizmu. Manula Kalicka udowodniła, że o wojnie można pisać w inny, aczkolwiek również ciekawy sposób.
Link do opinii

Wrzesień 1939 roku, rozpoczęła się wojna i Irenka Górecka zaczyna swą wojenną zawieruchę. Ona dziewczyna z kabaretu ratuje żydowskie dziecko i obraz Rembrandta. Książka wciągnęła mnie bardzo, mimo całego okrucieństaw, które w tamych czasach panowało, można dopatrzeć się odrobiny humoru, lekkości i pozytywnego patrzenia na świat. Zachęcam do czytania

Link do opinii

Tak prawdziwe realia wojny- śmierć, niessprawiedliwość, grabież. A żyć trzeba. Książka niby jest zabawna, ale jest usytuowana w latach ciężkich. Wybuch wojny i próba przejęcia dóbr narodowych i prywatnych przez Niemców. A pewien obraz i książki mają wielką wartość. A we wszystko wmieszani zostali Marysia, Leon i Irka, która przygarnęła Żydowskie dziecko. Książka opisuje próbę charakterów i czas śmierci. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 2009,
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 3, Przeczytałam,
Inne książki autora
Wszystkie kochanki naszego taty
Manula Kalicka0
Okładka ksiązki - Wszystkie kochanki naszego taty

Zwariowana opowieść o dwóch siostrach wychowywanych tylko przez ojca. Ciepła i krzepiąca - dowodzi, że nawet najtrudniejszy problem można rozwiązać...

Eliksir miłości
Manula Kalicka0
Okładka ksiązki - Eliksir miłości

Podobno istnieją trzy powody zabójstw... Pieniądze, miłość i zemsta. Zbiór pitavali, czyli opowieści o prawdziwych morderstwach, popełnianych głównie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy