Wyznania gejszy

Młoda japońska dziewczyna zostaje sławną gejszą i przeżywa wielką miłość. Jej niezwykła opowieść, pełna humoru, patosu i niezapomnianych charakterów, to głośny literacki debiut amerykańskiego pisarza, bogaty w wiedzę historyczną i obyczajową.

Informacje dodatkowe o Wyznania gejszy :

Tytuł oryginału: Memoirs of a Geisha
Tłumaczenie: Witold Nowakowski
Ilustracje:-

Kup książkę Wyznania gejszy

Wyznania gejszy - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-12-28, 52 książki w 2016 roku,
Wprawdzie historia opisana w książce nie wydarzyła się naprawdę, ale wyłania się z niej ciekawy opis życia gejsz. Dla zainteresowanych kulturą Japonii pozycja obowiązkowa.
Avatar użytkownika - Hitomi
Hitomi
Przeczytane:2016-04-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Przed przeczytaniem książki, jej ekranizację oglądałam trzy razy i za każdym byłam zachwycona, ale dopiero po przeczytaniu książki mogę szczerze przyznać, że to dzieło geniuszu. Kultura Japonii została w niej przedstawiona w najlepszy możliwy sposób, a każda rzecz dla nas obca, została wyjaśniona czy opisana. Myślę, że kiedyś sięgnę po nią po raz drugi.
Avatar użytkownika - malamimbla
malamimbla
Przeczytane:2015-08-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Powieść którą czyta się jednym tchem-ujmująca, pięknie opowiedziana historia i doskonałe wprowadzenie czytelnika w hermetyczny świat gejsz.
Autor popisał się dużą wiedzą na temat Japonii i tamtejszej kultury. Na pewno pieczołowicie gromadził wszelkie informacje. Po lekturze warto też samemu nieco poszperać i odkryć, jakie rzeczywiste osoby kryją się pod fikcyjnymi nazwiskami. Książka wciągnęła mnie ze względu na swój klimat. To jak wygląda życie gejszy, jakie są etapy by ów gejszą zostać. Jest też dramat wojny i rozłąki. Czy kobieta jest w stanie odnaleźć się w brutalnym i patriarchalnym świecie? Historia mnie naprawdę wciągnęła, więc serdecznie polecam.
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2015-07-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Pokuszę się o stwierdzenie, iż lepsze niż film ;) Głębokie wejście w umysł Sayuri, świat zawistnej konkurencji między okiya oraz lekki język dosłownie zwalają z nóg. Powieść wręcz pochłania!
Avatar użytkownika - Maryszka
Maryszka
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Czytało się miło, chociaż to nie jest kompletnie moja tematyka. Nie ciągnęło mnie do niej, to muszę przyznać. Ale to tylko kwestia gustu, ogólnie polecam.
Avatar użytkownika - rama83
rama83
Przeczytane:2014-05-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Młoda dziewczyna, która chce zostać gejszą. Uczy się poezji, konwersacji oraz tańca. Droga, którą wybrała nie należy do łatwych. Zawód gejszy to powołanie, to elitarne zajęcie. Książka w ciekawy sposób ukazuje kulturę Japonii. Obyczaje są dla nas Europejczyków nadal dość egzotyczne.
Avatar użytkownika - patusia1990
patusia1990
Przeczytane:2014-01-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Piękna opowieść o tym, że życie gejszy to nie tylko przyjemności, ale wybór, który decyduje o życiu do śmierci.
Avatar użytkownika - karla1214
karla1214
Przeczytane:2013-12-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Posiadam,
Jakie wielkie zaskoczenie spotkało mnie po przeczytaniu historii Sayuri. Kiedy skończyłam powieść i przeczytałam, że jest ona jedynie oparta na faktach okropnie się zdziwiłam ! Przez cały czas miałam wrażenie, że Sayuri opowiada prawdziwą historię, do czego w szczególności przekonuje genialna narracja. Dawno nie czytałam tak dobrej książki pod względem technicznym ! Cały czas brałam osobiście udział w wydarzeniach, tak realistycznych, że czasami chciałam nawet zmienić ich bieg. Zostałam pozytywnie zaskoczona również pod względem fabuły. Myślałam, że historia będzie po prostu nieciekawa, ponieważ jak wiadomo gejsze raczej nigdy nie były skłonne do zdradzania szczegółów swojego życia. Na szczęście jednak było zupełnie inaczej. Historia była pięknie opisana, postacie realistyczne, a całość w żadnym miejscu że tak powiem "nie dłużyła się". Najbardziej pozytywnym aspektem tej książki jest jednak to, że mamy tu przedstawioną historię niemal całego życia Chijo, a następnie Sayuri, a mimo to książka wcale nie jest za długa, ani nie posiada niepotrzebnym wątków. Gorąco polecam!
Avatar użytkownika - Faledor
Faledor
Przeczytane:2013-06-11, Ocena: 5, Przeczytałam,
Kultura dawnej Japonii jest ekscytująca, tajemnicza i trochę niezrozumiała dla przeciętnego europejczyka. Książka opowiadając ciekawą historię pokazuje ten interesujący i tak odmienny od naszego świat.
Avatar użytkownika - gocha2323
gocha2323
Przeczytane:2013-05-16, Ocena: 6, Przeczytałam,
Wciągająca niesamowita książka
Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2012-01-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Przepiękna opowieść o niezwykłym kraju i jego niezwykłych mieszkańcach.
Avatar użytkownika - Valakiria
Valakiria
Przeczytane:2010-12-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
Fantastyczna, ciepła powieść o wielkiej miłości w trudnych czasach.To tego możemy obserwować kulturę ówczesnej Japonii. Wspaniałe dzieło, naprawdę. Nie nudzi się nawet po ośmiu razach ;)
Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2010-12-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Fascynująca opowieść gejsszy, ciekawy zapis obyczajowości i kultury Japonii

