Sekretna księga Dantego

Tajemnicza śmierć poety i klucz do sekretu ukryty w najsłynniejszym poemacie średniowiecza

Czy Dante Alighieri zmarł na malarię w Rawennie? Może jednak ktoś chciał go zabić i pogrzebać w wielkiej tajemnicy? Jego córka, mniszka Beatrycze, były templariusz Bernard i medyk Giovanni z Lukki  próbują rozszyfrować zakodowaną wiadomość, którą autor wizjonerskiego poematu zostawił na dziewięciu kartkach. Mnożą się wyrafinowane łamigłówki. Przed kim i dlaczego Alighieri postanowił tak starannie ukryć ostatnie trzynaście pieśni Boskiej Komedii?

Szeroka panorama czternastowiecznej Europy. Misterny splot zagadek, Petrarka, Boccaccio historia, której dotąd nikt nie opowiedział

Francesco Fioretti ur. w 1960 roku pisarz o sycylijskich oraz toskańsko-apulijskich korzeniach. Prowadzi badania nad życiem i twórczością Dantego na Uniwersytecie w Eichstatt, jest autorem esejów krytycznych i antologii szkolnych. Sekretna księga Dantego, jego pierwsza powieść, odniosła wielki sukces wśród czytelników i zyskała uznanie krytyki.

Informacje dodatkowe o Sekretna księga Dantego:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2013-03-19
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Sekretna księga Dantego

Sekretna księga Dantego - opinie o książce

Avatar użytkownika - majkanew
majkanew
Przeczytane:2013-09-12, Ocena: 5, Przeczytałam,

Stachura pisał: „Wędrówką życie jest człowieka”. Motyw wędrówki stał się jednym z najpopularniejszych w literaturze, wyrażającym podróże w nieznane, wycieczki, powroty, tułaczki, ekstremalne eskapady czy wreszcie peregrynacje w głąb ludzkiej duszy. Jednym z najznakomitszych utworów, realizujących ten topos, jest „Boska Komedia” Dantego. Włoski poeta już w swych czasach uznany został za największego wieszcza i pozostał niedościgniony aż do dziś. „La Divina Commedia” inspiruje twórców wszystkich dziedzin sztuki, przede wszystkim literatów. Pisarze najczęściej wykorzystują te fragmenty poematu, które uwypuklają wszelkie zło świata. Francesco Fioretti dostrzegł w „Boskiej Komedii” coś więcej – tajemnicę śmierci jej twórcy.

Autor „Sekretnej księgi Dantego” zaprasza do wędrówki przez piekło, pozwoli na krótki oddech – względnie bezpieczny postój w czyśćcu, aż powiedzie czytelników do odszyfrowania zagadki Raju. Mniszka Beatrycze, medyk Giovanni i były templariusz Bernard staną się przewodnikami w tej niezwykłej podróży, pełnej niebezpieczeństw, strachu, niejasności, niedopowiedzeń i tajemnic, których rozwiązanie nie gwarantuje satysfakcji.

Giovanni, powróciwszy ze swojego piekła, tułaczki, trafia do Rawenny, gdzie zastaje go tragiczna wiadomość – oto jego mistrz, Dante Alighieri, dotknięty malarią, dokonał żywota. Oddając ostatnią cześć wielkiemu poecie, medyk dostrzega na zwłokach zmiany charakterystyczne dla otrucia, których nie mogła wywołać bagienna choroba. Przekonany o morderstwie, dzieli się swoimi obawami z Antonią-Beatrycze, córką Dantego. Ubolewa jednocześnie, że przedwczesna śmierć mistrza pozbawiła „Boską Komedię” ostatnich wersów. Beatrycze zdradza, że ojciec ukończył dzieło, ale końcowe pieśni ukrył. Pozostawił natomiast zagadkowe schematy, które mają doprowadzić do odnalezienia kryjówki. W poszukiwaniu wskazówek, wspólnie analizują tekst poematu, odkrywając zapisaną w nim historię Dantego.

Do duetu poszukiwaczy wkrótce przyłącza się Bernard, któremu również zależy na odszukaniu wszystkich pieśni Raju. Usiłuje on odnaleźć mapę Świątyni Prawa, którą, według Zakonu, skrywa in aenigmate „Boska Komedia”. Jest również przekonany, że Dante był tajnym rycerzem nowej świątyni. Bernard piekła zaznał już od dzieciństwa, gdzie jako naznaczony „owoc rozwiązłości” nie potrafił pogodzić się z własną tożsamością. Jako templariusz musiał zabijać i patrzeć na śmierć swoich najbliższych. Najboleśniej przeżył stratę najlepszego przyjaciela, Daniela. Odnalezienie ukrytej mapy to jego życiowa misja, dzięki której mężczyzna ma nadzieję odzyskać wewnętrzną harmonię.

