Uznani za zmarłych

Tom 4 cyklu Katie Maguire

Radosne wesele w Cork kończy się gwałtownie i przerażająco, kiedy państwo młodzi w trakcie krojenia tortu znajdują w nim odciętą ludzką głowę. Kiedy detektyw Katie Maguire przeprowadza śledztwo, odkrywa, że głowa należała do znajdującego się na skraju bankructwa piekarza, który został porwany przez gang każący nazywać się Arcykrólami Erin. Celem gangu jest przywrócenie Irlandii jej dawnej wielkości, utraconej w wyniku krachu ekonomicznego. Pomóc ma w tym wymuszanie okupów od drobnych przedsiębiorców, którzy zapożyczyli się na większe kwoty niż kiedykolwiek mogli spłacić, przyczyniając się tym samym do upadku celtyckiego tygrysa. Katie przy wsparciu swojego ojca, byłego inspektora, odkrywa, że Arcykrólowie Erin działali już wcześniej.

Informacje dodatkowe o Uznani za zmarłych:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2016-03-25
ISBN: 978-83-7985-829-3
Tytuł oryginału: Taken for Dead
Tłumaczenie: Krzysztof Bednarek

Kup książkę Uznani za zmarłych

Uznani za zmarłych - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-12-26, Mam,
Tomy przygód Katy Maguire nieprzerwanie zajmują wysokie miejsca na listach bestsellerów w Polsce jak i za granicą. Książka o jej przygodach "Uznani za zmarłych" w Polsce stała się hitem już pierwszego dnia. Kolejno jest to czwarta książka o irlandzkiej pani nadkomisarz. We wcześniejszych częściach Katie Maguire miała do czynienia z brutalnym, seryjnym mordercą, z pedofilią wśród księży, handlem żywym towarem. Obecnie mierzy się z przestępczą organizacją, która nazywa siebie Arcykrólami Irlandii. Porywają i torturują przedsiębiorców, których biznes wisi na włosku, przez co musieli się zadłużyć i przez to masowo rujnowali gospodarkę. Zapłacą oni za to zdrowiem lub życiem, nawet jeśli zapłaci się za nich okup. Zagadka jest kto stoi na czele tej organizacji, a także jaki jest jej cel. W książce bardzo dobrze rozwinięte są wątki prywatne dotyczące zarówno głównej bohaterki jak i prowadzonego przez nią śledztwa. Jeżeli ktoś czytał poprzednie części zauważy, że w momentach gdy śledztwo stoi w miejscu, kontynuowane są wątki z poprzednich części dotyczących prywatnego życia Katie. Sprawia to, że nie można oderwać wzroku od treści książki. Autor stosując ten zabieg nie pozwala czytelnikowi na nudę. Jeżeli chodzi o brutalne sceny w tej serii to w tej części jest ich zdecydowanie mniej. Pani nadkomisarz jest mocno zdeterminowana, aby złapać członków grupy przestępczej, jednak przeciwności losu jakie ją spotykają nie ułatwiają jej tego zadania. Katie daje się lubić czytelnikom ze względu na swoje cechy charakteru: niezłomność, siłę ale jednocześnie i kruchość, po przejściach wydaje się być kobietą łatwą do złamania. Zakończenie powieści kryminalnej jest swojego rodzaju zaskoczeniem, gdyż rozwiązanie zagadki następuje zupełnie przypadkiem. Wrażenia z lektury zależą w dużej mierze od oczekiwań czytelnika. Jeżeli ktoś oczekuje dobrze napisanej książki to bez wahania powinien sięgnąć po tą część. Rozczarować mogą się ci, którzy oczekują mylącej tropy intrygi. Osobiście mam nadzieję, że kolejne tomy będą trzymały jeszcze wyższy poziom od tego.
Avatar użytkownika - livingbooksx
livingbooksx
Przeczytane:2016-06-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Gang przedstawiony na kartach powieści jest dość specyficzny i przez większość powieści owiany tajemnicą. Działacze porywają ludzi, odcinają im niektóre części ciała jako dowód przetrzymywania danej osoby lub wręcz dążą do morderstwa. Ich działania nie są do końca wyjaśnione, a kolejni ludzie znikają. Niektórzy dokładnie wiedzą, o co chodzi w całej akcji, inni natomiast zostają przypadkowo wciągnięci w wir zaciętych intryg i przerażających planów. Gang jest niesamowicie skuteczny i dąży do swoich wysoko postawionych celów. Jednakże dlaczego są oni tak zaparci i tak perfekcyjni? Skąd wiedzą, jak będzie wyglądał każdy kolejny ruch policji? Gdzie mają swoich informatorów i co jest ich głównym przesłaniem? Katie Maguire to wysoko postawiona policjantka pełniąca funkcję nadkomisarza, która na swojej drodze spotyka wiele komplikacji oraz przeszkód z różnych stron. Prowadzi tajemniczą sprawę, jednakże chwilami nie radzi sobie z rzeczywistością i stara się oderwać od obowiązków w domowym zaciszu. Jej nowy sąsiad David nie ułatwia jej tego i codziennie składa wizyty, które na początku bywały miłe, jednak z czasem stawały się coraz bardziej uciążliwe. Nadkomisarz Katie Maguire ma swój silny i niepowtarzalny charakter, dzięki któremu nie ugina się i nie poddaje w najtrudniejszych chwilach śledztwa. Za wszelką cenę chce udowodnić, że zasłużyła na obecne stanowisko i poradzi sobie ze stawianymi przed nią wyzwaniami. "Urodziliśmy się po to, żeby ocierać światu łzy." Tematyka owej powieści autora jest nieco inna od jego poprzednich dzieł. Graham Masterton jest znany głównie z przerażających horrorów, które każdemu potrafią spędzić sen z powiek oraz zmrozić krew w żyłach. Tutaj przedstawia nam swoje nieco inne oblicze i wciąga nas w temat gangów, porwań, tajemnic, morderstw oraz niewyjaśnionych aspektów politycznych. Pokazuje jak wygląda codzienność policjantów, którzy mimo wszystko muszą oddawać się pracy i radzić sobie z makabryczną rzeczywistością. Jego powieść przepełniona jest nie tyle strachem, co zawiłymi i krętymi tajemnicami połączonymi z intrygami wielu bohaterów. Czytelnik nawet się nie spodziewa, że pewne zaufane osoby mogą maczać palce w niektórych sprawach. "Nie przestaje się kochać ludzi tylko dlatego, że umarli." "Uznani za zmarłych" była zaskakującą książką i spodziewałam się po niej zupełnie czegoś innego. Muszę jednak przyznać, że autor również w takiej formie dał sobie radę i stworzona przez niego wartka akcja pełna sekretów jest wciągająca i przerażająca. Wszystko opiera się na porwaniach i specyficznym gangu, który zdolny jest dosłownie do wszystkiego. Pomimo że książka mi się podobała, wolę jednak Mastertona w typowych horrorach. Nie wykluczone jednak, że sięgnę również po inne części przygód silnej i niezależnej Katie Maguire.
Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2023-11-19, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2023,

