Single+

Single+

Powieść o samobójstwie, seksie, samotności. I niechcianych ciążach – tak można by przybliżyć w wielkim skrócie nową książkę Kornagi.

Te hasła nie miałyby w sobie literacko ożywczej mocy, gdyby nie rozwijająca je obrazowo, napisana rytmicznym i zapadającym w pamięci językiem fabuła Singli+. Powieści dowcipnej, a jednak pełnej dramatycznych wydarzeń, w które uwikłało się kilka nieprzeciętnych osób.

Pałeczkę narracji podają sobie po kolei dziennikarz-alkoholik Krystian, depresyjna, szukająca namiętności malarka Justyna, wulgarny, choć niezwykle spostrzegawczy i utalentowany storytellingowo diler Kaczor, dyrektor telewizji, gej zwany Zielonym Kwiatuszkiem, sfrustrowana accountka Magda, niezadowolona ze swoich pewnych szczegółów anatomicznych, egzaltowana aktorka sitcomowa Kaja o skłonnościach do nimfomanii i wreszcie wrażliwa, oczytana eksprostytutka Iza. Taki miks osób z różnych klas społecznych to mieszanka wybuchowa, która w końcu eksploduje, choć w zupełnie zaskakującej skali.

Dawid Kornaga, autor powieści (debiutu Poszukiwacze opowieści, kontrowersyjnej Gangreny, zgłoszonej do Paszportu POLITYKI, Rzęs na opak i wampirycznego Znieczulenia miejscowe) oraz opowiadań w kilku antologiach. Studiował dziennikarstwo, a dodatkowo, jako samouk, historię antyczną, udzielał się w hip-hopowym duecie, przez chwilę cieszył się posadą prezentera w programie muzycznym, dorabiał jako kreatywny i facebooker. Obecnie pisze zawodowo.

Informacje dodatkowe o Single+:

Wydawnictwo: Filar
Data wydania: 2010-10-26
ISBN: 978-83-61995-18-0

Kup książkę Single+

Single+ - opinie o książce

Powieść polska pisana prozą żyje i dzięki Bogu ma się całkiem dobrze... Dlaczego polscy czytelnicy wracają poglądami do dawnych czasów, do czasów Stanisława Jachowicza, gdy często padały słowa: "Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie"... Dawid Kornaga jest jednym z tych autorów, dzięki którym powieść polska ma się dobrze... A jedna z jego ostatnich powieści jest naprawdę niesamowita... Powieść "Single +" opowiada o grupie ludzi z tak zwanych wyższych sfer... Mamy tutaj dziennikarza, accountkę, dyrektor programowy znanej stacji, aktorka, malarka... Każdy z nich ma wszystko czego zapragną, pieniędzy, seksu kiedy, chcą i jak chcą, a także z kim chcą... Jednak mają także swoje defekty... Dziennikarz jest alkoholikiem, accountce nie podoba się jej wygląd, dyrektor ma depresję itd... Drogi tych osób w dziwny sposób się przecinają tworząc mieszankę wybuchową, która wcześniej czy później wybuchnie... Przez większość książki miałem skojarzenie z filmem "Egoiści" w reżyserii Mariusza Trelińskiego z gwiazdorską obsadą: Olafem Lubaszenko, Magdaleną Cielecką, Janem Fryczem czy Rafałem Mohrem... Z początku książkę czyta się troszkę ciężko, ale później akcja nabiera tempa i wówczas już nie chce się odkładać książki na potem, ale już chce dokończyć i dowiedzieć jak się zakończą perypetie bohaterów tejże powieści... Na uznanie zasługuje fakt, że autor ciągle pisze w pierwszej osobie, umiejętnie wczuwając się w różne osoby (tak różne od siebie)... Oczywiście książkę polecam wszystkim, a w szczególności polskofobom, którzy boją się polskiej literatury jak diabeł święconej wody... Za lekturę dziękuję Wydawnictwu Filar, od którego dostałem książkę do recenzji... Ocena: 7/10 Recenzja opublikowana na moim blogu: http://danwaybooks.blogspot.com/2012/10/czy-zycie-w-pojedynke-ma-sens.html
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-12-21, Ocena: 6, Przeczytałem,
Poszukiwacze opowieści
Kornaga Dawid0
Okładka ksiązki - Poszukiwacze opowieści

To powieść złożona z powiązanych ze sobą opowiadań, oddająca w oryginalny sposób ducha naszej zawirowanej codzienności. Świeżość spojrzenia na polską rzeczywistość...