Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem

Tom 1 cyklu Spowiedź Hitlera

Kwiecień, 1945 rok. Do siedziby Adolfa Hitlera na specjalne wezwanie wodza zostaje sprowadzony "Szlachetny Żyd", Eduard Bloch. Ten sam, który przez wiele lat leczył matkę kanclerza Trzeciej Rzeszy, za co Hitler był mu szalenie wdzięczny. Führer oznajmia mu, że ten dostąpi niebywałego zaszczytu spisania z nim ostatniej rozmowy. Wszystko dzieje się kilka dni przed śmiercią Hitlera.

Tak mocna książka nie została opublikowana od lat! Po raz pierwszy na świecie ukazuje się wywiad, którego Adolf Hitler udzielił przed swoją śmiercią "Szlachetnemu Żydowi". Kanclerz Trzeciej Rzeszy, jeden z największych zbrodniarzy na świecie tłumaczy się z tego dlaczego nienawidził Żydów, opowiada o ciemnych stronach dzieciństwa, o tym jak upił się do nieprzytomności, o swoim życiu erotycznym i o najszczęśliwszym dniu w życiu. Mocna, a zarazem szczera rozmowa, która wciąga już od pierwszych stron.

Dzięki tej spowiedzi będziemy mogli bliżej poznać wodza Trzeciej Rzeszy, który zmienił bieg historii na wiele lat.

Wszystko zaczęło się od prostej historii. Christopher Macht, Niemiec z polskimi korzeniami odnalazł zapiski rozmów przeprowadzonych przez wieloletniego lekarza matki Adolfa Hitlera -Eduarda Blocha. Jeżeli chcecie poznać z bliska największego zbrodniarza wojennego, stanąć z nim twarzą w twarz, poczuć na sobie jego wzrok -ta książka jest właśnie dla Was!

Informacje dodatkowe o Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2016-04-28
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem

Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem - opinie o książce

Książkę wypatrzyłam w pewnym kiosku. W pakiecie z inną rozpoczynała nowa serię wydawnictwa DeAgostini Polska. Powiem szczerze, że zaintrygował mnie tytuł, „Spowiedź Hitlera”. Przed kim on się niby spowiadał? Lubię poczytać sobie książki z czasów II wojny światowej, choć w sumie nie jest to moja ulubiona epoka. Skusiłam się na pakiet. A gdy przeczytałam opis pierwszej książki z serii brwi podjechały mi chyba na sam czubek głowy. Hitler miałby udzielać wywiadu Żydowi? Opowiadać mu o swoim dzieciństwie. No way!

Christopher Macht urodzony w 1976 roku niemiecki pisarz o polskich korzeniach sięgających Pomorza Zachodniego. Odkrywca skryptów ostatnich rozmów Adolfa Hitlera. Miłośnik historii. Od wielu lat interesuje się tematyką II wojny światowej i postacią Adolfa Hitlera. Na co dzień mieszka w Wandlitz w niemieckiej Brandenburgii, miasteczku położonym 25 km od Berlina. Jego żona Paula jest Polką. Jak sam przyznał w książce, w Niemczech z racji na zbyt dużą poprawność polityczną miał problem z jej wydaniem. Udało się mu to w Polsce.

Szczerze mówiąc mam pewien problem z ta książką. Jest to próba przedstawienia biografii Hitlera w nieco inny sposób – w formie wywiadu. Podejrzewam, że w ten sposób pisarz miał nadzieję dotrzeć do większego grona czytelników. W końcu nie każdy lubi czytać biografie. A czemu mam z nią problem? Bo jest dla mnie zbyt chaotyczna. Rozmowa przeskakuje z tematu na temat, chociaż jakaś tam chronologia jest zachowana.

W trakcie czytania miałam wrażenie, ze autor rzeczywiście stara się oddać wybuchowy charakter Hitlera. Może dlatego w książce tak naprawdę pominięte są najważniejsze sprawy. A może pisarzowi – Niemcowi ciężko było pisać o pewnych rzeczach?

Książka przybliża przede wszystkim dzieciństwo oraz młodzieńcze lata Hitlera. Momentami jest naprawdę ciekawa ale są chwile, kiedy najzwyczajniej w świecie nudzi. Bardzo fajną rzeczą są dodatkowe informacje umieszczone w ramkach,wykresy oraz zdjęcia.

