Wędrowny sokół

Chłopiec znany pod imieniem Tor Baz -- Czarny Sokół -- wędruje po zamieszkane przez plemiona Pasztunów obszary Pakistanu, Iranu i Afganistanu. Spotyka mężczyzn, którzy walczą pod różnymi sztandarami, i kobiety, które mogą stracić wszystko, jeśli złamią kodeks honorowy swojej społeczności. Skąd idzie i dokąd prowadzi go przeznaczenie?

Informacje dodatkowe o Wędrowny sokół:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2015-02-04
Tytuł oryginału: The Wandering Falcon
Tłumaczenie: Hanna Pustuła-Lewicka

Kup książkę Wędrowny sokół

Wędrowny sokół - opinie o książce

Avatar użytkownika - AnnaP
AnnaP
Przeczytane:2015-12-03, Przeczytałam,

Nieczęsto krytykuję tytuły ukazujące się nakładem Czarnego, ale ten wyjątek potwierdza regułę. Mój ulubiony wydawca również zalicza drobne potknięcia. Z opisu wydawcy:  Ta książka to niemal baśniowa opowieść o wędrowcu, który bywa informatorem władz, przewodnikiem, handlarzem, lecz gdy go zapytać o pochodzenie – milczy. Towarzysząc mu, czytelnik odkrywa tajemnice Beludżów, ludów Afridi, Waziri i Bettanów. Nieznających władzy, granic, kierujących się własnym kodeksem honorowym. Tor Baz staje się także świadkiem zmian, które w drugiej połowie XX wieku poskromiły wypełniony wolnością świat wędrowców. Odniosłam wrażenie, że obecność głównego bohatera jest tak naprawdę pretekstem do snucia opowieści o świecie ludów wędrujących. Sam Tor Baz pojawia się z częstotliwością postaci drugoplanowej, wszystko inne wydaje się od niego ważniejsze. Może to był celowy zabieg autora, by pokazać jak tajemniczą postacią jest protagonista, jednak mnie zniechęcił do dalszego czytania. Chociaż pasztuńskie plemiona i ich obyczaje stanowią świetny materiał na książkę, "Wędrowny sokół" zdaje się nie wykorzystywać w pełni tego potencjału. W zasadzie w ogóle nie potrafiłam wczuć się w te historie; wydawały się nie mieć ze sobą żadnego związku. Autor chciał ukazać rozpadający się świat nomadów i uważam to za bardzo ciekawy pomysł. Niestety wykonanie mocno kuleje, przekaz zawarty pomiędzy wierszami wydaje się niewyraźny, jakby sam Ahmad nie był pewien, o czym chciał napisać. Pomijając kwestie chaotycznego prowadzenia narracji, zarzucania czytelnika milionami imion i tytułów oraz nagłych przeskoków akcji, ta historia pisana jest językiem tak koszmarnie nieciekawym, że trudno mi zrozumieć, dlaczego została uznana za wyjątkową. Wydaje mi się, że nie brakuje na Bliskim Wschodzie dobrych pisarzy. Oczywiście, to godne podziwu, że autor w tak późnym wieku debiutował i odniósł ogromny sukces, niestety jego twórczość zupełnie do mnie nie przemawia.

Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com

Avatar użytkownika - blackolszi
blackolszi
Przeczytane:2015-04-20, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Sięgnęłam po książkę, bo wygrałam ją w konkursie i głupio by było nie przeczytać. Książka ciężka, strasznie się męczyłam przy czytaniu. Może to kwestia języka, może po części problem leży "we mnie", bo nie pociągają mnie klimaty Bliskiego Wschodu, ludów i obyczajów tamtych rejonów. Dla osób, które fascynują się historią Afganistanu, Pakistanu i wszelkiej maści ludów zamieszkujących tamte tereny, jest to na pewno fajna książka - ciekawostka i możliwość uzupełnienia swojej wiedzy o nomadach i ich kodeksach honorowych, związkach, podejściu do życia, a także znajdzie tam trochę nawiązań do historii tych ludów sprzed kilkudziesięciu lat.
Avatar użytkownika - Verri
Verri
Przeczytane:2018-06-17, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2018, Książki XXI wieku,
Avatar użytkownika - LukaRhei
LukaRhei