Wyprawa po klucz

"Wyprawa po klucz" to debiutancka powieść Małgorzaty Borkowskiej. Jej Bohaterem jest nastoletni chłopiec, Paweł, który nie spodziewa się, że zwyczajny wyjazd do babci okaże się początkiem niezwykłej przygody. Książka skierowana jest do młodzieży oraz dorosłych. Posiada baśniową fabułę, zawiera w sobie intrygującą opowieść o dojrzewaniu, przygodzie, przyjaźni.

Informacje dodatkowe o Wyprawa po klucz:

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Klucz
Data wydania: 2016-06-07
Kategoria: Przygodowe
ISBN: 978-83-944491-0-0

Kup książkę Wyprawa po klucz

Wyprawa po klucz - opinie o książce

Avatar użytkownika - tenartt
tenartt
Przeczytane:2016-07-20, Ocena: 6, Przeczytałem,
Głęboka i wciągająca. Polecam!!!
Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2016-01-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
"Wielkie tajemnice mają więcej uroku, niż proste rozwiązania". Któż z nas nie pamięta pięknych bajek czytanych w dzieciństwie, które zabierały nas w emocjonujące wędrówki po nieznanych krainach, pełnych dziwnych stworzeń, magii i odwiecznej walki dobra ze złem? Któż z nas nie marzył wówczas o tym, by choć na chwilę przenieść się do tego bajkowego świata, aby zasmakować przygody? Taka wyprawa byłaby bowiem czymś magicznym, czymś o czym nigdy byśmy nie zapomnieli, czymś co na zawsze wpłynęłoby na nasze życie. Małgorzata Borkowska swoją przygodę z pisaniem rozpoczęła już w szkole podstawowej. Studiowała matematykę i filozofię, a także rozpoczęła studia doktoranckie z kulturoznawstwa. Matka trójki dzieci, żona mężowi, stale poszukująca prawdy w życiu i we wszechświecie. "Wyprawa po klucz" to jej debiut literacki. Jedenastoletni chłopiec o imieniu Paweł jedzie do swojej chorej babci, aby się nią zaopiekować. Bohater nie spodziewa się, że czeka na niego wspaniała podróż, w której pozna Przyjaciela, Zgreda, Małą Lulę, Królika, Tygrysa i wielu innych ciekawych postaci. Wyprawa po klucz na zawsze odmieni jego sposób postrzegania świata. Bajki dla dzieci ubrane w typowo prozatorską formę winny zapewnić odpowiednią rozrywkę i oczywiście większość takich dzieł spełnia tę właśnie rolę. Bezcenną zatem cechą takiego utworu jest to, gdy posiada on także walor dydaktyczny, przemycający pod płaszczem prostej historii pewne, uniwersalne wartości i treści skłaniające do myślenia. Niewątpliwie taką właśnie bajką dla dzieci i młodzieży jest "Wyprawa po klucz", gdyż autorka pokusiła się o przedstawienie w jej fabule wielu wydarzeń, które skłaniają do myślenia nawet dorosłych czytelników. Otóż tytułowa wyprawa Pawła staje się jednocześnie wyprawą wewnątrz siebie, we własne rozterki i dylematy - to swoista ingerencja w to, jak do tej pory chłopiec widział otaczający go świat. Wymiar filozoficzny jest więc w tej książce dość mocno widoczny i to niewątpliwie zaleta tego debiutu. Nie można nie wspomnieć o tym, iż baśniowy klimat całej bajki rzutuje na odbiór fabuły tej książki. Wraz z Pawłem bowiem młody czytelnik odwiedza zupełnie nieznany świat, pełen magii i dziwów, tajemniczych stworów i zjawisk, które nie miałyby racji bytu w realnej rzeczywistości. Bogaty świat przedstawiony pokazuje skalę wyobraźni Małgorzaty Borkowskiej, która wykreowała go w sposób niewątpliwie przyciągający uwagę młodego czytelnika. Każdy z nas nosi w sobie klucz do własnego wnętrza. Klucz, który głęboko ukryty czeka na swoje odkrycie. Debiut Małgorzaty Borkowskiej, oprócz wymiaru typowo rozrywkowego, niesie ze sobą głębsze przesłanie, które skłoni do przemyśleń czytelnika w każdym przedziale wiekowym. Daj porwać się fascynującej przygodzie, w której dosłownie wszystko może się wydarzyć. Klucz do niej znajduje się w zasięgu twojej ręki, wystarczy po niego sięgnąć.
Avatar użytkownika - slk
slk
Przeczytane:2016-07-14, Przeczytałem,

Powieść z kluczem

Problem w tym, że bycie wybranym jest właśnie tym, czym jest. Jest byciem wybranym.

Wybrany został z pewnością Paweł, bohater Wyprawy po klucz Małgorzaty Borkowskiej. Początkowo nie ma on przekonania, by jego misja była szczególnie interesująca - nastoletni chłopiec ma spędzić wakacje z dala od kolegów, opiekując się poważnie chorą babcią. Szybko jednak okazuje się, że stoi przed nim o wiele większe wyzwanie. Że wkrótce wybierze się w podróż, która na zawsze zmieni jego życie. Wyruszy w długą wyprawę po klucz.

Skromne początki

Debiutancka powieść Małgorzaty Borkowskiej początkowo nie obiecuje zbyt wiele. Przeciętna okładka, informacja, że książka ukazała się w modelu self-publishingu, niedostępna w przeciętnej placówce popularnych sieci księgarskich - wydawałoby się, że to kolejna niszowa pozycja. I dobrze znane z literatury dla młodych czytelników zawiązanie akcji - przeciętne dziecko, które wkrótce uczestniczyło będzie w przygodzie swojego życia. Gdy jednak czytelnik przebije się przez warstwę pozorów, gdy przedrze się przez pierwszych kilkadziesiąt stron, odkryć może niezwykły świat tej historii, utrzymanej w duchu wielkich powieści chrześcijańskich - książek C.S. Lewisa czy J.R.R. Tolkiena.

Wielka przygoda…

Zacznijmy może od tego, co w przypadku literatury dziecięcej i młodzieżowej najważniejsze. A więc od sposobu, w jaki Borkowska prowadzi swą opowieść, aby zaintrygować młodego czytelnika, by skłonić go do wybrania właśnie tej lektury, do tego, by nie odkładał on książki. Mamy więc bliskich czytelnikom bohaterów - przede wszystkim najzupełniej przeciętnego chłopca, z którym identyfikować się może każde dziecko. Mamy jego koleżankę, która wychowywała się w sierocińcu. Mamy ukochaną babcię i niezwykłych towarzyszy podróży - Podróżnika oraz jego niezbyt sympatycznego brata, nazywanego Zgredem, mamy istoty z pogranicza jawy i snu - kota, który przemienił się w Tygrysa, mamy elfa oraz Królika. Mamy - wreszcie - nieco tajemniczego początkowo Przyjaciela, mamy też Złego, który czyhał będzie na życie naszych bohaterów. A to nie wszystkie postaci, które zamieszkują powieściowy świat.

Świat, który bardzo przypomina ten, w którym żyjemy, a jednocześnie znaleźć w nim można miejsce na istoty i wydarzenia o charakterze magicznym - tyle tylko, że nie każdy chce lub potrafi je dostrzec. To - obok barwnych, choć właściwie bliskich czytelnikowi postaci - drugi atut powieści. Młody czytelnik ma poczucie, że sięgając po książkę Małgorzaty Borkowskiej, doświadcza swego rodzaju wtajemniczenia, że i jego może wkrótce odwiedzić Przyjaciel, że i on powołany może być do niezwykłych czynów.