Daję duże brawa pisarzowi za sam pomysł. Biografia ma fajną formę, wyróżnia się na tle wielu innych. Mnie nie zachwyciła ale uważam, że jest dobrą pozycją dla osób, które chcą zacząć przygodę z literaturą dotyczącą drugiej wojny światowej. Chociaż fakt, że na rozmówcę Hitlera pisarz wybrał Żyda jest dla mnie lekką przesadą. Z drugiej strony nikt nie może być pewien czy tak nie było rzeczywiście...

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2016-05-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Adolf Hitler jest prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych i kontrowersyjnych postaci historycznych. Kanclerz Trzeciej Rzeszy, znany z tego, że pociągnął za sobą cały naród, ale i przyczynił się do śmierci milionów ludzi. Jego życie było obiektem badań wielu historyków, a Christopher Macht miał to szczęście, że odkrył zapiski ostatnich rozmów Adolfa Hitlera. Książka, którą napisał, została oparta na źródłach i jej celem w żadnym wypadku nie jest chęć propagowania poglądów nazistowskich. Jednak nie da się ukryć, że do takowych nawiązuje, ale również przedstawia ona Hitlera z zupełnie nowej perspektywy... ,,Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem" jest formą wywiadu przeprowadzonego z wodzem Trzeciej Rzeczy przez Eduarda Blocha, którego sam führer nazywał ,,szlachetnym Żydem". Był on lekarzem jego matki, którą Hitler bardzo kochał i cenił. Był też jednym z nielicznych ludzi, którym ufał, dlatego to właśnie jego wybrał na swojego spowiednika, choć oczywiście nie bał mu się grozić natychmiastowym rozstrzelaniem. Ujawnił przed nim rzeczy, o których nie wspominał nikomu innemu. Jaki miał w tym cel? Kto wie. Warunek był jeden: ludzie mogą to przeczytać dopiero po jego śmierci. I cóż miał zrobić biedny Bloch? Nie miał za dużego wyboru i musiał przystać na propozycję Adolfa. Nigdy nie ukrywałam swojej fascynacji zbrodniami z okresu II Wojny Światowej, a również zainteresowania głównym zbrodniarzem tych czasów. Jestem nawet w stanie stwierdzić, że w pewnym stopniu podziwiam Adolfa Hitlera, ale oczywiście wiele osób od razu uznaje mnie wtedy za szaloną i nawet nie stara się zrozumieć, co mam na myśli. Nie chodzi mi o to, że podziwiam go za to, że doprowadził miliony osób do śmierci. Nie podziwiam go za to, że rozpoczął wojnę. Tych dwóch aspektów nawet nie pochwalam, chociaż na uwagę zasługuje fakt, że Hitler doskonale wiedział, czym jest eugenika, stąd jego chęć stworzenia perfekcyjnej rasy aryjskiej. Ale zdecydowanie podziwiam go za to, że był człowiekiem oczytanym, znakomitym strategiem, który pociągnął za sobą cały naród oraz osobą, która dzięki swojemu sprytowi i inteligencji potrafi osiągnąć postawione sobie cele. Książka ta umożliwia dogłębną analizę zachowania Hitlera oraz zrozumienie, dlaczego wybrał taką drogę życia. Skąd ta nienawiść do Żydów? Skąd zapędy polityczne i chęć zbawienia narodu? Eduard Bloch nie bał się pytać führera o jego dzieciństwo, relacje z ojcem i matką, o karierę wojskową, niespełnione marzenia, fantazje, alkohol i kobiety. Dzięki tej lekturze mogę śmiało stwierdzić, że Hitler od zawsze był typem człowieka-przywódcy, który zawsze stał na czele danej grupy i wiedział, czego chce od życia. To, że został kanclerzem było może po części nieuniknione, ale prawda taka, że sam miał zupełnie inny plan - chciał się dostać na ASP (a trzeba go było przyjąć...). Nigdy nie przestanę twierdzić, że jest to fascynująca postać, a dzięki zapiskom Blocha (bądź też Machta) moje stanowisko się tylko umocniło. Mam dziwne wrażenie, że postępowanie Adolfa Hitlera w dużej chęci wynikało z pragnienia udowodnienia sobie samemu, że potrafi zdziałać coś wielkiego, że jest silny i pozbawiony słabości - to z kolei z pewnością wynika z jego relacji z ojcem. W swojej ,,spowiedzi" wypowiada się na temat swoich pasji, w tym ulubionych lektur, prezentuje swoją pierwszą miłość i opisuje kontakty z innymi kobietami, opowiada o swoich problemach zdrowotnych, o pobycie w wojsku, o nieprzyjęciu na ASP, o początkach NSDAP, o swojej książce ,,Mein Kampf", niechęci do innych ras oraz co ciekawe, o zainteresowaniach okultystycznych. Jednym słowem jest to kwintesencja całego jego życia i jego osoby, która wciąga już od pierwszych stron i została napisana w znakomity sposób - po prostu ciężko sobie nie wyobrazić Hitlera, z tą jego porywczością i bijącą od niego siłą, który w emocjonujący sposób odpowiada na pytania Żyda. ,,Spowiedź Hitlera" to książka niezwykle pouczająca, która pozwala dostrzec nieco inne oblicze wodza Trzeciej Rzeszy niż to, które jest nam wpajane od dzieciństwa. To pozycja dla każdego, kto interesuje się tematyką II WŚ i ma otwarty umysł, bowiem osoba sceptyczna po prostu się tutaj nie odnajdzie i na siłę będzie się starała zrobić z Hitlera najgorszego człowieka z możliwych. A wydaje mi się, że dzieło Machta umożliwia właśnie zrozumienie jego postawy, poznanie go od podstaw i przeanalizowanie wszystkich wydarzeń, które miały znaczący wpływ na kształtowanie się jego charakteru i cech osobowości. To doskonała publikacja i ogromnie się cieszę, że miałam okazję ją przeczytać! www.bookeaterreality.blogspot.com
Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2016-05-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Adolf Hitler jako człowiek, a dopiero w drugiej kolejności dyktator
Ciężko go tak postrzegać. Bo zabił miliony. Nie swoimi rękoma, ale wdrożeniem własnych koncepcji. Metodycznie dochodził do władzy i gdy został wybrany przez własne społeczeństwo, miał możliwość realizacji swoich idei. Czy Hitler był szalony? Nie. On wierzył w to, co mówił. Wierzył, że Niemcy są rasą nadludzi. Aryjskim ideałem, któremu przeszkadzają inne rasy. Żydzi, Polacy, Grecy, Hiszpanie i wszyscy, którzy odstają od perfekcyjnego wzoru.

