Rosyjski kochanek

Kiedy mnie pytają, o czym jest ta powieść, odpowiadam, że o trójkącie. On, ona i jej ciało. Julia gra z własnym ciałem, które zaniedbywane przez lata, nagle wbrew woli właścicielki z cała siła daje o sobie znać. Bunt mojej bohaterki na nic się nie zda. Julia musi skapitulować, bo nie można żyć wbrew własnej biologii. Miłość do mężczyzny i macierzyństwo są filarami kobiecego losu. Jeżeli ich zabraknie, życie zaczyna się chwiać. Więc miłość do mężczyzny, dużo młodszego. Ona, Polka, profesor, gość na Sorbonie. On, rosyjski historyk na stypendium w Paryżu.

Informacje dodatkowe o Rosyjski kochanek:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: b.d

Kup książkę Rosyjski kochanek

Rosyjski kochanek - opinie o książce

Julia jest pięćdziesięcioletnią kobietą i wyjeżdża do Paryża by tam prowadzić wykłady. Mieszkając w hotelu za ścianą ma dosyć głośną parę z Rosji. Jej sąsiedzi są młodzi, on Sasza pisze książkę, ona jest jego towarzyszką, jednak z tego co słychać, to dosyć często mu przeszkadza. Nadia zaczyna przychodzić do Julii, bo zwyczajnie nie ma co robić. Dla głównej bohaterki jest to dosyć kłopotliwe. Po jakimś czasie towarzyszka Aleksandra wraca do Rosji. To sprawia, że Julia częściej sama spotyka się z Saszą, a co za tym idzie stają się sobie coraz bliżsi.

Czy główna bohaterka ma szansę na miłość mimo swojego wieku? Co Aleksandrowi podoba się w Julii? Czy oboje zostaną w Paryżu?

To już moja któraś książka z serii „Literatura w spódnicy” a zarazem pierwsza twórczości tej autorki. Muszę stwierdzić, że na tle innych powieści z tego cyklu ta historia się wyróżnia. Nie mamy tu młodej czy młodego głównego bohatera, który rozstał się z partnerem bądź partnerką i próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Niestety, ale ten schemat powielał się w każdej książce z tej serii, którą do tej pory przeczytałam.

Tym razem historia dotyczy kobiety pięćdziesięcioletniej, która nigdy nie zaznała miłości takiej od mężczyzny. Jedynie wie, co to miłość bezwarunkowa od córki, chociaż ich relacje też nie należą do najlepszych. Ma kompleksy jak chyba większość z nas, zdaje sobie sprawie z różnicy wieku miedzy nią a Saszą i zupełnie nie rozumie, co on w niej widzi. Wstydzi się tego jak będą ich postrzegać inni. Dodatkowo jej zdrowie zaczyna szwankować, co jeszcze bardziej potęguje jej dyskomfort i przekonanie, że to nie czas na miłości.

Jednak miłość nie patrzy na to, kto ile ma lat. Tak samo to, kto jakiej jest narodowości, jakie ma wykształcenie czy kolor skory i w jakim języku mówi.

Autorka pokazuje nam w tej książce również, że nigdy nie jest za późno na miłość. Oraz, że nie raz obawiamy się reakcji najbliższych zupełnie niepotrzebnie.

Świetnie przestawieni są głowni bohaterowie Polka i Rosjanin, często mają zupełnie odmienne zdanie na dany temat, co nie raz powoduje spięcie jednak mimo to jakoś się dogadują.

Trochę nudziły mnie wspomnienia z dzieciństwa głównej bohaterki jednak rozumiem, że w ten sposób autorka przekazała nam relacje miedzy Julią a jej matką.

Książka mimo niezbyt dużej ilości dialogów to i tak czytała się dosyć szybko. Na chwile obecną ta historia znacznie się wyróżnia na tle pozostałych, które do tej pory przeczytałam z tej serii.

Avatar użytkownika - Lady_Mary
Lady_Mary
Przeczytane:2017-07-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2017 :),

Opowieść o kobiecie, która decyduje się na podążanie za potrzebami swego ciała. Czasami wbrew sobie samej - ale nie wbrew swojej naturze.

Avatar użytkownika - gimm1
gimm1
Przeczytane:2016-04-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
W Paryskich klimatach rodzi się niecodzienny związek pomiędzy Polką i Rosjaninem. On młody naukowiec - historyk, o dość ostrej naturze. Ona znacznie starsza, zagubiona w swoim życiu, znawczyni literatury. Nie jest to miłość usłana różami. Smutek wyziera z wielu przedstawionych wydarzeń. Uzupełniają je retrospekcje. Ciekawi jak potoczą się losy kochanków.
Avatar użytkownika - ksiazkowo_czyta
ksiazkowo_czyta
Przeczytane:2011-06-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 2011, Mam,
Historia nietuzinkowej miłości... Ona - Polka, w średnim wieku, wykłada na paryskiej Sorbonie... On - Rosjanin, młodszy od niej o 20 lat, historyk... Spotykają się zupełnie przypadkiem... Co wyniknie z owej znajomości? Czy otworzą się na to, co darowuje im los krzyżując ich ścieżki?? By się przekonać sięgnijcie po tę niezwykle klimatyczną pozycję autorstwa Marii Nurowskiej :)
Avatar użytkownika - Kate1986
Kate1986
Przeczytane:2020-08-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2020,

Głębokie studium psychologiczne kobiety pięćdziesięcioletniej.Mimo iż jestem młodsza od bohaterki to czytałam jej opowieść z zainteresowaniem

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2019-06-19, Ocena: 3, Przeczytałam, Miałam, 52 (75) książki 2019, Obyczajowe,

Historia miłosci kobiety po 50-tce do 20 lat młodszego mężczyzny. Jak dla mnie dość przygnębiająca,prawie przez cały czas czas bohaterka użalała się nad swoim wiekiem i kondycją fizyczną oraz całym dotychczasowym niezbyt, wegług niej udanym życiem. Brakowało mi też dynamizmu w akcji.

Avatar użytkownika - violabu
Przeczytane:2014-07-23, Ocena: 4, Przeczytałam,
Mój przyjaciel zdrajca
Nurowska Maria0
Okładka ksiązki - Mój przyjaciel zdrajca

,,Chcesz mnie opisać jako zdrajcę, zrób to, chcesz przyznać rację mojej najbardziej dramatycznej decyzji życiowej, będę się tylko cieszył" - mówi podczas...

Dwie miłości
Nurowska Maria0
Okładka ksiązki - Dwie miłości

Trzeci tom cyklu powieściowego Marii Nurowskiej rozpoczętego przez "Imię twoje..." i "Powrót do Lwowa" to kontynuacja losów Elizabeth...