Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista

Pamięć jest w tej opowieści najważniejsza. Ale pamięci jest w niej tyle, ilu bohaterów.

Mieczysław A. Krąpiec: dominikanin, rektor KUL-u, wybitny filozof, długoletni tajny współpracownik SB o pseudonimie „Józef”; Janusz Krupski: historyk opozycjonista, czołowa postać niezależnego ruchu wydawniczego w PRL, Edward Kotowski: agent SB i wywiadu PRL, który twierdzi, że całe życie działał dla dobra Polski. Ich losy splatają się w opowieść o wolności i jej granicach, o wyborach, przed którymi stawali Polacy w latach PRL.

Dariusz Rosiak rozmawia z byłymi i obecnymi pracownikami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, absolwentami uczelni, opozycjonistami, duchownymi i działaczami komunistycznymi. Wśród nich są między innymi: Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda, Jerzy Kłoczowski, Joanna Krupska, Władysław Stróżewski, Andrzej Szostek, Elżbieta Wolicka-Wolszleger, Andrzej Werblan, Janusz Wrona.

Wszystkich połączyli bohaterowie książki i jedno miejsce: Katolicki Uniwersytet Lubelski. Uczelnia, którą otwarto po okupacyjnej przerwie już jesienią 1944 roku z inspiracji władz radzieckich. Przez kilka dekad KUL był oazą wolności w komunistycznej Polsce, siedliskiem niezależnej myśli, schronieniem dla odrzuconych przez system. A równocześnie kuźnią kościelnych kadr kontrolowaną przez licznych agentów bezpieki.

Informacje dodatkowe o Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista:

Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista - opinie o książce

Avatar użytkownika - GRZADA
GRZADA
Przeczytane:2014-10-12, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Autor pokazuje na konkretnych przykładach klimat polityczny i społeczny w II RP a także zahacza o lata ostatnie. Pokazuje jak się robiło kariery, jak się traciło perspektywy na nie, czym się kierowali główni bohaterowie tej książki przy wyborze drogi życiowej. Lektura daje do myślenia - zaglądamy od zaplecza w świat polityki i kościoła. Polecam
Avatar użytkownika - mon-mon
mon-mon
Przeczytane:2014-12-29, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się brexit i inne historie o wyspiarzach
Dariusz Rosiak0
Okładka ksiązki - Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się brexit i inne historie o wyspiarzach

Do czego Brytyjczykom służy dom? Dlaczego gdy jeden Anglik otwiera usta, drugi już nim pogardza albo go nienawidzi? Czy brexit jest przejawem racjonalności...

Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan
Dariusz Rosiak0
Okładka ksiązki - Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan

„Tysiące wschodnich chrześcijan ginie dziś z rąk islamskich fanatyków, setki tysięcy uciekają z miejsc, w których mieszkali przez stulecia. Są zastraszani...