Siedem lat później

Siedem lat czekali na tę rozmowę. Zaiskrzyło od razu.

Dwoje przyjaciół. Rozmówców. Wspaniały duet – Dorota Wellman i Janusz L. Wiśniewski – w intymnej, szczerej, drażniącej ciętą ripostą rozmowie, w której wzruszenie, powaga i humor idą łeb w łeb.r />
Wellman przepytuje Wiśniewskiego bez cenzury.r />
Pyta o relacje, wiarę, tęsknotę za krajem, o bycie Polakiem w Niemczech, o to, co daje popularność w Rosji, o postrzeganie męskości we współczesnym świecie, o związki na odległość i w końcu o to, co dla tak wielu z nas najważniejsze – co zrobiłby z miłości.r />
Dopytuje, wierci dziurę w brzuchu, nie odpuszcza. Takiej relacji nie spotyka się codziennie.

Informacje dodatkowe o Siedem lat później:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016-08-17
Kategoria: Publicystyka

Kup książkę Siedem lat później

Siedem lat później - opinie o książce

Avatar użytkownika - tusiailena
tusiailena
Przeczytane:2016-10-04, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki, Mam,
Osoba Janusza L. Wiśniewskiego wciąż mnie fascynuje. Pan magister fizyki i ekonomii, doktor informatyki, doktor habilitowany chemii piszący bestsellery i to o miłości. Skrajnie piorunująca mieszanka, bo pisze porywająco i wciągająco. wisniewskiSięgnęłam po ten wywiad z ciekawości co też ma do powiedzenia pan Wiśniewski i w jaki sposób przepytuje go pani Wellman. Miałam tylko zajrzeć do tej pozycji ale już po paru stronach ciężko mi było bardzo zostawić książkę. Rozmówcy poruszają w wywiadzie tematy prywatne ale też te dotyczące rynku wydawniczego, kultury ale też polityki i religii. Książka niezwykle wciąga a to za przyczyną różnorodności poruszanych tematów ale też inteligenci, nieprzeciętności przepytywanego pisarza. Książka ,,Siedem lat później". Jest rozmowa Doroty Wellman i Janusza L. Wiśniewskiego, jest to niezwykle ciekawa rozmowa dwóch przyjaciół. Poruszane w niej jest wiele tematów co pozwala czytelnikowi poznać pisarza, poznać jego poglądy- nie tylko polityczne. Dyskusja ta mimo poruszania tematów trudnych jest lekka i dobrze się ją czyta. Dorota Welllman bardzo plastycznie i umiejętnie kieruje rozmową ale też daje się wciągnąć Wiśniewskiemu w dyskusję potrafi bardzo trafnie zakończyć wypowiedzi ciętą ripostą. Spokojny, inteligentny do tego sławny pisarz i naukowiec- Janusz Wiśniewski i spontaniczna sympatyczna i bystra- Dorota Wellman. Dwie niezwykle różne osoby a mimo to doskonale uzupełniający się rozmówcy. Pan Janusz Wiśniewski jest znany w takich krajach jak: Rosja, Wietnam, Włochy czy Albania gdzie godnie reprezentuje nasz kraj w dziedzinie literatury jak i nauki. Książkę ,,Siedem lat później" polecam wszystkim tym którzy są fanami twórczości Janusza L. Wiśniewskiego albo są ciekawi jak dzieli on czas na pracę naukową i pisanie ale też na rodzinę. Warto przeczytać i poznać poglądy Doroty Wellman i Janusza L. Wiśniewskiego chociaż myślę, że wielu czytelników nie będzie się zgadzać z opiniami bohaterów książki. Źródło: http://ksiazkaznadzieja.pl/2016/10/siedem-lat-pozniej-rozmowa-doroty-wellman-z-januszem-l-wisniewskim/
Avatar użytkownika - Jedrulek
Jedrulek
Przeczytane:2016-09-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016, Mam,
