Tato

Ocena: 5.14 (14 głosów)
Tato to wzruszająca saga rodzinna, ukazująca codzienne życie trzech pokoleń przeciętnych Amerykanów, osnuta na kanwie przeżyć pisarza. Bohater powieści, wyrwany z najbliższego otoczenia i rodziny, ulega głębokiemu przeobrażeniu wewnętrznemu w kontakcie z wielkomiejskim światem zmiennych norm moralnych i gwałtownego rozwoju techniki. Zderzenie tych dwóch tak całkowicie odmiennych światów sprawia, że bohater na nowo odkrywa dawne wartości, które okazują się najtrwalsze: miłość do ojca, przyjaźń i wierność samemu sobie.

Informacje dodatkowe o Tato:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2013-10-08
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788375103571
Liczba stron: 412

więcej

Kup książkę Tato

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Tato - opinie o książce

,,Tato" to książka, która emocjonalnie ,,rozłożyła mnie na łopatki". Naprawdę. Swym niespiesznym, wręcz leniwym, whartonowskim stylem. Będąc dzieckiem i nastolatkiem często nie docenia się swych rodziców, głównie ich starań o nasze dobro, nie analizuje się ich zachowań pod kątem niejednokrotnie trudnych życiowych doświadczeń. W związku z tym dopiero samemu będąc rodzicem spogląda się na swoich ,,staruszków" bardziej tolerancyjnie. Z tego też powodu nie potrafiłam zrozumieć powieści ,,Tato" będąc w wieku nastoletnim (do tego stopnia, by porzucić ją w połowie jako nudną), która traktuje o relacjach pomiędzy rodzicami i ich dziećmi. Dziś, gdy zdaję sobie sprawę na jak wiele poświęceń są zdolni rodzice oraz jak bardzo ich negatywne zachowania wpływają na dorosłe życie dzieci, w pełni mogę wraz z bohaterami przeżyć (tak, właśnie przeżyć) książkę ,,Tato" Williama Whartona. Autobiograficzna powieść opowiada głównie o trudnych relacjach ojciec-syn. Narratorem książki jest John Tremont, mieszkający we Francji malarz, który na wieść o zawale serca swej matki leci do Stanów Zjednoczonych. Gdy również ojciec zaczyna poważnie chorować, okazuje się, że pobyt w rodzinnym domu znacznie się przedłuży. Pozwala to 52-latkowi poznać bardziej tatę i choć trochę zrozumieć matkę, która jest kobietą mającą za życiowy cel obrażanie wszystkich wokół i specjalizuje się w emocjonalnej manipulacji. Bardzo dobrym zabiegiem autora było wprowadzenie punktu widzenia wnuka tytułowego bohatera, który krytycznie ocenia swego własnego ojca, nota bene człowieka rzeczowego i inteligentnego. Bohaterowie są przedstawieni w niezwykle spójny i dokładny sposób. Pozwala to czytelnikowi na mimowolną więź z nimi. Do tego stopnia, że krzywda Taty wywołuje nie tyle smutek, co prawdziwą wściekłość na sprawcę sytuacji. Nieuchronność starości i śmierci jest również istotnym elementem powieści. Jestem oszołomiona i zachwycona treścią oraz sposobem jej przekazania. "Tato" to wspaniała, mądra i nienachalnie, acz skutecznie wnikająca w umysł czytelnika książka. Mistrzostwo!
Link do opinii
Avatar użytkownika - maddziaa
maddziaa
Przeczytane:2011-04-20, Ocena: 6, Przeczytałam,
Trochę sentymentalna, trochę zabawna, trochę dramatyczna. Podejmuje trudne tematy dotyczące przemijania, starości, schizofrenii. Wzruszająca...
Link do opinii
Avatar użytkownika - astamate
astamate
Przeczytane:2010-01-28,
poruszyła mnie do łez. miłośc ojca do syna, żony do męża- wszystko w pięknej i "spokojnej" atmosferze jaką potrafił wytworzyć Wharton
Link do opinii
Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:1995-08-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

„Tato” to powieść, która trafiła w moje ręce w czasach, kiedy dosłownie zaczytywałam się powieściami Williama Whartona. Niedawno odnalazłam gdzieś na dnie szuflady kilka moich opinii o przeczytanych powieściach autora. To skłoniło mnie do ponownego „przekartkowania” tych lektur i przypomnienia sobie opisanych historii. Przyznam się, że nawet po latach nie tracą na wartości i znaczeniu. „… starzy jesteśmy wtedy, kiedy większość ludzi wolałaby, żebyśmy już nie żyli.” 

