Wyznania buddyjskiego ateisty

Błyskotliwe i odważne "Wyznania buddyjskiego ateisty" to relacja z osobistej wędrówki przez buddyzm, której owocem jest nowy, przełomowy portret historycznego Buddy. Relacjonując swoją podróż duchową od hipisa przez mnicha do ateisty, Batchelor - znawca, nauczyciel i interpretator myśli buddyjskiej - odtwarza życie historycznego Buddy, sytuując go w konkretnych uwarunkowaniach społeczno-politycznych. Na podstawie badań starożytnych tekstów kanonu palijskiego - najwcześniejszych zapisków o życiu i naukach Buddy - dowodzi, że Budda był człowiekiem, który spojrzał na życie ludzkie w radykalnie nowy sposób. Od karmana i życia po śmierć bardziej interesowało go pytanie, jak ludzie powinni żyć w doczesnym świecie. Zdaniem Batchelora postawa Buddy była znacznie mniej nacechowana pobożnością i religijnością niż znany nam dziś buddyzm.

Informacje dodatkowe o Wyznania buddyjskiego ateisty:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2012 (data przybliżona)
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7554-288-2

Kup książkę Wyznania buddyjskiego ateisty

Wyznania buddyjskiego ateisty - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dzoanaa
Dzoanaa
Przeczytane:2016-03-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2016, Mam,
Z opisów autora wynika, że nie tyle jest on ateistą co agnostykiem wiary buddyjskiej, świadczą o tym opisy pozostania przez autora świeckim wykładowcą i sam fakt, że autor pogłębiał swoją wiedzę na temat buddyzmu biorąc udział w spotkaniach z Dalaj Lamą już po odejściu z klasztoru. Autor przekazuje czytelnikowi wiele informacji dotyczących życia Gotamy pochodzących z kanonu tekstów palijskich oraz odsłania buddyzm z dwóch perspektyw - nauk tybetańskich oraz zenu, nie ujawnia jednak wielu informacji dotyczących codziennego życia w mnichów. Autor zawiera również wiele informacji dotyczących swojego postępowania jednak nie ujawnia swoich odczuć tego w jaki sposób uporać się z "wejściem: do tej religii oraz jakie emocje towarzyszyły mu po odejściu od wiary buddyjskiej. Jedna z rzeczy, która najbardziej p"przeszkadzała mi czytając tą książkę to opis wielu postaci, które nie były mi znane (gdyż dopiero zaczęłam pogłębiać swoją wiedzę na temat buddyzmu), brakowało zatem odnośników, przypisów które tłumaczyły by istotę danej postaci. Myślę, że książka ta kierowana jest bardziej dla osób, które posiadają już podstawową wiedzę na temat buddyzmu.