Wytępić całe to bydło

Na wszystkim, co żyje, można wymusić postęp wyłącznie przez kary – głosił pogląd Herberta Spencera. Istnieją dziś, między małpami i cywilizowanym człowiekiem, formy przejściowe, jak goryle i dzikusy, mówił Karol Darwin. Georges Cuvier o negroidach pisał, że grupy należące do tej rasy pozostaną na zawsze w stanie barbarzyństwa. Joseph Conrad naoczny świadek tamtych wydarzeń, pisał: „Europejczycy to przekleństwo Wschodu. Co mają do zaproponowania? Broń palną, proch, dżin, kiepskie ubrania, często brak uczciwości, zastępującą rękodzielnictwo kobiet tandetę, nowe wymagania, nowe obyczaje i niezadowolenie z tego, co się ma... Takie to dobrodziejstwa przynoszą z sobą Europejczycy”. Zainspirowany Jądrem ciemności Josepha Conrada, Sven Lindqvist ukazuje historię terroru przełomu XIX i XX wieku oraz filozofię unicestwiania ras niższych w imię poszerzania przestrzeni życiowej dla ras wyższych. Wyruszając do współczesnej Afryki Północnej, bada ślady europejskiego kolonializmu, obnaża dzisiejsze skutki działalności białych na Czarnym Lądzie

Informacje dodatkowe o Wytępić całe to bydło:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2009-09-17
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7414-673-9

Kup książkę Wytępić całe to bydło

Wytępić całe to bydło - opinie o książce

Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2013-07-12, Ocena: 5, Przeczytałem, czytam regularnie w 2013 roku,
Niszczenie innych kultur, uznawanych przez Europejczyków za mniej rozwinięte, była ich głównym hobby przez wiele lat. Przedstawiając historię kolonializmu autor dowodzi że eksterminacja i rasizm są z nami bardzo długo.
Avatar użytkownika - mamausza
mamausza
Przeczytane:2023-11-11, Ocena: 5, Przeczytałem,

,,To nie wiedzy nam brakuje. Oświecone społeczeństwa w swojej większości i niezależnie od epoki posiadały wiedzę na temat popełnianych dawniej i popełnianych obecnie potworności w imię Postępu, Cywilizacji, Socjalizmu, Demokracji i Rynku"

,,Wytępić całe to bydło" to niezwykle ważny reportaż który pokazuje jak od wieków zabijano innych ze względu na odmienny kolor skóry, wyznanie, ziemię czy różnice cywilizacyjne i kulturowe. To podróż od oświecenia po nazizm, który był kontynuacją zagarniania terenów i zabijania "gorszych" ludzi. Holocaust zdaniem autora nie był nową zbrodnią, a jedynie kopią już dobrze znanego dorobku kolonializmu kulturowego. To tytułowe stwierdzenie towarzyszyło ale i kładło się cieniem na historii Europy. Pokazuje również proces, wytłumaczenie ale  przeświadczenie, iż warunkiem postępuj jest zagłada. Niszczenie innych kultur, uznawanych przez Europejczyków za mniej rozwinięte. Kolonializm, masakry tubylców w imię naturalnej selekcji, to wstydliwe karty historii.  A to wszystko w imię "poszerzania przestrzeni życiowej" oraz eksterminacji ras postrzeganych jako gorsze od białej. W tle tego wszystkiego autor często powołuje się na ,,Jądro Ciemności" Josepha Conrada.

Trzeba przyznać, że pomimo ciężkiego tematu książkę czyta się niespodziewanie lekko, jest wciągająca ale i dobrze napisana. Bardzo ważna lektura po którą warto sięgnąć.

Avatar użytkownika - moonwielki
moonwielki
Przeczytane:2013-01-22, Ocena: 5, Przeczytałem, 12 książek 2013,
Już nie żyjesz. Historia bombardowania
Sven Lindqvist0
Okładka ksiązki - Już nie żyjesz. Historia bombardowania

1 listopada 1911 roku nad północnoafrykańską oazą Tagiura porucznik Giulio Cavotti wychylił się z kokpitu swojego prymitywnego samolotu i wypuścił granat...

Terra nullius. Podróż przez ziemię niczyją
Sven Lindqvist0
Okładka ksiązki - Terra nullius. Podróż przez ziemię niczyją

„Terra nullius - ziemia niczyja. Ziemia, która do nikogo nie należy. W każdym razie do nikogo, z kim trzeba by się liczyć. Obszar, który wkrótce...