Nigdy nie sądziłem, że ocenię jakąkolwiek książkę Mastertona na 6. Owszem, lubię go czytać i nawet najbardziej infantylne opowieści mają swoją dynamikę i nie nużą. Jednak ta książka wcisnęła mnie w fotel niczym najlepsze Reachery. Z tym, że u Mastertona zawsze jest jeszcze brutalniej.

Dobrze napisana, mocno wciągająca - jej przeczytanie zabrało mi w zasadzie trzy dni i to w okresie, gdy mam wyraźny czytelniczy dołek i nawet niezłe i ledwie 300-400 stronicowe książki zajmują mi 2 tygodnie. Ale wreszcie nie mogłem się oderwać i chciałem jak najszybciej poznać zakończenie. I właśnie za to, za tę potrzebę jej chłonięcia - książka dostaje u mnie najwyższą notę. Jak na razie też jest dla mnie najlepszą z cyklu!

Muszę przyznać, że początek był mocny, wręcz makabryczny. Lubię przyglądać się pracy detektyw Katie Maguire i jej zespołu oraz jej nierównej walki z przełożonymi, którym kobiety w szeregach śledczych po prostu przeszkadzają. Ale Katie jest odważna, skrupulatna i bezkompromisowa. Jeszcze okaże się kto będzie górą. Książka jest chwilami brutalna i mroczna, motywy przestępców, przynajmniej te oficjalne, niezrozumiałe. A skorumpowani policjanci znajdują się na całym świecie. Cieszę się gdy uda ich się odszukać. Trochę Katie skomplikowało się na zakończenie życie prywatne. A może nie? Szukam następnej części i polecam.

Graham Masterton nigdy mnie nie zawiódł. Pisze świetne książki. Wciągające, pełne tajemnic. Tak samo jest z tą książką. Idealnie napisana fabuła i intryga, świetnie wykreowane postacie. Najlepsza jest nadkomisarz Katie. Pomimo wielu kłopotów i problemów w pracy nie poddaje się, nawet pod groźbą utraty pracy. Dąży do odkrycia prawdy za wszelką cenę. Jednak jest też normalnym człowiekiem, który popełnia błędy, jakby przespanie się z sąsiadem co daje złe skutki.  Historia cały czas trzyma w napięciu, dopiero na końcu dowiadujemy się całej prawdy o skorumpowanych policjantach i szantazujacych bandytach. Książka nie nudzi. Polecam

Avatar użytkownika - czarnadama9
czarnadama9
Przeczytane:2020-05-12, Ocena: 4, Przeczytałam,
Siostry krwi
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Siostry krwi

Fabuła tym razem skupia się na seryjnym mordercy, który za cel obiera sobie zakonnice. Jaką tajemnicę sprzed pięćdziesięciu lat kryją siostry i...

Powrót wojowników nocy
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Powrót wojowników nocy

W klinice położniczej w Louisville noworodki zapadają na tajemniczą chorobę. Nieustający płacz i brak snu skazują je na powolną śmierć z wycieńczenia....