Książka-wywiad to - myślę, że można tak powiedzieć - forma biografii, która staje się coraz bardziej popularna na rynku wydawniczym. Ostatnią tego typu lekturą, którą przeczytałam był głęboki i emocjonalny wywiad - rzeka Łukasza Maciejewskiego z Danutą Stenką (który gorąco polecam). Osobiście preferuję typowe biografie, jeśli natomiast ktoś chciałby przybliżyć sobie daną postać, bez szczegółowych opisów wydarzeń z jej życia, ta forma wypowiedzi jest idealna. Janusza Leona Wiśniewskiego czytam od dawna. Niektóre jego książki zachwyciły mnie mniej, drugie urzekły bardziej. Zdecydowanie jednak wolę powieści niż opowiadania. Dorotę Wellman cenię i szanuję. Za co? Za nieszablonowość, szczerość i tę pozytywną prostotę. Książka zatem w rolach głównych z dwiema powyższymi osobami, musiała być wyjątkowa. I taka właśnie jest. Dorota powoli, z wyczuciem przepytuje J.L.Wiśniewskiego początkowo na temat pracy naukowej w Niemczech, wydawanych książek i próbach przemycania swej pasji-chemii do tych książek właśnie. Dalej o rynkach wydawniczych, polityce, by następnie przejść do tematów bardziej osobistych. Otrzymujemy zatem cały wachlarz tematów, na który to dyskutować mogą jedynie osoby, które znają się bardzo dobrze. Co więcej, w rozmowie tej słychać, iż są nie tylko dobrymi znajomymi, ale i przyjaciółmi. Rozmowa mimo tematów trudnych jest lekka, płynna. Rozmówcy doskonale się rozumieją, co rzeczywiście "słychać". Dorota umiejętnie kieruje rozmową, sama nie raz dając się wciągnąć w dyskusję. Dopowiada, kończy zdania, wspomina, żartuje, a kiedy trzeba kończy dosadną puentą, czy ciętą ripostą. Czytelnik odnosi wrażenie, iż siedzi obok z filiżanką kawy podsłuchując dialog dwóch bliskich sobie osób. Spokojnego, ułożonego, niezwykle inteligentnego, nieskażonego wyniosłością i pokłosiami sławy pisarza i naukowca w jednej osobie. Oraz spontanicznej, niezwykle sympatycznej, bystrej Doroty Wellman - kobiety z jajem, którą notabene bardzo chciałabym poznać. Dwie wydawałoby się tak różne osoby, doskonale uzupełniają się w rozmowie. Od Janusza Leona Wiśniewskiego dowiadujemy się o bieżących wydarzeniach w kraju i zagranicą, sytuacji w Polsce, Rosji i w Niemczech. Wiśniewski nie unika porównań między Polską a Niemcami, mówi o swych poglądach politycznych, relacjach polsko-niemieckich. Nie zabrakło dyskusji o Pani Pawłowicz, L.Balcerowiczu czy J. Korwina-Mikke. Omawiają tematy trudne takie jak eutanazja, aborcja, in vitro. Toczą dyskusję o Kościele i uchodźcach. Dalej, o wspólnej książce z Iradą Wownenko, o miłości, jej fazach oraz o rodzinie i związkach Wiśniewskiego po rozstaniu z żoną. Ta książka jest jak pasjonująca rozmowa. Frapuje, zastanawia, pobudza do dalszych rozmyślań, ale też bawi i rozśmiesza. Żałuję tylko, że rozmowa jest tu w zamyśle jednostronna, osobą przepytującą jest Dorota, odpowiada Janusz. Książka byłaby jeszcze ciekawsza, gdyby osoby te przepytywały siebie wzajemnie :) Niemniej jednak polecam gorąco! https://miloscdoczytania.wordpress.com/2016/09/21/siedem-lat-pozniej-j-l-wisniewski-d-wellman/
Avatar użytkownika - grejfrutoowa
grejfrutoowa
Przeczytane:2016-09-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
W 2008 roku ukazała się książka Arytmia uczuć, w której Dorota Wellman przepytywała Janusza Wiśniewskiego. Jakiś czas później od tego wydarzenia na rynku wydawniczym pojawiła się nowa książka tego duetu. Siedem lat później to wywiad rzeka, w którym znana polska dziennikarka wypytuje popularnego pisarza o przeróżne rzeczy. Wśród tematów, które poruszane są w książce, możemy znaleźć te związane z życiem prywatnym i zawodowym pisarza, jego spojrzenie na politykę i swoją twórczość. Nie brakuje kwestii wiary i miłości. Do niektórych rzeczy powraca się kilkukrotnie. To rozmowa, która nie ma sztucznego charakteru. To raczej wymiana zdań między przyjaciółmi. Bardzo ciekawym tematem jest życie zawodowe Wiśniewskiego i to, jak postrzegają go znajomi z pracy, gdy dowiadują się, że jest pisarzem. Autor Bikini wydaje się człowiekiem skromnym i nie buduje wizerunku swojej osoby na podstawie sławy, którą niewątpliwie zdobył. Równie zajmującym wątkiem są jego książki. Możemy dowiedzieć się, gdzie wydano jego powieści, jak do tego doszło i jak zostały przyjęte. Nie brakuje też kwestii niezwiązanych z pisarstwem. Ciekawe