Studnia wstąpienia

Tom 2 cyklu Ostatnie Imperium

Dokonali niemożliwego, obalając niemal boską istotę, której brutalne rządy trwały tysiąc lat. Teraz Vin, wychowanka ulicy, która wyrosła na najpotężniejszą Zrodzoną z Mgły w krainie, i Elend Venture, zakochany w niej szlachetnie urodzony idealista, muszą zbudować nowe społeczeństwo na gruzach imperium. I wtedy atakują ich trzy oddzielne armie. Jedynie starożytna legenda daje cień nadziei. Ale nawet jeśli Studnia Wstąpienia istnieje, nikt nie wie, gdzie jej szukać i jakimi mocami obdarza. Być może zabicie Ostatniego Imperatora nie było wcale najtrudniejsze i prawdziwym wyzwaniem okaże się przetrwanie po jego upadku. Wspaniała epicka fantasy... Wielbicielom Terry'ego Goodkinda i Terry'ego Brooksa ,,Studnia Wstąpienia" przyniesie prawdziwą satysfakcję i ekscytującą rozrywkę. Studnia Wstąpienia, kontynuacja Z mgły zrodzonego ukazuje się 22 stycznia 2010 r. nakładem Wydawnictwa Mag. ,,Ta interesująca książka szczególnie spodoba się tym czytelnikom, którzy zawsze chcieli wiedzieć,". - Publishers Weekly ,,Zrodzony z Mgły wykorzystuje przemyślany system magii. W ,,Studni Wstąpienia" spotykamy wiarygodnych bohaterów, poznajemy przekonujący świat, intrygujący system polityczny i otrzymujemy satysfakcjonujące zakończenie. Polecam wszystkim, którzy szukają dobrej książki". - Robin Hobb

Informacje dodatkowe o Studnia wstąpienia:

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2005-06-15
ISBN: 978-83-7480-555-1
Tytuł oryginału: The Well of Ascension
Tłumaczenie: Anna Studniarek

Kup książkę Studnia wstąpienia

Studnia wstąpienia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Natalia_Katarzyn
Natalia_Katarzyn
Przeczytane:2022-02-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 2022, Mam,

Z mgły zrodzony spodobał mi się na tyle, że od razu wzięłam się za słuchanie Studni wstąpienia, która jest jego bezpośrednią kontynuacją. W tej części śledzimy dalsze losy Elenda i Vin, którzy są zmuszeni zmierzyć się z rzeczywistością zastaną po wydarzeniach opisanych w pierwszym tomie. Nie jest to łatwe, ponieważ królestwo stoi w obliczu wojny i chaosu związanego z nową sytuacją polityczną. Dodatkowo każda z postaci musi odnaleźć się w nowej - nieznanej dla siebie sytuacji i robi to jak potrafi. Oprócz tego bohaterowie drugiego tomu liczą na to, że znajdą tytułową studnię wstąpienia, z której tajemnicą wiążą wielkie nadzieje, co do przyszłości królestwa. Ale czy na pewno najgorsze jest już za nimi?

Bardzo rzadko praktycznie od razu biorę się za czytanie/słuchanie kolejnego tomu z serii. Jednakże w tym wypadku byłam tak ciekawa tego, jak się rozwiną pewne wydarzenia i relacje między postaciami, że nie mogłam się powstrzymać. Lekki styl autora oraz to z czym mnie zostawił po przeczytaniu Z mgły zrodzonego sprawiły, że nie mogłam sobie odmówić szybkiego sięgnięcia po Studnię wstąpienia. I w tym przypadku książka Sandersona towarzyszyła mi w każdej możliwej chwili - szczególnie podczas wykonywania domowych obowiązków czy ćwiczeń. Często wręcz nie mogłam się od niej oderwać.

Również Studia wstąpienia bardzo mi się podobała i wracałam do tej książki z ogromną ciekawością. Jednakże moim zdaniem nie jest tak dobra, jak Z mgły zrodzony. W tej książce jest sporo dłużyzn i akcji, która na początku książki bardzo mi się wlokła. Na szczęście w pewnym momencie znowu dostajemy wartką akcję i zwroty akcji, które bardzo przypadły mi do gustu i uratowały historię zawartą w powyższej powieści. Czymś co jeszcze bardzo mnie irytowało to zachowanie Vin i Elenda. Otóż jest tu dużo rozkmin pod tytułem nie jestem go warta, bo jestem brutalną zrodzoną z mgły i zabijam ludzi, a on przecież potrzebuje normalnej kobiety, którą będzie mógł kochać i podziwiać lub nie jestem jej wart, bo ona jest potężną zrodzoną z mgły, a ja nie mam jej nic do zaoferowania - w dodatku straciłem władzę - no ile można słuchać takich rozkmin? I tak jak wątek romantyczny w Zrodzonym z mgły nawet mi się podobał to tu miałam go dość. W powyższej książce znajdujemy też wiele myśli innych bohaterów, ale nie są one tak irytujące jak wspomnianej już dwójki postaci. Jednakże moja irytacja związana z wątkiem miłosnym wynikała głownie z moich osobistych preferencji czytelniczych.