W "Spowiedzi Hitlera" mamy możliwość zobaczenia drugiej twarzy dyktatora. Tej, która wydawać by się mogła prawie ludzka. Dzięki formie wywiadu, jego poglądy czyta się znacznie lżej niż gdyby napisać je w formie opowieści. Poznajemy człowieka, który kochał swoją matkę prawie najbardziej na świecie (na pierwszym miejscu był oczywiście naród niemiecki). Dowiadujemy się, że uwielbiał słuchać muzyki klasycznej i oper Wagnera. Wiemy, że miał sukę owczarka niemieckiego, która wszędzie mu towarzyszyła.

„Pan nawet nie ma pojęcia, co w praktyce znaczy parlament. Oznacza on kabaret w czystej postaci.” [s. 58]

Więcej na zukoteka.blox.pl
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2021-10-20, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Mocna propozycja i próba przybliżenia sposobu myślenia

Avatar użytkownika - karolinamazur
Przeczytane:2017-01-06, Ocena: 1, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - jasmin79
jasmin79
Przeczytane:2016-06-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
Szlakiem tajemnic zbrodniarzy w Polsce. Spowiedź Hitlera i nazistów
Christopher Macht0
Okładka ksiązki - Szlakiem tajemnic zbrodniarzy w Polsce. Spowiedź Hitlera i nazistów

POZNAJCIE NIEZNANE HISTORIE, KTÓRE DZIAŁY SIĘ NA OCZACH NASZYCH PRZODKÓW! ŚLADY TYCH TAJEMNIC MOŻNA ODNALEŹĆ DO TERAZ! Polska. Kraj, na terenach którego...

Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht 0
Okładka ksiązki - Spowiedź Goebbelsa

Joseph Goebbels był prawą ręką Adolfa Hitlera od lat 20. XX w. aż do jego samobójczej śmierci 30 kwietnia 1945 roku. Bez tego błyskotliwego mówcy...