W najogólniejszym sensie, dążenie to wyrastało z doświadczeń II Rzeczypospolitej i bolesnej lekcji II wojny światowej. Społeczną funkcję wiedzy o przeszłości Jerzy Giedroyc rozumiał jako krytyczny, wielogłosowy i wolnych od wszelkich tematów tabu namysł nad przeszłością Polski, jej relacjami z sąsiadami oraz miejscem w Europie. Chciał, aby była to refleksja wolna od wszelkich „fanatyzmów narodowych, klasowych, rasowych, religijnych, obyczajowych”.

Prezentowany Czytelnikowi tom rozpoczyna serię wydawnictw źródłowych przygotowanych w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki „Jerzy Giedroyc, historycy i świadkowie historii”. W ślad za nim ukażą się dwa kolejne zawierające wybór korespondencji Redaktora z badaczami przeszłości oraz jej bohaterami. Niepodobna wykluczyć, że poszczególne woluminy będą uważane za odrębne publikacje.

Informacje dodatkowe o W poszukiwaniu innej historii. Antologia tekstów opublikowanych na łamach periodyków Instytutu Literackiego w Paryżu:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Data wydania: 2015-12-08
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7969-933-9

Kup książkę W poszukiwaniu innej historii. Antologia tekstów opublikowanych na łamach periodyków Instytutu Literackiego w Paryżu

W poszukiwaniu innej historii. Antologia tekstów opublikowanych na łamach periodyków Instytutu Literackiego w Paryżu - opinie o książce

Emigracja ukraińska. Listy 1950-1982
Jerzy Giedroyć0
Okładka ksiązki - Emigracja ukraińska. Listy 1950-1982

Książka stanowi wybór listów powstałych w czasie pracy Jerzego Giedroycia. Sa one zapisem jego zainteresowań a także bogatym źródłem wiedzy o realiach...

Dzieła zebrane tom 13. Korespondencja vol. 2. 1967-1975
Jerzy Giedroyć0
Okładka ksiązki - Dzieła zebrane tom 13. Korespondencja vol. 2. 1967-1975

Dwie legendarne postaci XX wieku i ich nigdy dotąd niepublikowane listy. Niezwykła, obejmująca ponad 50 lat, korespondencja Gustawa Herlinga-Grudzińskiego...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;