Rzeka szaleństwa

– Barka?
– Tak. – Odwrócił głowę. – Barka. Specjalizuje się pan w transporcie śródlądowym. – Spojrzał na leżące na stole papiery.
– Ale… nigdy nie pływałem… Jestem logistykiem, nie marynarzem.
Odwrócił się od okna, nie patrzył na mnie.
– Warto zobaczyć, jak wygląda to w praktyce. – Usiadł w fotelu. – Taką mam dla pana propozycję pracy, nie inną. Zgadza się pan, albo nie.
– To się w ogóle da zrobić? Da się przepłynąć ze Szczecina do Sieradza rzeką?
Skrzywił się.
– To niech pan zostawi nam, to problem kierownika statku i armatora. Pana interesuje tylko – postawił akcent na słowie „tylko” – że towar ma dopłynąć. Będzie pan załatwiał też sprawy formalne i dokonywał wszelkich płatności. Będzie pan odpowiedzialny za ładunek. W granicach rozsądku.
(…)

Pięć tysięcy zrobiło swoje, pytań nie było. Propozycja była dziwna, ale w mojej sytuacji fochy nie miały sensu. Dwa tygodnie na wodzie, pięć kół do łapy.
– To co? – ponownie uniósł brwi, mrużąc jednocześnie oczy. – Stoi?
– Stoi – uśmiechnąłem się.

Bardzo sprawnie napisana, dobrze wymyślona i skomponowana powieść, która łączy przaśną, ale intrygującą przygodowość z zawsze budzącą u czytelnika niepokój możliwością parapsycho- logicznej manipulacji ludzkimi osobowościami.
Leszek Bugajski, Newsweek

Autor zaskakuje czytelnika zwrotami akcji, sprawnie buduje suspensy, ale przede wszystkim wprowadza w mroczne i tajemnicze zakamarki ludzkiej osobowości, zachowując przy tym niezbędny dystans, chociaż główny wątek psychologiczny tworzy silne napięcie, na które czytelnik musi być przygotowany i odporny. Do tego dochodzą celne charakterystyki osób, ich zachowań i ubiorów, co powoduje, że otrzymaliśmy niemal thriller we współczesnych bardzo polskich realiach.
Piotr Dobrołęcki, Magazyn Literacki

Pojawił się debiutant, na którego warto zwrócić szczególną uwagę. Sposób, w jakim posługuje się słowem pisanym, obezwładnia. Fabuła, którą tworzy, połyka wręcz czytelnika. Wir słów pędzi na leb, na szyję i nie pozwala wyrwać się ani na moment. Wyobraźnia, zmyszły szaleją. Nie ma sposobu by przerwać, by złapać haust świeżego powietrza. Wiśniewski. Mrek Wiśniewski. Wiśniewskich u nas wielu, wreszcie jednak znalzał się taki, który łapie czytelnika, bawi się z nim, prowadzi przez różne ścieżki i wypuszcza dopiero wtedy, gdy sam tak zdecyduje. Jest doskonale w każdym calu. Aż nie moge uwierzyć, że Marek Wiśniewski nie wypłynął wcześniej.
Katarzyna Zarecka

Informacje dodatkowe o Rzeka szaleństwa:

Wydawnictwo: SOL
Data wydania: 2010-08-22
ISBN: 978-83-62405-12-1
Ilustracje:Andrzej Brzezicki

Kup książkę Rzeka szaleństwa

Rzeka szaleństwa - opinie o książce

Avatar użytkownika - kozunia97
kozunia97
Przeczytane:2017-03-22,
Pierwszą częścią byłam oczarowana. Tyle zagadek, tajemniczości i dziwnych zdarzeń potęgowało nastrój. Jednak druga część, która teoretycznie powinna dać wyjaśnienia dla wszystkich wątpliwości, zwyczajnie mnie nudziła. Koniec końców autor wybiera najprostszą drogę pożegnania z bohaterami. Już dawno aż tak nie wyczekiwałam zakończenia książki..
Avatar użytkownika - ElkaR
ElkaR
Przeczytane:2010-09-07,
Książkę przeczytałam jednym tchem. "Rzekę szaleństwa" polecam wszystkim w wieku 18+ (tylko dlatego dla pełnoletnich, że w książce jest wiele "dosadnego" języka. Jest on jednak ze wszech miar uzasadniony - tak mówią marynarze). Niesamowita książka rzeki, pełna świetnie przedstawionych postaci, niespodziewanych projekcji z przeszłości, w końcu książka o manipulacji ludzką inteligencją, gra na emocjach, zarówno bohaterów jak i czytelnika. Thriller po polsku! Polecam!
Avatar użytkownika - candylove27
candylove27