Bohaterowie szukają rozstrzygnięcia łamigłówki w tekście „Boskiej Komedii”, we własnej inteligencji, a także pośród ludzi, z którymi spotykał się Dante przed śmiercią. Ich zmagania obfitują w śmiertelne zagrożenia, intrygi i grożą wplątaniem się w sieć zależności między bogaczami a ich najemnikami. Beatrycze, Giovanni i Bernard docierają do swoich celów, wszystkim wydaje się, że znaleźli klucz do wyjaśnienia zagadki. Ale nie każdego podążanie za rozwiązaniem doprowadzi do raju.

Fioretti stworzył niezwykłą powieść pełną tajemnic, niebezpieczeństw, atmosfery ciągłego napięcia. Od początku utworu dominuje klimat przesiąknięty krwią, złem, samotnością i walką o przetrwanie. Odmalował średniowieczne Włochy z niebywałą precyzją – podziały, wojny, wewnętrzne walki, podejrzane interesy, układy, intrygi. Stworzył wspaniałe kreacje – bohaterów z krwi i kości. Każdy z nich opowiada historię swojej życiowej odysei, łączą ich tragiczne doświadczenia, dramatyczne wybory i poszukiwania. U kresu swej wędrówki wszyscy oni muszą zmierzyć się z własnymi widmami przeszłości, stanąć do walki i odzyskać spokój ducha.

Autor „Sekretnej księgi…” udowodnił, że potrafi władać piórem. Jego opisy pobudzają zmysły, narrator wypowiada się w sposób niezwykle sugestywny, dba o każdy szczegół, co najbardziej uderza w opisach bestialskich mordów. Fioretti prowadzi swoich czytelników poprzez wersy „Boskiej Komedii”, łącząc literacką fikcję z tekstem poematu, faktami z życia Dantego i jego rodziny. Unaocznia powiązania między utworem a losem jego autora, tłumaczy symbole i pomaga w interpretacji dzieła wszech czasów. Na uwagę zasługuje również konstrukcja fabuły, powielająca trójdzielny schemat budowy „Boskiej Komedii”. Oto na początku czytelnik poznaje bohaterów w najtrudniejszych dla nich momentach (piekło), wyrusza z nimi w podróż, odpoczywając od tajemnic Dantego, poznaje ich dzieje i plany (czyściec) i wreszcie wytrwale zmierza z nimi do finału (raj). Ten podział może również dotyczyć samych bohaterów: Bernard, który był świadkiem piekła na ziemi, Giovanni, który zmagał się z życiowymi przeszkodami i mniszka Beatrycze, oddana Bogu. Fioretti odszyfrowując metafory włoskiego poety stworzył powieść, którą także można odczytywać na kilku płaszczyznach. Podążanie za odkrywaniem zagadek Dantego i Fiorettego jest wędrówką fascynująca, magiczną i wielce zdumiewającą.

