Stop prawa

Tom 4 cyklu Ostatnie Imperium

Trzysta lat po wydarzeniach opisanych w trylogii „Zrodzonego z Mgły”, Scadrial unowocześnia się, koleje uzupełniają kanały, ulice i domy bogaczy oświetlają elektryczne lampy, a w niebo wznoszą się pierwsze drapacze chmur o żelaznej konstrukcji. Kelsier, Vin, Elend, Sazed, Spook i pozostali są teraz częścią historii – lub religii. Jednakże, choć nauka i technika wznoszą się na wyżyny, stara magia Allomancji i Feruchemii wciąż odgrywa rolę w odrodzonym świecie. Na pograniczu zwanym Dziczą są podstawowymi narzędziami dzielnych mężczyzn i kobiet, którzy starają się zaprowadzić tam prawo i porządek.

Jednym z nich jest Waxillium Ladrian, rzadki Podwójny, który dzięki Allomancji może Odpychać metale, a dzięki Feruchemii zmniejszać lub zwiększać swój ciężar. Po dwudziestu latach spędzonych w Dziczy, Wax został zmuszony przez rodzinną tragedię do powrotu do stolicy Elendel. Z dużą niechęcią musi odłożyć broń i przyjąć obowiązki przynależne głowie arystokratycznego rodu. W każdym razie tak mu się wydaje, do chwili, gdy boleśnie przekonuje się, że posiadłości i eleganckie ulice Miasta mogą kryć w sobie większe niebezpieczeństwa niż piaszczyste równiny Dziczy.

Informacje dodatkowe o Stop prawa:

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2016-02-18
ISBN: 978-83-7480-627-5
Tytuł oryginału: The Alloy of Law
Tłumaczenie: Anna Studniarek-Więch

Kup książkę Stop prawa

Stop prawa - opinie o książce

Avatar użytkownika - Natalia_Katarzyn
Natalia_Katarzyn
Przeczytane:2023-03-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 2023,

Kiedy sięgałam po "Z Mgły zrodzonego" zupełnie nie spodziewałam się, że tak bardzo wciągnę się w tę serię. Dlatego też kiedy ukazywały się jej wznowienie wiedziałam, że ją zakupię i dość szybko będę sięgać po kolejne tomy.

Tym razem chciałabym Wam opowiedzieć o "Stopie prawa", czyli o książce, która otwiera serię powieści należących do tak zwanej drugiej ery. Akcja tej powieści rozgrywa się 300 lat po wydarzeniach opisanych w trylogii "Zrodzonego z Mgły". Scadrial unowocześnia się, koleje uzupełniają kanały, ulice i doby bogaczy oświetlają elektryczne lampy, a w niebo wznoszą się pierwsze drapacze chmur.

Kelsier, Vin, Elend, Sazed, Spook i pozostali są teraz częścią historii lub religii. Jednak mimo, że nauka i technika wznoszą się na wyżyny, stara magia Alomancji oraz Feruchemii nadal odgrywa ważną rolę w odrodzonym świecie. Na pograniczu zwanym Dziczą są one podstawowymi narzędziami dzielnych mężczyzn i kobiet, którzy starają się zaprowadzić tam prawo i porządek.

Jednym z nich jest Waxillium Ladrian - rzadki Podwójny, który dzięki Allomancji może Odpychać metale, a dzięki Feruchemii zmniejszać lub zwiększać swój ciężar. Po 20 latach spędzonych w Dziczy nasz główny bohater został zmuszony do powrotu do stolicy, by objąć obowiązki głowy rodu. Mężczyzna z dużą niechęcią odkłada broń, by zająć się sprawami rodziny. Jednakże dość szybko okazuje się, że posiadłości i eleganckie ulice miasta mogą kryć w sobie większe niebezpieczeństwa niż piaszczyste równiny Dziczy.

~*~

Kiedy skończyłam trylogię Pierwszej Ery nie mogłam się doczekać sięgnięcia po powieści należące do Drugiej Ery. Nie tak dawno przeczytałam wspomniany już wyżej "Stop prawa", który wciągnął mnie bez reszty - chociaż często miałam czas na przeczytanie jedynie krótkiego fragmentu.

W tej książce znajdziecie kilka plot twistów i zaskoczeń oraz wartką akcję. Dla mnie jest to mieszanina westernu osadzonego w fantastycznym świecie z elementami steampunku, co jak się okazało świetnie wpisało się w moje gusta czytelnicze. Poza tym myślę, że fani serialu "Peaky Blinders" też znajdą coś dla siebie.

Mimo tego, że książka jest lekka i wciągająca. To autor przemyca w niej treści, które popychają nas do zastanowienia się nad pewnymi kwestiami związanymi chociażby z obowiązkami wobec rodziny czy też moralnością. Co sprawia, że tym bardziej warto sięgnąć po tę powieść.

Dodatkowo w powyższej książce bardzo spodobały mi się intrygi snute przez autora oraz to jak wyglądały relacje pomiędzy poszczególnymi postaciami. Wszystko to jest doprawione szczyptą humoru, który sprawiał, że podczas lektury zaczynałam się śmiać.

Całość nie jest zbyt obszerna, bo ta powieść ma zaledwie niewiele ponad 300 stron. W dodatku to bardzo przyjemna i lekka lektura - jak dla mnie idealna na wiosenny czy też letni dzień.

W każdym bądź razie jeżeli spodobała Wam się Pierwsza Era - czyli trylogia rozpoczynająca się od "Z Mgły zrodzonego" i chcecie pozostać w tym świecie to myślę, że nie powinniście się wahać przed sięgnięciem również po "Stop prawa".

Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2017-01-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, fantastyka, SF,
W Elendel i jego okolicach dochodzi do napaści rabunkowych. Waxillium zwany Wax zostaje przekonany przez swojego przyjaciela Wayne'a do zajęcia się to sprawą. Cała sytuacja jest jednak bardziej tajemnicza niż się wydaje.
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2022-07-21, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2022,

Kontynuacja to taki kryminał osadzony w fantasy. Bohaterowie wyraziści, czarny charakter też. Problemem jest jednak to, że książka nie ma jakiegoś nadrzędnego przesyłania.

Druga Era Z mgły zrodzonego jest pozycją niewątpliwie ciekawą. Jednakże fani Pierwszej Ery powinni głęboko odetchnąć i zrobić sobie długą przerwę zanim się zabiorą za tą część, gdyż nie będzie ona tym, czego czytelnik będzie się spodziewać. Zdecydowanie lżejsza, bardziej humorystyczna, ale usłana easter eggami, Stop prawa jest łatwy i szybki do czytania, zarazem obiecując szerszy wątek w przyszłych częściach.

Ciekawa, ale nie jest już tak wciągająca jak te części z Vin i Elementem ;)

Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2023-02-21, Ocena: 5, Przeczytałam,
Ostatnie Imperium. Z mgły zrodzony. Audiobook
Brandon Sanderson0
Okładka ksiązki - Ostatnie Imperium. Z mgły zrodzony. Audiobook

Książka autora "Drogi królów" i "Słów światłości" Przez tysiąc lat popiół zasypywał kraj, nie kwitły kwiaty. Przez tysiąc lat skaa wiedli niewolnicze...

Alcatraz kontra Bibliotekarze. Kości skryby
Brandon Sanderson0
Okładka ksiązki - Alcatraz kontra Bibliotekarze. Kości skryby

Alcatraz Smedry wraca w wielkim stylu. Infiltruje Bibliotekę Aleksandryjską, która bynajmniej nie została zniszczona i jest jednym z najniebezpieczniejszych...