Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce

Ilustrowany przewodnik, który objaśnia metody porządkowania, daje szczegółowe wskazówki, jak pozbyć się raz na zawsze starych bałaganiarskich nawyków i pokazuje, jak wnosić radość w swoje życie.

Autorka prezentuje własną metodę - KonMari - na uporządkowanie najbliższego otoczenia, zmianę podejścia do życia i sposobu myślenia. Omawia istotne decyzje, które należy podjąć, aby było to możliwe. Pokazuje, jak skutecznie zmienić nawyki, aby porządkowanie nie polegało tylko na odgraceniu domu czy też sprawieniu, że będzie lśnił na przyjście gości, a raczej, żeby zmieniło je na dobre.

W tej książce znajdziesz odpowiedzi na pytania:

co wywołuje w tobie radość, a co cię nie cieszy, jak wypełnić swój dom radością, jak selekcjonować przedmioty, jak utrzymać porządek wokół siebie, jak rozróżnić to, co naprawdę cenne, jak sprawić, aby przedmioty odnalazły swoje właściwe miejsce, co zrobić, gdy nie potrafisz niczego wyrzucić.

W porządkowaniu najważniejsze nie jest podejmowanie decyzji o tym, co chcesz wyrzucić, ale co chcesz zatrzymać przy sobie!

Informacje dodatkowe o Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce:

Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce - opinie o książce

Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2017-04-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Super poradnik dla kazdego .Swietne rady jak uporzatkowac swoje wnetrze a przy okazji miec w tym troche luzu i zabawy.Ten poradnik pokazuje ,ze sprzatanie wcale nie musi byc mozolne i meczace ale latwe i przyjemnie. Super triki na ogarniecie przestrzeni,zlozenie ubran czy posegregowanie drobiazgow.
Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp
Przeczytane:2017-02-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Jak można bardzo ogólnie określić tę pozycję? Myślę, że można ją zaklasyfikować jako poradnik/przewodnik o skutecznym porządkowaniu przestrzeni osobistej. Dlaczego? Pamiętajmy bowiem, że wielki wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie ma przyjazne i czyste otoczenie. Chodzi tu o "odgracenie" rzeczowe, a co za tym idzie - odprężenie emocjonalne. Prościej rzecz ujmując - według autorki uporządkowana przestrzeń daje radość. Niniejszy przewodnik po "świecie czystości" jest kursem uczącym jak zaprzestać gromadzenia zbędnych przedmiotów. Jak odróżnić rzeczy potrzebne od tych, które potrzebne tylko się wydają. Książka proponuje także - jako ilustrowany przewodnik ( i tu wracam do roli rysunków zamieszczonych w poradniku), w jaki sposób, krok po kroku składać ubrania, buty, torebki. Jak ekonomicznie się spakować w podróż. Jak układać i selekcjonować książki, dokumenty, kosmetyki, i inne domowe "przydasie". M. Kondo proponuje także bardzo ciekawe metody motywacji do sprzątania, jak np. robienie i przyglądanie się zdjęciom bałaganu. ...a wiecie czym jest metoda "KonMari"? Na czym polega "komono"? I dlaczego warto układać rzeczy kolorami? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie oczywiście w Tokimeki Marie Kondo. Zachęcam do czytania!
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2017-11-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2017,

Na jaki temat nie ma już poradników? Przyszła pora na magię sprzątania.

Autorka zachęca do „nauczenia się wybierania rzeczy, które wzbudzają pozytywne emocje, cieszą.” Czyli jeśli dana rzecz sprawia ci radość ( z jap. Tokimeki), to zatrzymaj to, a powtarzając proces selekcji uwolnisz się od nadmiaru rzeczy. Kryterium wzbudzania radości już na początku wzbudziło we mnie zastanowienie i lekkie niedowierzenie, nawet sama pisarka w innym rozdziale przyznała, że radość oznacza też funkcjonalność i ułatwienie życia (weźmy na przykład odkurzacz).

Jestem za dokończeniem wyrzucania rzeczy, a dla tych co zostają- znalezieniu wygodnego miejsca, chociaż nie wierzę w „posprzątaj raz”- sprzątanie to raczej powtarzalny proces. (I tak, ja osobiście lubię sprzątać).

Więc, na czym polega magia sprzątania?

Ano, na sprzątaniu rzeczy posegregowanych w poniższych kategoriach, według kolejności:

1) ubrania

2) książki

3) papiery

4) przedmioty różne

5) przedmioty o wartości sentymentalnej

Kilka rad zastosowałam u siebie i powiem, że się sprawdzają, w tym względzie poradnik zawiera praktyczne porady. Kilka muszę jeszcze przetestować i zmodyfikować u siebie. Książka zawiera też ilustracje jak składać dane ubrania, aby zajmowały mniej miejsca; kilka historii o klientach autorki- w formie anegdot.

Podsumowując sam poradnik „Tokimeki” magicznie za nas nie posprząta, ale daje praktyczne porady i motywację, by uporządkować swój dom. Niektóre wskazówki oczywiście zbyt oczywiste i z przymrużeniem oka trzeba potraktować, ale dla zainteresowanych tematem i sympatyków poradników- za tym tytułem warto się obejrzeć.

Avatar użytkownika - OKsiazkami
OKsiazkami
Przeczytane:2020-04-01, Ocena: 4, Przeczytałam,
Manga sprzątania
Marie Kondo0
Okładka ksiązki - Manga sprzątania

Zmień swoje życie, ulegając magii porządkowania! Chiaki jest młodą kobietą z Tokio, nawiązującą krótkotrwałe związki. Mieszka w domu, w którym króluje...

Magia sprzątania (audiobook)
Marie Kondo0
Okładka ksiązki - Magia sprzątania (audiobook)

Bałaganiarstwa się nie dziedziczy, nie jest ono także związane z brakiem czasu, to raczej nagromadzenie błędnych przekonań o porządkowaniu. Autorka prezentuje...

Forget Me Not
Julie Soto