Avatar użytkownika - kalola
kalola
Przeczytane:2014-03-03, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Gdy sięgnęłam po książkę autorstwa Francesco Fioretti ,,Sekretna księga Dantego" spodziewałam się historii nietuzinkowej, pozwalającej ujrzeć Dantego Alighieri w nowym świetle bowiem poznając czyjąś tajemnicę odkrywamy ukrytą prawdę o danej osobie. Dante, był, jest i będzie jednym z najwybitniejszych pisarzy - poetów, którzy dzięki swemu talentowi przełamali panujące obyczaje i rozpoczęli nowy etap budowania świata. 'Sekreta księga Dantego" bardzo mnie rozczarowała, pomimo ciekawego ujęcia stosunków pomiędzy Dantem a Beatrycze oraz ukazaniem sporu jaki wzbudziła ,,Boska Komedia" wśród ówczesnych nie byłam w stanie pozbyć się uczucia pogubienia, ciężkości i wysiłku jaki towarzyszy mi zawsze gdy czytam tekst napisany bez uczucia i dobrej znajomości historii jaką autor chciał przekazać. W niektórych momentach odniosłam wrażenie, że autor na siłę próbował doszukać się symboliki w ,,Boskiej Komedii" , bardzo często przeszkadzało mi słownictwa, które nie było używane w tamtejszych czasach, a nagminnie wtrącane - być może jest to wina tłumaczenia, jednak w ostatecznym rozrachunku czas spędzony na czytaniu nie dał mi tej radości i nie pozostawił uczucia nasycenia i spokoju.
Dante Alighieri zapewne inspirował wielu artystów. Nie inaczej było z pisarzami. Dzięki inspiracji Boską komedią powstały m. in. takie powieści jak: Pułapka Dantego autorstwa A. Delalande czy Klub Dantego M. Pearl'a, które bardzo mnie wciągnęły i ciężko było mi się od nich oderwać. Dlatego też kiedy zobaczyłam Sekretną księgę Dantego F. Fioretti na jednej z bibliotecznych półek nie wahałam się zbytnio przed sięgnięciem po tą powieść. Miałam nadzieję, że dostanę do ręki wciągającą i trzymającą w napięciu powieść, tym bardziej, że z opisu na okładce wynika, że być może ktoś chciał zabić pisarza, więc tak na prawdę nie zginął na malarię w Rawennie. Beatrycze - córka pisarza, która wstąpiła do klasztoru, były templariusz Bernard i medyk Giovanni z Lukki usiłują rozszyfrować zakodowaną wiadomość, którą autor poematu zostawił na dziewięciu kartkach. Z czasem wciąż mnożą się wyrafinowane zagadki. Przed kim i dlaczego Alighieri postanowił ukryć tak starannie ostatnich 13 pieśni Boskiej Komedii? Sekretna księga Dantego ma być panoramą czternastowiecznej Europy, a misterny splot zagadek stworzyć historię, której dotąd nikt nie opowiedział. No własnie ta panorama czternastowiecznej Europy powinna mi dać już do myślenia, ale o tym za chwilę. Mój problem z tą książką polega na tym, że akcja ciągnie się niczym mordoklejka, mimo dobrego pomysłu na fabułę. Dodatkowo autor wymaga od nas ciągłego skupienia, bo wystarczy zaledwie chwila nieuwagi, a już możemy stracić wątek. O nie...nie mogę powiedzieć, żeby ta powieść była napisana z werwą i w dodatku lekkim niczym balerina językiem. Chociaż tak sobie myślę, że umysłom ścisłym może spodobać się ta powieść, bo dużo jest tu matematycznych rozwiązań i zawiłych zagadek, za którymi nie każdy może nadążyć. Poza tym dużo jest tu o tym jak wyglądała Europa tamtych czasów i jaką mentalność mogli mieć ludzie żyjący w tamtej epoce, co objawiało się w rozbudowanych postaciach (męskich - kobiece były rozbudowane dużo mniej, a przynajmniej tak mi się wydaje). Dlatego też i w pewnym sensie osoby o zacięciu historycznym mogą znaleźć coś dla siebie, chociaż dla studenta historii może być to za mało;]. W sumie akcja i te rozbudowane postacie sprawiały, że tą powieść bardzo przemęczyłam i jakoś nie podchodziłam do tej opowieści z entuzjazmem - ot po prostu ją chciałam ogarnąć, żeby mieć spokojne sumienie;]. Tak jak już wspominałam Sekretna księga Dantego może podobać się głównie osobom ze ścisłym umysłem dlatego jeżeli już polecam tą książkę, to własnie takim osobom oraz tym, którzy interesują się historią (szczególnie tą średniowieczną). W innych przypadkach sięgnięcie po tą powieść może być bardzo ryzykowne. Ale jak już wiecie też dużo zależy od tego czego oczekujecie ot tej powieści - czy (tak jak ja) ciekawej i trzymającej w napięciu historii, czy raczej nieco ścisłych zagadek okraszonych panoramą czternastowiecznej Europy. Zatem zdecydujcie sami czy ta książka jest dla Was;].
Avatar użytkownika - Alex9
Alex9
Przeczytane:2013-12-22,

Sekret z definicji otacza atmosfera tajemnicy i niewiadomej, rzadko kto o nim wie, a ci dopuszczeni do kręgu wtajemniczonych nie chwalą się jego znajomością. Czasem to co znane również ma element sekretności, coś co nie do końca jest wyjaśnionego, a czasem to otoczenie dopatruje się czegoś niecodziennego. Taki klimat intryguje, ciekawi, stanowi pole do popisu nie tylko do wyobraźni, ale także dla żądnych przygody. W końcu tam gdzie sekret, tam i chęć poznania jego istoty, szczególnie kiedy wiąże z osobą człowieka nieprzeciętnego, jego dziełem oraz tymi, którzy pomimo, że stali się historią wciąż rozpalają umysły wielu ...

