Zabójca z miasta moreli. reportaże z turcji

Zabójca z miasta moreli to wielowątkowa opowieść o Turcji rozdartej między Wschodem a Zachodem, islamem a islamofobią, przesiąkniętej konserwatyzmem i ponowoczesnością, tęsknotą za Europą i eurosceptycyzmem. W każdym z reportaży Szabłowskiego ważą się czyjeś losy, każdy bohater ma okazję przemówić pełnym głosem, opowiedzieć swoją historię, nierzadko zadziwiony własną odwagą, którą wyzwolił w nim polski reporter. Imigranci z Afryki, młode dziewczyny uciekające przed widmem zabójstw honorowych, Ali Agca - to zaledwie ułamek bajecznie kolorowego, choć niekoniecznie bajkowego korowodu, który prowadzi nas w głąb Turcji, do serca narodu, który - zainfekowany europejskością - gubi swój miarowy, tradycyjny rytm.\r\n\r\n\"Witek, rocznik 1980, stał się gazetowym specjalistą od nietypowych zadań. Dotarł do rodziny Ali Agcy, był wodzirejem na bezalkoholowym weselu, z al Dżazirą robił program o polskiej lustracji. Niedawno jako pierwszy autostopowicz przemierzył nowe państwo - Kosowo. Ale jego miłością jest Turcja, którą poznał jeszcze jako student, a dziś przemierza jako reporter \'Gazety\', opisując jej jasne i ciemne strony, od honorowych zabójstw po rewolucję seksualną\".\r\n\r\nPaweł Goźliński

Informacje dodatkowe o Zabójca z miasta moreli. reportaże z turcji:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2011-09-14
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7536-210-7

Kup książkę Zabójca z miasta moreli. reportaże z turcji

Zabójca z miasta moreli. reportaże z turcji - opinie o książce

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2014-04-15, Ocena: 5, Przeczytałam, x 52 ksiażki 2014,
Jest to zbiór historii, anegdot na temat Turcji, ze szczególnym uwzględnieniem jej położenia geograficznego. Książka napisana bardzo ciekawie, przystępnym językiem. Autor podejmuje wiele najrozmaitszych tematów - od tureckich filmów pornograficznych, poprzez wąsy tureckich polityków, do honorowych zabójstw (tradycja, która każe krewnym zabijać kobiety, gdy splamią honor rodziny; przy czym splamić honor można patrząc w niewłaściwy sposób na obcego mężczyznę), historii Alego Agcy, czy też wspomnień tureckich prostytutek. Polecam! Warto!
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-03-17, Mam,
Ciekawe, rzetelne reportaże. Mnie bardziej podobały się te, które dotyczyły życia codziennego w Turcji, niż związane z polityką.
Avatar użytkownika - mosiek
mosiek
Przeczytane:2013-01-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Szalenie wciągająca książka. Jest trochę historii, trochę gospodarki, trochę o literaturze oraz o życiu społecznym. Ciężko było mi się od niej oderwać; zafascynowały mnie te reportaże, choć nigdy w Turcji nie byłam.

Nawet gdy wgłębimy się w Turcję bardziej niżeli przeciętny turysta to i tak mało prawdopodobne, że zrozumiemy jej strukture. Strukturę, którą cieśnina Bosfor dzieli mocniej niżeli Wisła dzieli Polske, bo nie na jedynie symboliczny kraj A i B, a na dwie odmienne i niby nie mogacą istnieć wspólnie kultury europejską i muzułmańską
Dlatego polecam ksiązkę Witilda Szabłowskiego, by zrozumieć chociaż po części fenomen kraju Abrahama, Ali Agcy, Erdogana, Kara Mustafy i narodowego wieszcza Turków Munevvera Borzęckiego.

Avatar użytkownika - Sunny_M
Avatar użytkownika - Almiria
Almiria
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Witold Szabłowski0
Okładka ksiązki - Merhaba. Reportaże z tomu "Zabójca z miasta moreli" i osobisty słownik turecko-polski

Wielowątkowa opowieść o Turcji rozdartej między Wschodem a Zachodem, islamem a islamofobią, przesiąkniętej konserwatyzmem i ponowoczesnością, tęsknotą...

Tańczące niedźwiedzie
Witold Szabłowski0
Okładka ksiązki - Tańczące niedźwiedzie

Jest to niezwykła historia tańczących niedźwiedzi, zaskakująca metafora naszych 25 lat wychodzenia z komunizmu. Jeszcze niedawno w tramwaju albo autobusie...