Rewolucja mrówek

Czego mogą nam zazdrościć mrówki? Humoru, miłości, sztuki. Czego mrówkom mogą zazdrościć ludzie? Harmonii z naturą, nieświadomości istnienia uczucia strachu, porozumienia absolutnego? Czy po tysiącleciach niewiedzy dwie najbardziej rozwinięte cywilizacje naszej planety wreszcie spotkają się i porozumieją? Znakomite połączenie elementów nauki, filozofii i pierwszorzędnej fabuły. Kultowa książka przetłumaczona na 35 języków! Zwieńczenie bestsellerowej trylogii o niezwykłych mrówkach. Całość odniosła fenomenalny światowy sukces. Nastolatka, Julie Pinson, znajduje w lesie Fontaineblau tajemniczą walizeczkę. Jej ojciec trafia z kolei na przedziwną piramidę ustawioną na samym środku jednej z leśnych polanek. Co zawiera owa walizeczka? Jaką rolę pełni piramida?

Informacje dodatkowe o Rewolucja mrówek:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2015-04-08
ISBN: 978-83-7999-201-0

Kup książkę Rewolucja mrówek

Rewolucja mrówek - opinie o książce

Avatar użytkownika - justyna39
justyna39
Przeczytane:2022-04-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Nieraz na lekcji historii miałam do czynienia z tematem rewolucji, która często prowadziła do krwawych zamieszek... rewolucja we Frnacji, rewolucja październikowa w Rosji - to tematy nam  nieobce, ale ... czym właciwie jest rewolucja? Czy jest zjawiskiem pozytywnym czy negatywnym? Jaki miała wpływ na społeczność ludiz?

Trzeci tom z cyklu "Trylogia mrówcza" również dotyczy cywilizacji mrówek i cywilizacji ludzkiej. Opisana w tym tomie społeczność mrówcza funkcjonuje obok społeczności ludzkiej. W powieści nie może zabraknąć filozoficznych wtrąceń tajemniczego naukowca Edmunda Wellsa, który niegdyś znany był z fascynacji mrówczą społecznością. Mrówki, znane z pracowitości i dobrej organizacji, rywalizują również z innymi mrówkami a także z innym owadami.

Tymczasem w ludzkim świecie pewna młoda dziewczyna uczęszcza do liceum, za którym nie przepada. I choć jej wyniki w nauce pozostawiaja wiele do życzenia to dziewczyna przejawia niezwykły talent do śpiewania, dzięki czemu przystaje do pewnej grupy muzycznej. Dziewczyna staje się liderką grupy muzycznej i pragnie przeprowadzić w grupie ( i nie tyllko ) rewolujcję bez przemocy. Swoje pomysły na rewolucję opiera na podręczniku pewnego naukowca. Początkowo grupa znajduje uznanie wśród lokalnej społeczności, lecz z czasem wszystko wymyka się spod kontroli przez co musi interweniować policja.

"Rewolucja mrówek" w moim przekonaniu jest jedną z bardziej interesujących powieści autorstwa Bernarda Werbera, gdyż tym razem tematem książki jest rewolucja / ewolucja zarówno mrówczej jak i ludzkiej społeczności. Na przykładach z historii możemy przekonać się, że rewolucja nie jest błahą sprawą i nieraz doprowadzała do krwawych zamieszek. Wiażę się takze z ogromnymi zmianami i niepewnością co do przyszłości. Także na przykładzie mrówczej społeczności możemy zaobserwować do czego może doprowadzić  rewolucja.

Niewątpliwie do zalet powieści zalicza się równiez przejrzysty i przystępny język, który przybliża nam zasady panujące zarówno w zwierzęcej jak i ludzkiej cywilizacji. Nie ma nużących opisów czy niepotrzebych dygresji a i dialogi między bohaterami bywają interesujące. Mrówki, podobnie jak ludzie mają swoją hierarchię wartości ( i nie tylko )

Uważam, że jest to dobra lektura zarówno dla osób zafascynowanych światem z biologicznego jak i filozoficznego punktu widzenia.

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl

Jutro należy do kotów
Bernard Werber0
Okładka ksiązki - Jutro należy do kotów

W dzielnicy Montmartre w Paryżu żyją dwa niezwykłe koty. Bastet, narratorka, która chciałaby móc skuteczniej komunikować się z ludźmi. Pitagoras, kot...

Szósty sen
Bernard Werber0
Okładka ksiązki - Szósty sen

Po raz kolejny Bernard Werber nie tylko prowadzi nas za rękę ku przygodzie, ale też zachęca do zadawania sobie pytań na temat naszej przyszłości i umiejętności...