jest spojrzenie Wiśniewskiego na Rosję i Niemcy, lecz także jego opinie na temat własnego życia. Przyjemnie czyta się wypowiedzi człowieka wykształconego, sławnego i naprawdę niezepsutego tym, co osiągnął przez ostatnie lata. Interesujące może być też to, że dowiadujemy się też co nieco o przeprowadzającej z nim wywiad Dorocie Wellman. Nie zadaje ona jedynie pytań, za to odpowiada i dopowiada Wiśniewskiemu. Dzięki temu rozmowa jest płynna, nie sztuczna. Możemy poznać lepiej jej poglądy na niektóre sprawy i widzimy, że zna ona autora Bikini bardzo dobrze. Wywiad jest dość lekko przeprowadzony, czyta się go dobrze, jakby słuchało się rozmowy przyjaciół. Nie jest tak, że mamy tylko pytania i odpowiedzi, to bardzo swobodna rozmowa, często przerywana dygresjami, które są interesujące i wypadają naturalnie. Nie jest jednak tak, że to książka ,,o niczym", mimo że czyta się ją naprawdę z przyjemnością, szybko i bez przeszkód. Autorzy poruszają wiele ważnych i trudnych kwestii, ale nadal da się odczuć między nimi pewien rodzaj chemii i swobody, która sprawia, że czytelnik nie może się oderwać. Jeśli lubicie Janusza L. Wiśniewskiego, to pozycja dla was obowiązkowa. Dobrze zrobiona, niedługa i dość lekka, ale pozwalająca lepiej go poznać i zobaczyć, jakim człowiekiem jest.
Avatar użytkownika - EratoCzyta
EratoCzyta
Przeczytane:2016-08-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Moja półka, Przeczytane, Przeczytane 2016,
Po wydaniu ,,Arytmii uczuć" przyszedł czas na kolejne spotkanie Pani Doroty Wellman i Janusza Leona Wiśniewskiego; spotkanie po latach, a dokładnie mówiąc- 7 latach. Znana chyba już wszystkim dziennikarka, prezenterka i producentka programów telewizyjnych- Pani Dorota, przeprowadza rozmowę z przyjacielem Januszem L. Wiśniewskim- naukowcem, magistrem fizyki, magistrem ekonomii, doktorem informatyki, doktorem habilitowanym chemii i pisarzem znanym na całym świecie. Chciałoby się napisać, że Pan Janusz jest najbardziej znany z książki ,,S@motność w sieci", ale już wiem, że to zły pomysł i nie spodobałoby się to stwierdzenie samemu autorowi. Z czystym sumieniem jednak mogę napisać, że jest to człowiek znany ze swej twórczości w takich krajach jak: Rosja, Wietnam, Włochy czy Albania i godnie reprezentuje nasz kraj w dziedzinie literatury ale i również nauki. W ,,Siedmiu latach później" przeczytamy o tym skąd Pan Wiśniewski czerpie pomysły na książki, jakie są etapy powstawania jego dzieł ale również o krytyce wobec jego twórczości i samej osoby. Dowiemy się o najważniejszych kobietach w życiu Pana Janusza, o jego pierwszej prawdziwej miłości i pierwszym rozstaniu, rozmowa także dotyka takich tematów jak seks oraz fantazje seksualne. Poruszone zostają również poważne i kontrowersyjne tematy, takie jak aborcja, in vitro, eutanazja a także sytuacja między Rosją i Ukrainą, terroryzm i emigracja. Powiem szczerze, że bardzo rzadko sięgam po biografie, autobiografie czy wywiady, ale cieszę się, że zrobiłam wyjątek dla tej pozycji. Uważam, że Pani Wellman to dopełnienie całości tej książki, dobrze poprowadzona przez nią rozmowa i interesujące tematy, które poruszyła w dodatku z bardzo ciekawym człowiekiem zaowocowały dobrą książką. Jeśli jesteś fanem twórczości Pana Janusza L. Wiśniewskiego albo jesteś ciekawy jak dzieli on czas na swoją pracę naukowca, pisarza oraz rodzinę to ta pozycja jest dla Ciebie. Polecam książkę również tym, którzy do tej pory nie mieli styczności z tym nazwiskiem- myślę, że ta pozycja przybliży Wam sylwetkę pisarza i zainteresuje na tyle, by sięgnąć po napisane przez niego książki. Zapewniam, że czytając tę rozmowę ma się wrażenie, że odbywa się ona w naszym pokoju , na naszych oczach.
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789