Sonata dla Motyla

Anna czy Julia?

Którą z nich główna bohaterka czuje się bardziej?

Kiedy po dłuższym czasie nieobecności przybywa do Bluszczowego Dworku, domu, w którym się wychowała, chce być Anną. Tą, którą stała się w Warszawie - niezależną, przebojową, z charakterem, radosną. Uważa, że Julia, jak w przeszłości nazywała ją rodzina zastępcza, była zakompleksiona, nieśmiała i niepewna siebie. Winą za to obarcza swoje przybrane rodzeństwo, zwłaszcza Kamila, któremu nigdy nie wyjaśniła, dlaczego pewnego dnia uciekła bez słowa z ich wspólnego domu. Gdy go znów spotyka, przestaje być pewna, czy pozbyła się ,,Julii" na zawsze. Kiedy do Bluszczowego Dworku przybywają wszyscy członkowie tej patchworkowej rodziny, zaniepokojeni stanem zdrowia ukochanej matki Elżbiety, wraz z nimi powracają liczne wspomnienia, zarówno te dobre, jak i złe, których Anna-Julia nie umie wyrzucić ze swej pamięci...

Czy na wsi, daleko od stolicy, bez komputera i szalonych znajomych, odkryje swoje prawdziwe ,,ja", czy wręcz przeciwnie - poczuje jeszcze większy zamęt w głowie? Kim tak naprawdę chce być? Pobyt w Bluszczowym Dworku z pewnością zweryfikuje wiele jej dotychczasowych poglądów - na ludzi, na życie, na miłość i przyjaźń. I już nigdy nie będzie takie samo...

Informacje dodatkowe o Sonata dla Motyla:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2016-08-09

Kup książkę Sonata dla Motyla

Sonata dla Motyla - opinie o książce

Do przeczytania tej książki namówiła mnie pani z biblioteki. Śliczna okładka też zachęcała, więc się skusiłam. Od razu mówię, że nie żałuję. To jedna z lepszych lektur, którą przeczytałam w tym roku.
Julia czyli Anna jest studentką w Warszawie. Wynajmuje wraz dwiema przyjaciółkami mieszkanie, pracuje i dobrze się bawi. Po telefonie zastępczej mamy Elżbiety, dziewczyna pakuje walizkę, rezygnuje z wyjazdu nad morze i jedzie do Zguby. W Bluszczowym Dworku jest już prawie cała rodzina, która zebrała się by spędzić ostatnie dni życia z umierającą na białaczkę matką. Pobyt w domu zmienia wyobrażenia i odczucia bohaterki. W dzieciństwie nie dostrzegała zbyt wielu rzeczy i spraw. Teraz jako dorosła kobieta potrafi wyciągnąć pomocną dłoń i dogadać się z przybraną szwagierką a nawet zaprzyjaźnić się z nią.
Karina wcześniej nie lubiła Julii. Wszystko ją w niej denerwowało. Zazdrościła jej rodziny, która obdarzyła ją bezgraniczną miłością. Sama była w dzieciństwie nieszczęśliwa i wychowywana bez jakichkolwiek uczuć. W małżeństwie starała się być idealną żoną i matką. Robiła różne rzeczy wbrew sobie aby zadowolić męża i bliźniaczki. Pani Motylska przeżywała bardzo odkrytą zdradę męża ale odważyła się podzielić tą wiadomością właśnie z Anną. Przed nią ściągnęła maskę idealnej, szczęśliwej kobiety i ukazała jej swoje prawdziwe oblicze.
Obie kobiety po śmierci Elżbiety postanawiają zmienić swoje życie, tłumione emocje i uczucia odrzucają daleko za siebie.
Jestem zachwycona książką Magdaleny Kubasiewicz. Autorka ciekawie przedstawiła tę historię, prostym i przystępnym językiem. Poruszone tematy dają czytelnikowi wiele do myślenia.
Mam kolejną część, która jest jakby kontynuacją losów Julii i Kariny. Zaraz zaczynam czytanie bo umieram z ciekawości co będzie działo się dalej. Na pewno polecam Wam tę lekturę!

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2017-05-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Młoda Autorka a tak trafne spostrzeżenia odnośnie złożoności ludzkiej natury. Dylematy osób dopiero doświadczających swojej dorosłości, stereotypy, gry międzyludzkie, zdrady, podejrzliwość, ale też życzliwość, gotowość bezinteresownej pomocy, głęboko skrywane uczucia. Współprzeżywany ból, strach i poczucie bezsilności w obliczu odchodzenia kogoś kochanego przez nich wszystkich. Różne sposoby radzenia sobie z nimi - malarstwo, muzyka, praca, alkohol i inne używki. Czy nauczą się inaczej patrzeć na siebie nawzajem, wychodzić ze swoich skorupek?
Avatar użytkownika - justyna929
justyna929
Przeczytane:2016-12-12, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 ksiąkżki 2016, Mam,
Avatar użytkownika - Helena2019
Helena2019
Przeczytane:2019-12-23, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Po przeczytaniu kilku stron chciałam zrezygnować, jednak  z każdą kolejną czytało mi się coraz lepiej. Książka o przyjaźni, miłości, rodzinie adopcyjnej- polecam.

Czy pod wpływem zmiany otoczenia, czy też używania drugiego imienia można się tak zmienić?

Julia - przybrana córka Elżbiety i Marka. W ich domu (Bluszczowym Dworku) zaznała dobrych i złych chwil, lubi rysować, nie potrafi się "postawić" przybranemu rodzeństwu.

Anna - ta sama osoba, lecz mieszkająca w stolicy studentka. Ma zgraną paczkę przyjaciół, jest wesoła, przystępna.

Powrót do Zguby, aby pożegnać przybraną matkę jest ciężkim przeżyciem, którą z dziewczyn będzie? A może można pogodzić, zaakceptować podwójną twarz samej siebie.

Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2022-09-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 2022,
Czarodziejka z ulicy Grodzkiej
Magdalena Kubasiewicz0
Okładka ksiązki - Czarodziejka z ulicy Grodzkiej

*** Otwieramy drzwi do świata magii! Dołącz do Collegium Magicae UJ, najlepszej uczelni w Polanii. Rekrutacja otwarta! *** Zapraszamy do Collegium...

50 wesel i pogrzeb
Magdalena Kubasiewicz0
Okładka ksiązki - 50 wesel i pogrzeb

Była biała suknia, huczne wesele, a na końcu... padł trup. Monikę, świeżo upieczoną pannę młodą, znaleziono martwą w wannie w kilka godzin po ślubie....