Uprawa roślin południowych metodą Miczurina

Witajcie w świecie nieokiełznanej wyobraźni i nieskrępowanej swobody literackiej. Oto bohaterowie z piekła rodem, balansujący na granicy jawy i snu, życia i śmierci. Kasztaniarz i kosmonauta, trumna z generałem Sikorskim i przygłucha Matka Boska w blasku telewizora dziergająca Jezusowe skarpety. W oszalałym świecie nikogo nie dziwi podwieczorek zapoznawczy dla zmarłych ani teatrzyk oświaty sanitarnej. Weronika Murek niczym nadworny kuglarz słowa miesza style literackie i zwodzi zmysły czytelnika. Doskonała odskocznia od szarości dnia powszedniego.

"Krótkie, gęste i treściwe - każde słowo na swoim miejscu, co drugie zdanie mocne i celne niczym aforyzm. A wszystko to spowija aura niesamowitości, choć opowiadania te traktują o zwykłym życiu. Debiut bardziej niż obiecujący." Dariusz Nowacki

Informacje dodatkowe o Uprawa roślin południowych metodą Miczurina:

Uprawa roślin południowych metodą Miczurina - opinie o książce

Avatar użytkownika - AnnaP
AnnaP
Przeczytane:2015-08-04, Przeczytałam,

Dziś opowiem trochę o mojej nowej ulubionej o kaczce dziwaczce i do tego debiutantce. Będzie krótko, abstrakcyjnie i zgodnie z treścią omawianej lektury. Mocno przytwierdzonych do rzeczywistości proszę o zrozumienie dla pokrętnego świata marzycieli.

Naprawdę chciałam napisać normalną recenzję, taką od A do Z, od krótkiego streszczenia do subiektywnej opinii, ale najzwyczajniej w świecie nie potrafię się do tego zebrać. Nie wypada również przemilczeć tak ciekawą książkę. W mojej głowie, już na samą myśl o tym niewielkim objętościowo zbiorze opowiadań, kłębi się i kotłuje od porównań, określeń i podsumowań.

Zupełnie niezapowiadający tego, co czyha na czytelnika w środku tytuł sprawił, że po tę książkę sięgałam z lękiem. Jednak obawa o to, że zaraz zza okładki wyskoczy nudna rozprawa botaniczna, rozproszyła się na widok kompletnie abstrakcyjnej okładki. Jej związek z tytułem czy treścią również wydaje się zupełnie przypadkowy. Ale przypadki zwykle mają to do siebie, że są celowe, niczym wyjątki potwierdzające regułę.

Nierealna rzeczywistość pełna zwykłych dziwolągów - tak właśnie mogłabym streścić każde z opowiadań Weroniki Murek. Choć to otwierające zbiór i jednocześnie najdłuższe jest moim ulubieńcem, to jednak cała reszta krótkich historyjek bez ładu i składu da się polubić. Kto nie pokocha nerwowo chorych i ich marchewki gryzionej a'la gra na harmonijce, żywej-nieżywej Marii, chłopca z mięsa czy polskiego kosmonauty na falach radiowych?

"Uprawa roślin południowych.." to przede wszystkim niedorzeczne sytuacje, w których nieprawdopodobne postaci wygłaszają swe absurdalne opinie o świecie; całość zamknięta oczywiście w nieszablonowej formie półpłynnej. Wszystko umyka tu czym prędzej przed jakimikolwiek ramami i ograniczeniami. Nie ma jednej etykietki, którą można przykleić do miczurinowych historii. A i dziesięć nie wystarczy, by w pełni opisać, co czeka czytelnika, który odważy się zajrzeć do świata wykreowanego przez autorkę. W głowie się nie mieści - niech te słowa służą za rekomendację.

Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2020-07-20, Ocena: 4, Przeczytałem,

Fabuła bardzo i mega surrealistyczna, wysoce pomysłowa i zasługująca na uwagę. Pozwala smakować słowa, zdania i doceniać kunszt literacki młodej autorki.  Nie znalazłem tylko jakiegoś przesłania, sensu, czy głębszej myśli i zastanawiam się ciągle, co Pani Weronika chciała przekazać? Nie znalazłem odpowiedzi, ale przeczytać warto.

Avatar użytkownika - Olga_Majerska
Olga_Majerska
Przeczytane:2018-05-24, Ocena: 3, Przeczytałem, 26 książek 2018,

Dobrze, że nie przeczytałam tego zbioru zaraz po premierze. Dobrze, że nie rzuciłam się na niego tak, jak chciałam, bo skończyłabym głodna, z wywieszonym jęzorem. Wyobraźnia Murek zaskakuje, jednak jej opowieści opierają się przede wszystkim na dziwności, a to stanowczo za mało, bym mogła z czystym sumieniem nazwać jej debiut udanym. Owszem, autorka nie boi się problematyki funeralnej, za co jestem jej niezmiernie wdzięczna. Najdłuższy tekst zbioru – "W tył, w dół, w lewo" – jest niemal genialny. O śmierci mówi się w nim jak o schabowym na obiad, niesamowitość wylewa się z niego litrami, jednak tylko poprzez niewielkie rozdarcia w rzeczywistości, pieczołowicie przygotowane przez autorkę. Prawdziwe cudeńko. Szkoda zatem, że kolejne opowiadania rozmywają się, są tylko surrealistyczne, tylko oderwane od znanego nam świata. Spodziewałam się jednak czegoś lepszego.

Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2016-08-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek - 2016,
Avatar użytkownika - grzeniuJee
grzeniuJee
Przeczytane:2016-05-03, Ocena: 5, Przeczytałem,
Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się
Weronika Murek0
Okładka ksiązki - Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się

To jest malutka książeczka. Tak malutka, że mogłaby być kamyczkiem chowanym w kieszeni, zgniecionym kwiatkiem z wianka, skrytym pod łóżkiem pamiętnikiem...

Feinweinblein. Dramaty
Weronika Murek0
Okładka ksiązki - Feinweinblein. Dramaty

Tuż po debiucie pisano o niej, że spadła na polską scenę literacką niby meteoryt. Oryginalność jej wyobraźni, wyczucie dramaturgiczne, a przede wszystkim...