Reasumując. Studnia wstąpienia jest całkiem niezłą kontynuacją, którą lubię - nawet pomimo kilku rzeczy, które były dla mnie mankamentami. Jest to coś, co stanowiło dla mnie świetną rozrywkę i odskocznie od codzienności. Gdybym czytała ją jakieś 20 lat temu, wtedy te elementy historii, które teraz były dla mnie wadami postrzegałabym jako zalety. Dlatego też myślę, że ta seria najbardziej spodoba się nastolatkom, młodym dorosłym lub osobom, które dopiero zaczynają swoją znajomość z fantastyką. Ja pewnie będę kontynuować czytanie lub słuchanie tej serii, ale zanim sięgnę po następny tom zrobię sobie chwilę przerwy od tej opowieści.

Avatar użytkownika - LukasM
LukasM
Przeczytane:2017-04-05, Ocena: 5, Czytam, Mam, Wyzwanie - fantastyka 2017,
Sanderson jak zawsze daje radę. Wdrugim tomie cyklu o allomantach bohaterowie są skupieni na tym aby uratować stolicę Ostatniego Imperium przed zniszczeniem. Przytłoczeni są zaś mrocznymi mgłami, które stają się niebezpieczne oraz aż trzema wrogimi przywódcami pragnącymi zagarnąć rzekomy skarb jaki ukryto w mieście. Vin w najmniej oczekiwany miejscu odnajduje tytułową Studnię Wstąpienia i postępuje zgodnie z tym co przekazano w legendach - uwalnia boską moc po to aby zbawić świat. Wszystko jednak nie jest takie na jakie wygląda dodatkowo za sprawą tajemniczego stwora z mgieł Elend zyskuje niesamowite zdolności. Porywające.
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2017-01-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, fantastyka, SF,
Tym razem Vin wraz z przyjaciółmi ma większy orzech do zgryzienia. Musi obronić miasto przed trzema armiami. Do tego wśród nich jest szpieg kandra, mglista istota oraz Zane - zrodzony z mgły. W tej części jest więcej intryg, niejasności i walk, które mogą uratować, ale tez zniszczyć miasto. Zaś sama bohaterka poszukuje studni wstąpienia, by ratować świat przed Głębią.
Avatar użytkownika - karolina_c
karolina_c
Przeczytane:2016-03-30, Ocena: 5, Przeczytałem, 26_ksiązek_2016, Fantastyka_2016,
Zabicie ostatniego Imperatora zamiast stać się końcem tragedii, staje się jej początkiem. Na szczęście jest jeszcze zapomniana studia wstąpienia, którą sprytnie ukryto w centrum miasta. Odnalezienie jej przez Vin i zdobycie mocy wydaje się jedyną opcją na uratowanie świata i ziszczeniem przepowiedni o Bohaterze Wieków.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-02-03,
Pierwsza część ciekawa, teraz w planach druga :D
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2022-06-30, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2022,

"Człowieka nie określają jego wady, ale sposób, w jaki je przezwycięża".

Trzymająca w napięciu, świetna kontynuacja. Typowo dla Sandersona można tu spotkać przemyślane wątki, zaskakujące zwroty akcji i barwny, niejednoznaczny świat.

Bardzo dobra kontynuacja!!! Pewne wątki nabierają jasności ale pojawia się wiele innych -to w końcu jeszcze nie koniec historii ;)

Warkocz ze Szmaragdowego Morza
Brandon Sanderson0
Okładka ksiązki - Warkocz ze Szmaragdowego Morza

Proste życie Warkocz na wyspie na szmaragdowym oceanie wypełniały proste przyjemności – zbieranie kubków przywożonych przez marynarzy z odległych...

Bohater wieków
Brandon Sanderson0
Okładka ksiązki - Bohater wieków

Czy zabicie Ostatniego Imperatora, by obalić Ostatnie Imperium, było właściwym krokiem? Wraz z powrotem zabójczej formy wszechobecnych mgieł, wzmagającymi...