Wyznania Gejszy to powieść, która swoją światową premierę miała w 1997 roku. W Polsce tytuł po raz pierwszy ukazał się w 2001 roku nakładem Wydawnictwa Albatros. W 2005 roku książka Arthura Goldena doczekała się ekranizacji, której reżyserem został pan Rob Marshall, chociaż Steven Spielberg, Brett Ratner, Spike Jonze i Kimberly Peirce byli brani pod uwagę jako potencjalni reżyserzy filmu.
    Jak łatwo policzyć minęło ponad 20 lat od jej premiery, kiedy zacząłem czytać ten tytuł, który swojego czasu był prawdziwym bestsellerem. I ponownie mam mieszane uczucia po kolejnej przeczytanej książce. Z jednej strony otrzymujemy bardzo kompletny świat gejsz, wraz z ich szkoleniem, japońskimi tradycjami oraz jak te kobiety żyły w męskim świecie. Z drugiej strony nie bardzo wciągnąłem się w historię Chiyo/Sayuri. Ostatnie sto stron przeczytałem za jednym posiedzeniem, ale tylko dlatego, że jak najszybciej chciałem tę książkę zakończyć.
    Jak już wspomniałem nie czytało mi się tej pozycji najlepiej. Na przeczytanie 459 stron potrzebowałem ośmiu dni oraz jedenastu posiedzeń. Wynik taki plasuje "Wyznania gejszy" na 155 miejscu wśród 258 książek Przeczytanych Na Tronie. Ze swej strony ani nie polecam, ani nie odradzam. Po prostu spróbujcie sami, jeśli macie możliwość, lecz nie jest to konieczne za wszelką cenę.

Avatar użytkownika - katarzynasuwaluk
katarzynasuwaluk
Przeczytane:2019-01-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Książka napisana lekkim i prostym stylem, dlatego szybko i przyjemnie się ją czyta. Przedstawia losy dziewczynki z biednej rodziny, której pisane było stanie się jedną z najsłynniejszych gejsz Kioto. Jej transformacja pełna była bólu, smutku i tęsknoty, której nie wynagrodziły późniejsze zaszczyty, podróże czy drogie prezenty. Gdy straciła już nadzieję na prawdziwe szczęście, to okazało się, że miłość jej życia była cały czas na wyciągnięcie ręki... Piękna historia ze szczęśliwym zakończeniem.

Avatar użytkownika - Jimin
Jimin
Przeczytane:2018-12-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2018,

Od kilku lat interesuje się Japonią i wszystkimi związanymi z tym rzeczami. Ale dopiero teraz miałam możliwość przeczytać tą książkę. Ukazuje ciemną stronę bycia gejszą. Mnóstwo ludzi żyje w przekonaniu, że gejsze są prostytutkami, ale ta książka pokazuje prawdę (oczywiście nie twierdze, że NIEKTÓRE gejsze się prostytuują, ale nie wszystkie takie są). Dobra pomoc przy tłumaczeniu komuś kim jest gejsza i co robi.

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2018-05-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Współczesna bajka o Kopciuszku, której akcja umiejscowiona jest w Kraju Kwitnącej Wiśni. Fascynująca wyprawa do świata japońskich gejsz, do ich zwyczajów, obowiązków i obyczajów. Małe dziewczynki, zanim wejdą "na salony" czeka długa i żmudna nauka i praca nad sobą. Niejednokrotnie jest ona okupiona sprzeczkami i zawiścią wypływającą ze strony gejszy, która boi się utracić swoją pozycję na rzecz nowicjuszki.
"Wyznania gejszy" to historia, którą opowiada Sayuri. Robi to w sposób bardzo plastyczny, dzięki czemu ma się wrażenie, że wraz z narratorką, a jednocześnie główną bohaterką znajduje się w tajemniczym świecie kimon i białych twarzy.

Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2014-02-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Powieść "Wyznania gejszy" autorstwa Arthura Goldena to niezwykle wzruszająca i porywająca opowieść o losach małej Chiyo. Młodej japońskiej dziewczyny, która zostaje gejszą. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, choć były momenty, że emocje brały górę. Przyznaję, że jestem zachwycona kunsztem autora ( szkoda tylko, że jak na razie to jego jedyna książka, chętnie sięgnęłabym po inną jego pozycję ). Tak. Urzekła mnie ta historia, nawet bardzo. Może kiedyś zawita w moich skromnych progach. Chętnie wróciłabym do niej jeszcze raz. Gorąco ją Wszystkim polecam. Naprawdę warto przeczytać.