Przyczyną śmierci wielkiego twórcy zwykła choroba? Oczywiście, że to możliwe, ale czy nie nazbyt oczywiste? Człowiek, który głośno i odważnie głosił swoje sądy, nieraz w zamian otrzymując cięgi, jednocześnie dla jednych symbol talentu i geniuszu, a dla drugich śmiertelny wróg, umiera na malarię? Coś w tym równaniu nie zgadza się, szczególnie gdy przygląda się tej sprawie wprawne oko i ktoś, dla kogo zmarły był kimś więcej niż jedynie niedoścignionym mistrzem ... Giovanni nie rzuca oskarżeń bezpodstawnie, to co zauważył każe mu podzielić się wątpliwościami z najbliższymi Dante Alighieri, lecz czy to prawda? Komu mogło zależeć na zamordowaniu wielkiego twórcy? Wrogów genialny autor miał co najmniej kilku i to potężnych, ale dlaczego zaatakowali właśnie w tym momencie? Właśnie została ukończona "Boska Komedia", a jej mistrz zyskałby jeszcze większą sławę i nowych, możnych oraz potężnych, mecenasów. Kto więc stoi za tą zbrodnią? Jeszcze jedno wydarzenie zastanawia - zaginięcie ostatnich, trzynastu, pieśni wieńczących dzieło. Zbieg okoliczności czy zamierzone działanie? Może sprawę naświetli Bernard, dawny rycerz zakonny, bohater spod Akki? To co wie o Alighierim wydaje się nieprawdopodobne, lecz czy faktycznie niemożliwe? Nowe informacje tłumaczyłyby nie tylko zniknięcie końcówki "Boskiej Komedii" jak i śmierć oraz coś jeszcze - łamigłówkę jaką pozostawił geniusz ... Odpowiedź na pytanie co faktycznie skrywał Dante zawarta jest w zakodowanej wiadomości, pozostaje ją "jedynie" odszyfrować, lecz jakie będzie jej rzeczywiste znaczenie? Gdzie zawiedzie Giovanniego, jaką rolę odegra w niej siostra Beatrycze i co odnajdzie dzięki niej Bernard? Każde słowo jest ważne, bo z nich mistrz zbudował sekretną księgę, jaką mogą dostrzec nieliczni. W tym co widoczne jest dla wszystkich, tylko niektórzy umieją odczytać prawdziwe przesłanie ... Kim był Alighieri? Geniuszem literackim? Oddanym ojcem rodziny? Głosicielem prawdy, często niewygodnej? A może kimś, kto ma misję do wypełnienia, której cel sięga głęboko w przeszłość?
"Sekretna księga Dantego" to nie kolejna wersja "Kodu Leonarda da Vinci" lub podobnej mu historii. Francesco Fioretti nie opiera swojej opowieści na teorii spiskowej, ale sięga do literatury renesansowej i jej ponadczasowego dzieła. Autor nie "prześlizguje" się po "Boskiej Komedii", lecz również nie zarzuca czytelnika specjalistyczną wiedzą z jej tematu,zamiast tego uczynił ją motywem przewodnim zrozumiałym nie tylko dla wąskiego grona. Tło historyczne stanowi doskonały drugi plan, uwiarygadniający wątki i bohaterów, jacy po części są autentycznymi postaciami, a po części fikcyjnymi, chociaż jednych od drugich bardzo trudno odróżnić. "Sekretna księga Dantego" to połączenie kilku gatunków, nie brak w niej historycznych elementów, jak i sensacyjnych oraz tytułowego sekretu, jakiego nikt się nie spodziewa. Francesco Fioretti nie napisał jedynie swej opowieści do czytania, zawarł w niej również łamigłówkę, która aż się prosi by ją zweryfikować z tekstem pierwowzoru i samemu sprawdzić jej prawdziwość. Czasem książka to nie jedynie lektura, ale także coś więcej - zagadka do rozwiązania, z lub bez pomocy bohaterów ...

Jestem fanem sensacji opartej na dociekaniach, historii i religii. Prawdopodobnie ta książka będzie dla mnie odpowiednia.
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana