Wyspa klucz

Małgorzata Szejnert, autorka książki Czarny ogród, zabiera nas tym razem w daleką podróż na Ellis Island, małą wyspę u wybrzeży Nowego Jorku, która przez lata była nazywana „bramą do Ameryki”. Od końca XIX wieku do lat 50. wieku XX mieściło się na niej centrum przyjmowania imigrantów przybywających do Stanów Zjednoczonych. W tym czasie przez wyspę przewinęło się blisko 12 milionów osób. Większość przebywała na niej zaledwie kilka godzin. Ci, którzy mieli mniej szczęścia, spędzali tam nawet do kilkunastu miesięcy, przechodząc długotrwałą kwarantannę i najróżniejsze badania. Inni zaś byli po prostu odsyłani z powrotem, ponieważ zgodnie z ustawami imigracyjnymi zakaz wstępu obejmował: „idiotów, chorych umysłowo, nędzarzy, poligamistów, osoby, które mogą się stać ciężarem publicznym, cierpią na odrażające lub niebezpieczne choroby zakaźne, były skazane za zbrodnie lub inne haniebne przestępstwa, dopuściły się wykroczeń przeciw moralności” oraz tych, którzy nie mieli pieniędzy na podróż w głąb kraju.

Autorka nie tylko śledzi dramatyczne losy emigrantów polskich, żydowskich, niemieckich czy włoskich, ale dzięki ogromnej reporterskiej pasji i dociekliwości ożywia postaci pracowników stacji na Ellis Island - lekarzy, pielęgniarek, komisarzy, tłumaczy oraz opiekunek społecznych, a nawet przyzwoitek.

To fascynujący reportaż, bogato ilustrowany unikatowymi zdjęciami archiwalnymi.*

Informacje dodatkowe o Wyspa klucz:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-1161-2

Kup książkę Wyspa klucz

Wyspa klucz - opinie o książce

Avatar użytkownika - maadr43a
maadr43a
Przeczytane:2014-02-25, Ocena: 5, Przeczytałam,
Książka, która przekonała mnie do tego typu literatury. Bardzo ciekawie napisana, interesująca i przede wszystkim wbrew pozorom nie jest "ciężka".

Jak zawsze dzięki Małgorzacie Szejnert poznałam coś nowego, miejsce o którym nie wiedziałam, wydarzenia z przeszłości. Dodatkowo napisane pięknym językiem.

Avatar użytkownika - Muminka789
Przeczytane:2012-01-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Historia i reportaż, Mam,
Usypać góry. Historie z Polesia
Małgorzata Szejnert0
Okładka ksiązki - Usypać góry. Historie z Polesia

"Usypać góry. Historie z Polesia" to fenomen polskich Kresów w pigułce. Wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini...

Czarny ogród
Małgorzata Szejnert0
Okładka ksiązki - Czarny ogród

Jesienią dojdzie do wielkiej niespodzianki. Do sensacji wydawniczej, jakiej dawno nie było na skalę Polski. Ukaże się książka wybitnej dziennikarki Małgorzaty...

Forget Me Not
Julie Soto