Książka opowiada o przemijaniu, odchodzeniu, wreszcie śmierci, ale paradoksalnie jest historią o życiu, o szansach i możliwościach, które niewykorzystane w porę, zakończą się rozczarowaniem. Jest to także książka o miłości wzajemnej, która może zmienić się w zaborcze uczucie prowadzące do zniewolenia, bólu i rozczarowania drugą osobą.

50- letni mężczyzna na wieść o chorobie matki zostawia we Francji swoją rodzinę i leci za ocean, gdzie w Kalifornii ma się zaopiekować nieporadnym, starszym już ojcem. Jednak zanim matka wróci do sił tato bohatera trafia do szpitala. I oto choroba ojca jest dla niego furtką do nowego życia pozbawionego pouczeń, kontroli i krytyki ze strony apodyktycznej i despotycznej żony. Staruszek zmienia się, zaczyna wierzyć w siebie i własne możliwości, przejmuje inicjatywę i coraz bardziej zdumiewa swoją żonę i dzieci. Rodzina dostrzega w nim wiele zalet, które wcześniej pozostawały ukryte pod maską potulnego i cichego człowieka, skupionego na spełnianiu potrzeb żony.

Czy można wymagać od drugiej osoby rezygnacji ze swoich marzeń i pragnień?…

Matka to kobieta z wieloma problemami natury emocjonalnej, z którymi nie może sama sobie poradzić. Stąd często swoje frustracje przelewa na rodzinę, która musi cierpliwie znosić jej niezadowolenie.

„Mama jest tak niepewna własnej wartości, własnej ciągłości, wszystkiego, czym jest, że wali po oczach na wszystkie strony, a im bardziej się boi tym jest nieznośniejsza. Póki wszystko dobrze się układa mama jest miła i łagodna, ale jak tylko poczuje się zagrożona nie można z nią wytrzymać. Kiedy jest zazdrosna, kiedy się czuje nie dość kochana lub za słabo doceniana, staje się niemożliwa.”

Metamorfoza męża jest dla żony ogromnym zaskoczeniem i jednocześnie wielkim osobistym dramatem. Kobieta zdaje sobie sprawę, że przez swoje zachowanie straciła to co najważniejsze – miłość. Życie postawione „na głowie” wymyka się spod kontroli i doprowadza do tragicznego finału…

Historia opisana w „Tacie” oparta jest na osobistych przeżyciach autora. Podejmując trudny problem relacji rodzinnych, w których zachwiana została równowaga, Wharton stara się zwrócić uwagę na przyczyny takiego stanu rzeczy. Moim zdaniem autor w mistrzowski sposób przedstawił relacje na płaszczyźnie ojciec – syn. Stara się też usprawiedliwić zachowanie matki i mimo wszystko zrozumieć motywy jej postępowania.

W jednym z wywiadów Wharton przyznał, że są w jego dorobku literackim dwie książki, które powstały jako rodzaj psychoterapii po traumatycznych przeżyciach, jakie dotknęły go osobiście. Są to powieści „Tato” oraz „Niezawinione  śmierci” – obie ważne i podejmujące niesamowicie trudne problemy.
 
Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - czarniutka21
czarniutka21
Przeczytane:2018-04-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 2018,
Avatar użytkownika - npopl
npopl
Przeczytane:2017-04-20, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - bellate
bellate
Przeczytane:2017-01-30, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Dominika_21
Dominika_21
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Różniste,
Inne książki autora
Dom na Sekwanie
William Wharton0
Okładka ksiązki - Dom na Sekwanie

Jedna z najbardziej osobistych książek tego pisarza - wspomnienia Whartona, którego sprowadza do Francji pasja malarska. Książka jest przede wszystkim...

Tam, gdzie spotykają się wszystkie światy
William Wharton 0
Okładka ksiązki - Tam, gdzie spotykają się wszystkie światy

Powieść popularnego w Polsce pisarza jest jednocześnie dziennikiem intymnym, podróżą sentymentalną, próbą zatrzymania czasu, podsumowaniem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy