Wajda. Kronika wypadków filmowych

opiół i diament, Wszystko na sprzedaż, Wesele, Ziemia obiecana, Człowiek z marmuru, Człowiek z żelaza – to filmy, które na trwałe zapisały się w historii nie tylko polskiego kina. Wajda. Kronika wypadków filmowych to książka, w której po raz pierwszy o tych filmach mówią ci, którzy je z Wajdą współtworzyli. Wajda jest artystą totalnym, ale też daje swoim ekipom na planie bardzo dużą wolność.

Dlatego o kulisach powstawania wszystkich filmów Wajdy – od Pokolenia do Wałęsy – opowiadają jego aktorzy – Elżbieta Czyżewska, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski czy Wojciech Pszoniak, ale też członkowie ekipy technicznej: operatorzy, kompozytorzy, scenografowie.

Tym samym powstała niezwykła opowieść o najważniejszych filmach w dziejach polskiego kina, ale też portret niezwykłego artysty, jakim jest Andrzej Wajda.

Żeby film był „nasz”, musi być udany, wyjść naprzeciw widowni, zostać zauważony przez krytykę. Niestety nie wszystkie moje filmy spełniają te kryteria, są wśród nich nieudane. Te nieudane nie są już „nasze”, to są „moje” filmy. Można zadać pytanie: a kto dokonuje tej oceny? Oczywiście - ja.
Andrzej Wajda

Wajda. Kronika wypadków filmowych - opinie o książce

Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp
Przeczytane:2016-12-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Na podstawie wspomnień i komentarzy grona osób związanych w jakikolwiek sposób z A. Wajdą autor zbudował obraz polskiej kinematografii i jej twórców. To wręcz taka emocjonalna wyprawa wgłąb historii, która przenosi nas na próby i plany filmowe "tamtych" czasów. Swoją przygodę ze sztuką reżyserii Andrzej Wajda rozpoczął w 1949 r. na wydziale reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Generalnie wraz ze znanymi, m.in. z J. Łomnickim i S. Bareją. Od początku A. Wajda odznaczał się odwagą i wielkim humanizmem. To też znajduje odzwierciedlenie w późniejszych produkcjach. Wajda potrafił ukazać ówczesny świat z dystansem, ale dobitnym wyczuciem - jeśli wiecie o co mi chodzi. Wszechobecna cenzura zalewała świat teatru i filmu. Ciężko było więc wyrazić człowiekowi to, co leżało mu na sercu, a co dopiero ukazać to światu. Mimo to A. Wajda, nie przejmując się takimi ograniczeniami - kręcił, reżyserował i stawał się coraz większym autorytetem wśród swoich kolegów i znajomych "po fachu". Był inspiracją dla innych artystów. Zaczynając pracę nad filmem uczył aktorów innego spojrzenia na zwykłe rzeczy. Wiedział, co chce uzyskać, jakich aktorów zaprosić do współpracy. Był zdecydowany i miał swoje "twarde" zdanie. W tym wszystkich posiadał jeszcze jedną ważną cechę. Otóż otwartość na propozycje i sugestie innych. Jak coś mu się nie podobało - mówił to otwarcie. Z kolei jak coś go zachwyciło - przyznawał to i chwalił pomysł. Pierwszym filmem, który można nazwać "dziełem debiutantów" było POKOLENIE. Był to "żywy organizm", na którym młodzi studenci uczyli się fachu. Potem powstawała trylogia wojenna. Mowa tu o: KANALE, POPIELE I DIAMENCIE oraz LOTNEJ. A. Wajda rozkręcał się coraz bardziej. Powstawała niemalże produkcja za produkcją. Nie wszystkie filmy są znane, chociażby NIEWINNI CZARODZIEJE, przy kręceniu których wystąpiły rozmaite perypetie. Przeczytajcie książkę, a dowiecie się o czym mowa.
Avatar użytkownika - Sunny_M
Sunny_M
Przeczytane:2019-08-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 2019 book,

Interesująca książka. Bardzo forma mi przypadła do gustu.

Zatrzymani w kadrze
Bartosz Michalak0
Okładka ksiązki - Zatrzymani w kadrze

Subiektywny portret dziewięciu wybitnych polskich operatorów: Jerzego Lipmana, Jerzego Wójcika, Witolda Sobocińskiego, Jana Laskowskiego...