Fabuła jest tu linearna, stosunkowo prosta - taka, jaka powinna być w przypadku powieści kierowanej przede wszystkim do młodego czytelnika. Nawet, jeśli wydarzenia nie toczą się błyskawicznie, jeżeli miejscami przydałaby się też powieści ingerencja doświadczonego redaktora, który dokonałby kilku cięć, to i tak nie ma tu miejsca na nudę. Borkowska sprawnie buduje nastrój, umiejętnie w odpowiednich momentach wywołuje niepokój czytelnika i podtrzymuje jego zainteresowanie rozwojem wydarzeń.

…i wielkie odniesienia

Jednak to właśnie sposób, w jaki Borkowska gra z tradycją literacką wydaje się w przypadku Wyprawy po klucz najciekawszy. Znajdziemy w powieści odniesienia do Alicji w Krainie Czarów (Paweł zyskuje w książce nowe imię - Rycerz Królika i to właśnie Królik pomoże mu odnaleźć się w Krzywym Świecie). Mamy bardzo wyraźne echa Opowieści z Narnii, ale też Władcy Pierścieni. Mamy - wreszcie - źródło, z którego czerpał i C.S. Lewis, i J.R.R. Tolkien, a więc Pismo Święte. Tyle, że jego przesłanie zostaje tu przedstawione niejako w konwencji powieści przygodowej i dostosowane do odbioru właściwego dla młodego czytelnika.

Bo Wyprawa po klucz to - nie da się ukryć - powieść w wymowie raczej chrześcijańska niż magiczna. Małgorzata Borkowska mówi o znaczeniu przyjaźni czy więzi rodzinnych, jednak wszystkie wydarzenia w jej opowieści rozświetlone są blaskiem Księgi. Bardzo konkretnej Księgi. Dopiero w odniesieniu do niej w pełni zrozumieć można kolejne przygody Pawła, dopiero w odniesieniu do niej pojmujemy, czego chłopiec miał się nauczyć z kolejnych perypetii. Początkowo tropy te wydać się mogą dorosłemu raczej oczywiste (i właściwie to dobrze, bo przy odpowiednich wskazówkach i dziecko nie powinno mieć problemu z ich odnalezieniem czy zrozumieniem), jednak w miarę rozwoju biegu zdarzeń opowieść nabiera głębi, a autorka dotyka tematów coraz trudniejszych, spraw coraz bardziej złożonych. I tak ostatecznie Wyprawa po klucz to opowieść o dojrzewaniu, ale też o wierze i dochodzeniu do niej. To opowieść o wolnej woli, o szansach i zagrożeniach, jakie ta ze sobą niesie. To opowieść o ludziach, trochę zagubionych w zdominowanym przez naukę czy technikę świecie. To - wreszcie - opowieść o Przyjacielu i Autorze, którzy przez cały czas czekają, skłonni pomóc każdemu w odnalezieniu właściwej drogi. To opowieść o Bogu i o ludziach. Zwyczajnych ludziach - czasem słabych, czasem mających wątpliwości i upadających, ale zawsze powołanych do rzeczy wielkich. Wyprawa po klucz pomaga uświadomić to zarówno młodszym, jak i dorosłym czytelnikom. I dla osób wierzących to właśnie będzie najważniejszy wymiar powieści Małgorzaty Borkowskiej.

Leksykon zakonnic polskich epoki przedrozbiorowej tom i
Małgorzata Borkowska0
Okładka ksiązki - Leksykon zakonnic polskich epoki przedrozbiorowej tom i

Autorka, znawczyni życia zakonnego, przybliżyła w formie słownika biograficznego liczną grupę społeczną dawnej Rzeczypospolitej ? zakonnice. Dzięki wnikliwym...

Do ciotusieńki dobrodziejki
Małgorzata Borkowska0
Okładka ksiązki - Do ciotusieńki dobrodziejki

Do ciotusieńki dobrodziejki s. Małgorzaty Borkowskiej OSB to książka bibelot, z piękną szatą graficzną. Ma postać listów siedemnastowiecznej benedyktynki...